Haber Detayı
13 Eylül 2019 - Cuma 10:19
 
RTSO Başkanı Karamehmetoğlu'ndan Demiryolu Çağrısı!
Ekonomi Haberi
RTSO Başkanı Karamehmetoğlu'ndan Demiryolu Çağrısı!

Türkiye’de demiryolu ağının olmadığı tek bölgenin Doğu Karadeniz olduğunu dile getiren Rize Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO) Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, bölgeyi kapsamayan bir demiryolu projesinin düşünülemeyeceğinin ve siyaseten bile olsa kimsenin durumu açıklayamayacağının altını çizdi. 


Türkiye’de demiryolu ağının sadece Doğu Karadeniz bölgesinde var olmadığını ve Samsun’dan Sarp sınır kapısına kadar bir demiryolunun bölge ve ülke ekonomisi için gerekliği olduğunu dile getiren Rize Ticaret ve Sanayi Odası’nın (RTSO) Şaban Aziz Karamehmetoğlu “Geçen gün Sayın Ulaştırma Bakanımız Erzincan, Gümüşhane, Trabzon hattında bir demiryolu projesinin ihaleye çıktığını ifade ettiler. Bu proje Karadeniz’e demiryolu kazandırmanın ötesinde olan bir şey. Önemli olan akılcı projeyi yapmak, ülkemizin kaynaklarını akılcı ve rantabl kullanmaktan geçer. Erzincan, Gümüşhane, Trabzon hattında yaşayan insan sayımız 1 milyon 140 bin ama bir Samsun-Sarp demiryolu dediğimiz zaman burada yaşayan insan sayımız 4 milyon 300 bin. Artı samsun-Sarp demir yolu demek sadece Karadeniz’e demiryolu gelmesi demek değil, demiryolunun Gürcistan’a bağlanması anlamını da taşımaz. Uluslararası niteliği olan Gürcistan, Azerbaycan oradan Çin’e uzanan 2 buçuk milyar nüfuslu bir proje demektir. Ülkemizin geleceği açısından eğer bir proje yapılacaksa, zaten ülkemizde demiryolu ağı olamayan tek bölge bizim Doğu Karadeniz bölgemiz. Burada bir demir yolu yapılacaksa bu Samsun-Sarp demir yolu olmalıdır. Çünkü Erzincan’dan aşağıya inecek bir proje hangi vilayetimize inerse insin, buna Rize’de dahil olmak üzere, bir ilin mutluluğu diğer ilin mutsuzluğu olamaz. Burada önemli olan insanımızın mutluluğudur. Ülkemizin kaynakları kullanılacaksa rantabl kullanılmalıdır. Erzincan’dan aşağıya yapılacak bir demiryolunu beslemekte kolay değildir. Devletin orada harcayacağı parayı tekrar bütçeye koymak da zor bir şey. Önemli olan uluslararası niteliği olan Samsun-Sarp demiryolunun bölgemize kazandırılmasıdır diye düşünüyorum. Bu konuda yaptırım gücü olanlardan da destek beklediğimizin altını çizmek istiyorum” şeklinde konuştu.


Hiç kimseden bir destek bulamadıklarını ifade eden Karamehmetoğlu, Doğu Karadeniz bölgesini kapsamayan bir demiryolunun siyaseten de anlatılamayacağını dile getirdi. Karamehmetoğlu “Maalesef Rize kamuoyu ve bölgemiz kamuoyu tarafından bu konuda yalnız bırakıldık. Erzincan’dan aşağıya gelecek olan bir demiryolunu ne Bayburt’a, ne Rize’ye, ne Artvin’e, ne Giresun’a, ne Ordu’ya anlatmak mümkün değildir. Bunu siyaseten de kimse anlamaz. Dolayısıyla yarın bir gün farklı sonuçlar da bölgemizde doğacaktır. Bizim yaptığımız sadece ikazdır. Bunların hepsi bütçeyle ilgili olan projelerdir, bunlar ülkemizin projeleridir. Proje yapılacaksa biz projeyi Samsun-Sarp oalrak planlayalım. Bu 5 yıl sonra olur, 10 yıl sonra ama ne zaman başlanacaksa işin akılcısını yapalım. Bunu biz sadece yük treni olarak değerlendirmeyelim, bunun içerisinde hızlı tren de olmalı. Zaten bugün Sarp kapıdan gelen inanılmaz Türkiye’nin en büyük yolcu hareketi var” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: RTSO, Başkanı, Karamehmetoğlu'ndan, Demiryolu, Çağrısı!,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı