Haber Detayı
03 Nisan 2020 - Cuma 19:25
 
Vali Çeber Rize'deki Durumu Değerlendirdi
Rize Valisi Kemal Çeber, Rize'deki durumu değerlendirdi.
Gündem Haberi
Vali Çeber Rize'deki Durumu Değerlendirdi

Katıldığı televizyon programında Rize'deki durumu değerlendiren Çeber, Rize'de görülen vakaların detayını, yapılan test sayısını açıkladı.

 

Tüm dünyanın olduğu gibi Rize’nin de gündeminin değiştiğini söyleyen Çeber, Türkiye’de sürecin bilim insanların yönlendirmesiyle Bakanlık tarafından yürütüldüğünü ve tüm dünya tarafından takdir topladığını ifade etti.

 

Virüsün Türkiye’ye girdiği ilk andan itibaren tedbirlerin alınmaya başlandığı aktaran Çeber, ülke genelinde uygulanmaya başlayan tedbirlerden bazılarının ilk olarak Rize’de hayata geçtiğini kaydederek “Mesela yol kontrol noktalarında sağlık taramalarının yapılması, yolcu seyahat belgeleri, sosyal donatı alanlarının kapatılması, karantina uygulaması ilk Rize’de başladı.” dedi.

 

Rize’deki vaka sayılarının arttığını ifade eden Çeber: “Bilim Kurulumuz ve Bakanlığımız iki şeyi çok önemsiyor. Rize ve benzeri illerin şöyle bir özelliği var. Birincisi birçok hemşerisi dışarda yaşayan bir şehir. Özellikle bu mevsim hemşerilerimizin yoğun bir şekilde memleketlerine geldiği bir mevsim. Biz ilk tedbir toplantımızda bunu Sayın Bakanlarımıza anlattım. Orada her şey tartışıldı. İle girişlerin yasaklanması, sokağa çıkma yasağı gibi. Ama bunların her birinin alınmasının çok değişik riskleri ve sonuçları olabilir. Bilim Kurulumuz bunları kademe kademe uygulamayı uygun gördü.” dedi.

 

Görülen Vakaların İlk Serisi İstanbul’dan Gelen Vatandaşlarımız

Rize’de görülen vakaların ilk 20’ye kadar olan kısmının İstanbul’dan gelenler odağında geliştiğini aktaran Çeber, son bir ay içerisinde 10 bin civarında Rizelinin büyük şehirlerden Rize’ye geldiğini bildirdi.

 

Rize’nin en gelişmiş testleri yapan merkezlerin birisi olduğunu ifade eden Çeber, bazı illerin de testlerini Rize’ye göndererek yaptırdığını aktardı. Rize’de günlük ortalama 150 civarında test yapıldığını, toplam test sayısının ise 1000 civarında olduğunu belirten Çeber, bu durumun Rize için önemli bir artı olduğunu dile getirerek şunları ekledi.

 

“Çünkü biz daha virüs meselesi Türkiye’de yoğun olarak konuşulmaya başlamadan önce Rize’deki hekimlerimizin önerisiyle lazım gelen tedbirlerimizi aldık. Yoğun bakımlarımızda, solunum cihazlarımızda bir sorun yaşamadık. Eğer vatandaşlarımız uyarılarımıza dikkat edecek olursa yaşayacağımızı da düşünmüyorum. “

 

Rize’deki vakalarda Sarp Sınır Kapısından Türkiye’ye geçerek Rize’ye gelen kayda değer bir sayı olmadığını dile getiren Çeber, umreciler hakkında da ilk günden itibaren ciddi tedbirlerin alındığını ve şehirde umreci vakasının olmadığını belirtti.

 

Kendirli'deki Karantinaın Sebebi Ne?

Alınan kararların vatandaşların ihtiyaçları değerlendirilerek ve alandaki tüm kesim ve uzmanlarla istişare edilerek alındığı belirten Çeber, Kendirli'de vaka ve vefat olduğunu fakat bu sayıların çok olmadığını aktardı. Kendirli'ye bu süreçte dışarıdan gelen insan oranı ve yaşlı nüfus oranını dikkate alınarak böyle bir karar alındığını ifade eden Çeber karantina kararının alınmasının ardından Kendirli'den yeni bir vakanın gelmediğini bildirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vali, Çeber, Rize'deki, Durumu, Değerlendirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı