Haber Detayı
30 Temmuz 2019 - Salı 02:00
 
Yatay Değil, Dikey Kurban Pazarı!
Rize’deki 4 katlı kurban pazarı alışılagelmiş Pazar geleneğini bozdu.
Ekonomi Haberi
Yatay Değil, Dikey Kurban Pazarı!

Rize’de ki arazi sıkıntısının önüne geçemeyen Rizelilerin yapmış olduğu ilginç yapılara bir yenisi de Rize Belediyesi tarafından eklendi. Rize Merkez Çifte Kavak mahallesinde Belediye tarafından kurulan Kurban Pazarı görenleri hayrete düşürüyor. Alışılagelmişin aksine yatay değil, dikey olan kurban pazarı toplamda 4 kattan oluşuyor. 3 yanı tepe ile çevrili kurban pazarı, talebe cevap versin diye dikey mimari ile hazırlandı. Gören herkesin ilgisini çeken kurban pazarı, besicilerinde beğenisini kazandı.


Daha önce Rize’nin çeşitli bölgelerinde belirlenen kurban pazarı alanlarında çadır kurmak zorunda kalan besiciler, 4 katlı kurban pazarı sayesinde çadır derdinden kurtuldu. Bölgenin coğrafi özelliği nedeniyle sürekli yağış alması da çadırların içerisindeki hayvanların ıslanmasına ve çamurlanmasına sebep oluyordu. 4 katlı kurban pazarı sayesinde Rize’de satıcıların bu derdi de rafa kalkmış oldu.


Elindeki malları Van’ın Erciş ilçesinden getirerek Rize Belediyesi’nin kurduğu 3 katlı kurban pazarında satmaya çalışan Numan Çiçek “Henüz satışlar tek tuk oluyor. Bakalım ne olacak. Geçtiğimiz yılda buradaydım, daha önce böyle katlı bir hayvan pazarı görmedim” dedi.


Daha önce hiç katlı bir kurban pazarı görmediğini ve halinden memnun olduğunu dile getiren Levent Polat “Eski yerlere göre çok iyi, beğendik. Temizliği de güzel, yerimiz de güzel. İnşallah sonumuz da iyi olur herkesin buradan gülerek gitmesi lazım” dedi. 


“Kurban pazarı 6 yıldızlı otel gibi”
Bir başka besici Nazım İnce ise daha öncelerde kurbanlık hayvanların yağmurun altında kaldığı için çamurda yattıklarını ve 4 katlı kurban pazarı sayesinde bu dertten kurtulduklarını dile getirdi. İnce “Kurbanları satışa başladık, iyi gidiyor.  40 yıldan beri ilk kez bize böyle 6 yıldızlı otel gibi bir Pazar gösterildi. Memur arkadaşlar da, zabıtalar da bize çok yardımcı oluyor. Onarla da çok teşekkür ediyorum. Katlı bir kurban pazarı ilk kez gördüm. Önceleri kurbanlıklar yağmur yağıyordu, çamurda kalıyorlardı, adam aldığı hayvanı bile tanımıyordu, onun üzerine bizimle sıkıntı yaşıyordu. Şimdi çobanlar da rahat, kurbanlar da rahat. Belediye başkanımıza da kurbancılar adına çok teşekkür ediyorum. Aynı otel gibi. Biraz eksiğimiz var inşallah başkanımız onları da giderir” ifadelerini kullandı.


“Hayvanlarda gökdelenlerde yaşasın, onlarda katlı bir apartman görsün”
Aslen Rizeli olan ve kurbanlık almak için kurban pazarına gelen Mahmut Taşkın, hayvanlarında artık gökdelen gibi binalarda yaşamasının normal olduğunu dile getirerek “İlk kez 4 katlı bir kurban pazarı gördüm. Bende ilk kez geldim buraya. Kendimde kurbancılık ederim ama ilk defa rastladı böylesi. Çok mükemmel bir yer oldu, inşallah ileriye dönük daimi olur. İnsanlar gökdelenlerde yaşıyor, hayvanlarda gökdelenlerde yaşasın, onlarda katlı bir apartman görsün” dedi.


“İnsanlar çıkamıyordu, şimdi hayvanlar çıkıyor”
Ardahan’dan Rize’ye gelerek elindeki hayvanları satmaya çalışan Şükrü Aktürk ise hayvanları özel arabalarla ve belediyenin kendilerine tahsis ettiği araçlarla pazara indirip çıkardıklarını dile getirerek “İnsan çıkamıyordu üst katlara şimdi hayvanlar 5. kata çıkıyor. Özel arabalarımız var, belediyemizde yardım ediyor sağ olsun, hayvanları çıkartıp indiriyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize Belediyesi Kurban Pazarı, Rize Kurban Pazarı, Rize Haberleri, Rize Haber
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Yatay Değil, Dikey Kurban Pazarı!
Yatay Değil, Dikey Kurban Pazarı!
Yatay Değil, Dikey Kurban Pazarı!
Yatay Değil, Dikey Kurban Pazarı!
Yorumlar
Haber Yazılımı