Haber Detayı
17 Şubat 2020 - Pazartesi 15:19
 
Rize Milletvekili'nden Kentsel Dönüşüm Açıklaması
AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, Türkiye’nin en büyük projeleri arasındaki 3 Mega projenin Rize’ye kazandırıldığını söyledi.
Siyaset Haberi
Rize Milletvekili'nden Kentsel Dönüşüm Açıklaması

Haber: Turgay AYHAN

 

Milletvekili Avcı, Türkiye’nin en büyük projeleri arasında yer alan 3 büyük projeden birinin Rize-Artvin Havalimanı olduğunu ve bunun yanında Lojistik Merkez ile Şehir Hastanesi projesinin de yatırım programına alınmasının mutluğunu yaşadıklarını söyledi.

 

Avcı Rize-Artvin Havalimanı’nın yılsonuna kadar tamamlanması için azami gayret gösterdiklerini söylerken, “Rize’nin en önemli beklentilerinden arasında Lojistik Merkez ve Şehir Hastanesi vardı. Her iki projemiz de bu yılın yatırım programına alındı. Özellikle Şehir Hastanesiyle ilgili son bir yıl içinde önemli mesafeler aldık. Lojistik Merkez de en hayati konularımızdan bir tanesidir. Bizzat Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kendi vizyonuyla bu projenin Rize’ye kazandırılması talebi olmuştur. Projeyle ilgili ÇED sorunu çözüldü. Bu yıl içinde de inşallah çalışmalara başlanacak. Önce yap-işlet devret kapsamında planlamamızı yaptık, talep gelmezse yatırım programı kapsamında ihalesi yıl içinde yapılacak.” dedi.

 

Dolgu alanındaki Kentsel Dönüşüm Çalışmaları

Rize’de dolgu sahasında bulunan binalarda kentsel dönüşüm konusunda bir zaruret bulunduğunu ve özellikle Belediye bloklarını da kapsayan dönüşümün hayata geçmesi gerektiğini belirten Avcı, “Dolgu sahasındaki binaların yıkılma ihtimalinin bulunduğu yıllardır söyleniyor ve bu konuda raporlar mevcut. Projeyle ilgili her şey hazır sonuca, çok yakınız. Burada en çok düşündüğümüz şey vatandaşımızın memnuniyetidir. Şu an esnaflarımızla görüşüyoruz. Esnafımızın bize ilettiği bazı talepler var, o talepleri de karşılayabilirsek en az sorunla bu projeyi de hayata geçireceğiz. Bunu başarabilirsek daha sonra yapacağımız dönüşümler için de ciddi bir emsal teşkil edecektir. İnce eleyip sık dokuyoruz vatandaşımızın memnuniyetini en üst düzeye çıkarabilmek için uğraşıyoruz. Vatandaşlarımızla el ele vererek vatandaşlarımızla birlikte bu dönüşümü gerçekleştirmek istiyoruz. Şu an için tarih veremiyoruz ama en yakın zamanda projeye başlamak istiyoruz.” dedi.

 

Milletvekili Avcı, Hemşin ilçesindeki Kentsel Dönüşüm çalışmasında sona gelindiğini de ifade ederek, “Artık Rize’nin turizmini pazarlayacak en önemli fotoğraf Hemşin fotoğrafı olacak.” dedi.

 

Çaykur'a Mevsimli işçi Alımı

Çaykur’da mevsimlik işçi alımı konusuna da değinen Avcı, “750 ila bin kişi arasında, engelli vatandaşlarımızın da alınacağı bir işçi alımı gerçekleştireceğiz. Şu an kurumda emekli olanlardan dolayı ciddi bir işçi ihtiyacı var. İnşallah yakın zamanda herkesin görebileceği şekilde noter huzurunda kura çekimimizi yapacağız” dedi.

 

Rize’deki projeler hakkında kısa bilgiler veren Avcı, “Sanayii Sitesinin taşınması konusunda sanayii esnafımızla görüşmelerimiz sürüyor. Bazı talepleri var ve bunların çözümü noktasında çalışıyoruz. Çiftekavak Mahallesinde acele kamulaştırma yapılmıştı. Sorunları aştığımızda taşınma işlemini gerçekleştirmek istiyoruz.” dedi.

 

Avcı Salarha duble yol projesi bulunduğunu ve yakın zamanda bu projenin de hayata geçmesinin planlandığını söyledi. Salarha Tuneli ile birlikte duble yol yapımının da hayata geçirilmesiyle Rize Merkez ile Salarha Vadisini birbirine entegre etmiş olacaklarını ifade etti.

 

Rize'deki diğer projeler

Avcı, Güney Çevre Yolunun 2. Etap bölümünün Derepazarı ilçesi ile Kendirli Beldesi arasında yapılacağını, Ayder için duble yol, otopark ve otellerin başka bir bölgeye taşınması projelerinin olduğunu ve bu yıl içinde bu projelerin de hayata geçirilmesini düşündüklerini söyledi.

 

Ardeşen’de denize dolgu yapılarak millet bahçesi yapılacağını ve Pazar ilçesinde de kentsel dönüşüm projesini hayata geçireceklerini söyleyen Avcı, projeler hakkında verdiği bilgiler arasında Kalkandere’de konut ihtiyacına da değinerek, ilçedeki Çaykur’a ait araziye TOKİ Konutları yapılacağını söyledi.

 

İkizdere’de bir turizm köyü inşa etmeye çalıştıklarını da söyleyen Avcı, “İkizdere’yi de turizm faaliyetleri içine tam anlamıyla sokabilirsek, Ayder Yaylasıyla birlikte iki tane Rize için ana aks turizm bölgesi oluşturmuş olacağız” dedi.

 

Avcı ayrıca yakın zamanda başlayacağını söylediği Çayeli ilçesinde bir devlet hastanesi projelerinin olduğunu ve Fındıklı ilçesinde de sporcu eğitim kampı yapılacağını söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: rize milletvekili muhammed avcı, ak parti rize, ak parti rize milletvekilleri
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı