Haber Detayı
29 Nisan 2019 - Pazartesi 14:55
 
Rize'de Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü Düzenlendi
SAĞLIK Haberi
Rize'de Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü Düzenlendi

Obezite ile mücadele çalışmaları kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Derepazarı ve Güneysu Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından düzenli fiziksel aktivitenin önemine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla “Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü” düzenlendi.

 

Etkinlikler; kamu kurum kuruluş personelleri, sağlık personelleri, öğrenciler ve halkın katılımıyla gerçekleşti.

 

Hareketsiz yaşam sadece ülkemizi değil bütün insanlığı tehdit eden önemli bir sağlık problemidir. Hareketsiz yaşam; kalp-damar hastalıkları, diyabet, bazı kanser türleri, hipertansiyon ve kas-iskelet sistemi hastalıklarının temel nedenleri arasındadır. Bu hastalıklardan korunmanın en önemli yolu fiziksel aktiviteyi yaşamımızın bir parçası haline getirmektir.

 

Bu nedenle yetişkinlerin haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapması önerilmektedir. 5-17 yaş grubu için ise kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas-iskelet sistemi gelişimi, anksiyete ve depresyon riskinin azaltılmasının sağlanmasında günde en az 40-60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması gerekmektedir.

 

Obezite ile mücadele gerçekte pek çok hastalıkla mücadele demektir. Obezite, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık probleminin oluşmasına zemin hazırlamakta, hayat kalitesi ve süresini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple obezite ile mücadele etmek ülkemizin geleceği için son derece önemlidir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de, Sağlıklı, Yaşam, Yürüyüşü, Düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı