Haber Detayı
17 Mayıs 2019 - Cuma 12:09
 
Rizeliler açıklanan çay fiyatından memnun kalmadı
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, dün ÇAYKUR’da yaptığı basın açıklamasıyla yaş çay taban fiyatının bu yıl 2lira 90 kuruş olarak belirlendiğini dile getirmiş "13 kuruş da destekleme ile 3,03 TL olarak belirledik" ifadelerini kullanmıştı.
Ekonomi Haberi
Rizeliler açıklanan çay fiyatından memnun kalmadı

Geçtiğimiz yıl 2 lira 32 kuruş olan çayın bu yıl 2 lira 90 kuruş olmamasından çay üreticileri memnun kalmadı. Geçtiğimiz yıla oranla gübre fiyatlarının artışı yaş çay taban fiyatının artışının bir hayli üzerinde olunca çay müstahsilleri fiyatın daha da yukarıda verilmesi gerektiğini savundu.

 

Ziraat Odası Fiyattan Memnun


Dün Bakan Pakdemirli’nin yaş çay taban fiyatını açıklamasının hemen ardından yazılı açıklama yapan Rize Ziraat Odası yetkililere fiyat artışı için teşekkür etti. Yaş çay taban fiyatı açıklanmadan önce fiyatın 3 lira 10 kuruş olması gerektiğini savunan Ziraat Odası Yaş Çay Taban Fiyatının 2 lira 90 kuruş olmasından dolayı yayınladığı teşekkür mesajında “Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Tarım ve Orman Bakanımıza, Rize Milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz” ifadelerine yer verdi.


Çay üretiminde kullanılan gübre, çay makası gibi araçlara verilen zammın yanında yaş çay taban fiyatına verilen zammın yetersiz olduğunu dile getiren Mustafa Ak isimli vatandaş “Verilen zam bir şey değil, yetmez, destekleme hariç en az 3 lira olması gerekirdi. Örneğin gübre geçen yıl 1 liraydı bu yıl oldu 2 lira, geçtiğimiz yıl yevmiye ücreti 160 liraydı şimdi oldu 200 lira. Sezonun sonunda bir hesap çıkart vatandaşa 1 kuruş para kalmaz. Makas geçen yıl 70 liraydı bu yıl 110 lira oldu. Çay bezi falan derken aldığın parayı zaten verdin” ifadelerini kullandı.

 

Gübre artışlarından dolayı yaş çay taban fiyatının da en az yüzde 40 artış göstermesi gerektiğini dile getiren Hasan Cinan ise “Gübrenin fiyatı yüzde 100’e yakın bir artışta. Yaş çay taban fiyatında ki bu artışı yeterli bulmuyorum. Bu artış çay üreticisini korumayacaktır. Geçen yıldan daha az bir kar yaparak vatandaş mağdur olacaktır. Biz daha yüksek bir fiyat bekliyorduk. Çaya verilen gübrede yüzde 100 bir artış varken yaş çay taban fiyatında da en az yüzde 40 bir artış olması gerekirdi” şeklinde konuştu.

 

Çay zammından çok insanları mağdur edenin ÇAYKUR’un uyguladığı kota olduğunu dile getiren Davut Köse ise “Çayın fiyatının 3 lira olmasından ziyade önemli olan devletin vatandaşın çayını almasıdır. 10 gün sonra kontenjan koyacaklar, vatandaşı özele muhtaç edecekler, özelde vatandaşların çay paralarını ne zaman verecek belli değil. Önemli olan devletin vatandaşın çayını alması” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rizeliler, açıklanan, çay, fiyatından, memnun, kalmadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı