Yazı Detayı
20 Nisan 2020 - Pazartesi 17:11
 
Maskesiz Basın Mensubu Olur Mu?
Mehmetcan Peçe
 
 

Salgının en büyük fertleri olan sağlık çalışanlarımız sonrası görevlerini sahada yerine getiren mesai saati gözetmeksizin karantina, hastane ve sokakta olan basın mensuplarının sağlığı risk altında. Basın mensupları maske temin edemiyor. Haftada 5 maske basın mensuba sadece bir gün yetiyor. 

 

Salgının etkilenmemenin en etkili yolu korunmaktır. Korunmak maske, dezenfektan ve eldivenlerin yanı sıra kişisel temizliğe dikkat edilmesi konusunda birçok uyarı yapılmakta. Salgın için alınan tedbirlerden sonra maske fiyatlarında ki artış ve kimi eczanelerin fahiş fiyatlarla satış yapması sonrası maske satışı yasaklandı. Cumhurbaşkanının kendi açıklamasında da belirtiği üzere vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımı yapılacak. Peki ya gazeteciler? Uzmanların önerdikleri kullan at maskelerin belirli bir süre sonrasında tehlike saçtığı yönünde, canlarını ortaya koyarak hizmet veren sağlık çalışanların yanı sıra halkın haber alması için hastane, karantina ve sokakta haber nöbetini sürdüren ve mesai kavramı gözetmeyen basın mensupları ne yapacak?  Haftada 5 adet dağıtılan ücretsiz maske yetecek mi? Mesailerinin büyük kısmını sokaklarda geçiren basın emekçileri bu süreçte öksüz bırakıldı. Maske satışı yasaklandı. Meslektaşlarımızın büyük bir bölümü istemeyerek de olsa ‘’nano maske’’ adı verilen ve salgında işe yaramadığı söylenen maskeleri takmak zorunda kalıyor. 

 

‘’SAĞLIK BAKANLIĞINA ÇAĞRIM’’
Tüm Türkiye’nin evde kaldığı zamanda, jandarma, itfaiye, ambulans, polis nerede ise basın mensubu orada işinin başında belki maske takamadığı için tehlike altında bunu gözlemlemek için televizyonunuza, gazetenize veya internet ortamına bakmanız yeterli. Sağlık bakanlığının bir an önce bu konuya el atması ve basın mensuplarının bu sorununu göz ardı etmemesi lazım. Son zamanlarda çok daha anlamlı olan cümle ile size veda ediyorum.

KALIN SAĞLICAKLA.

 
Etiketler: Mehmetcan Peçe, Maske, Gazeteciler için maske
Yorumlar
Haber Yazılımı