Haber Detayı
22 Mayıs 2019 - Çarşamba 11:54
 
Rize'ye Teknokent Kuruluyor!
Teknoloji Haberi
Rize'ye Teknokent Kuruluyor!

Yaklaşık 1 yıl önce başlayan RTEÜ ile Türk- Alman Üniversitesinin ortak yürüttüğü Teknokent kurma bugün itibarı ile Resmi Gazete’de “Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve Türk Alman Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi” yayınlanarak resmen süreç tamamlanmış oldu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan söz konusu karar, 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu'nun 4. maddesi gereğince verildi. Aynı anda iki farklı ilde kurulacak olan Teknokentlerden bir tanesi RTEÜ Zihni Derin Yerleşkesi üzerindeki 3506 metre karelik bir alanda, diğeri ise İstanbul Çekmeköy’de kurulacak. Tek şirket çatısı altında faaliyet gösterecek olan Teknokent aynı anda iki farklı şubesi olmuş olacak.  Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Türk Alman Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı ve Türk Alman Üniversitesi Geliştirme Vakfı birlikteliğinde temeli atılan Teknokent ile Türkiye’nin uluslararası alanda rekabet gücünü artıracak teknolojileri geliştiren ve üreten şirketlere, araştırmacılara ve akademisyenlere modern alt ve üst yapı imkânları sunulması hedefleniyor. 


Teknokent için belirlenen alanlarda Ar-Ge merkezleri, bilim ve teknoloji alanında çalışmalar yapan şirketler ve geliştirilen teknolojilerin uygulanabilirliğini onaylamak üzere farklı sektörlerden teşebbüsler bulunacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'ye, Teknokent, Kuruluyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı