Haber Detayı
15 Şubat 2020 - Cumartesi 22:54
 
Sağlık Bakanı Koca: KKTCʹye 500 yatak kapasiteli hastane yapılacak
Sağlık Haberi
Sağlık Bakanı Koca: KKTCʹye 500 yatak kapasiteli hastane yapılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetiʹne (KKTC) 500 yataklı bir hastane yapılacağı müjdesini verdi. Bakan Koca, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Sağlık Bakanı Ali Pilli ve Türkiyeʹnin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, eşliğinde Lefkoşaʹdaki Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesini ziyaret etti.Koca, ziyaretin ardından gazetecilere açıklamada bulundu. Özellikle son dönemde Başbakan Tatar ve Sağlık Bakanı Pilliʹnin KKTC için bir hastane ihtiyacını gündeme getirdiklerini bildiklerini söyleyen Koca, bu konuda yoğun temaslarda bulunduklarını ifade etti.

 

ʹKKTCʹYİTÜRKİYEʹDEN AYRI GÖRMÜYORUZʹ

Bakan Koca, bu çerçevede özellikle Kıbrıslı soydaşların sağlık alanındaki ihtiyaçlarına yönelik iş birliğini devam ettirdiklerini belirtti.KKTCʹyi Türkiyeʹden ayrı görmediklerinin altını çizen Koca, Türkiyeʹnin tüm birimleriyle dün olduğu gibi bugün de Kıbrıs Türklerinin haklı davasının yanında olduğunu, yarın da olacağını vurguladı.Koca, ziyaret sırasında hastaneyi ve yapılan hizmeti yerinde gördüklerini anlatarak, ʹHem göz kliniğinde hem de kardiyoloji ve kardiyovasküler cerrahi servisinde yatan hastaları da ziyaret ettik. Her türlü kalp ameliyatı ve böbrek naklinin yapılabilir olduğu bir ortam olduğunu gördük.ʹ diye konuştu.

 

ʹHASTANENİN FİZİKİ ŞARTLARI İYİLEŞTİRİLMELİʹ

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinin 42 yıl önce faaliyete geçtiğini hatırlatan Koca, şöyle devam etti:ʹHastanenin fiziki şartlarının iyileştirilmesi gerektiği ortada. Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, KKTCʹde bir hastane yapılmasını gelmeden önce konuştuk. Daha önce gündemimizde 400 yataklı bir hastane vardı. Cumhurbaşkanımız, ʹ400 yataklı değil KKTC için 500 yataklı bir hastane yapacağımızın sözünü verin.ʹ diye beni gönderdi. Bu müjdeyi vermek ve yapımını takip etmek üzere, iş birliği içerisinde olacağımızı özellikle ifade etmek istiyorum.ʹKoca, hastanenin çevre yoluna yakın ve 270 dönümlük bir arazide inşa edilmesini hedeflediklerini dile getirdi.Bakan Koca, söz konusu hastanenin, bütün disiplinleri, branş çeşitliliği, insan kaynağı ve teknik altyapısıyla yetkin bir sağlık üssü olarak planladıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Sağlık, Bakanı, Koca:, KKTCʹye, 500, yatak, kapasiteli, hastane, yapılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı