Haber Detayı
11 Mayıs 2020 - Pazartesi 11:59
 
Rize'de Berberler Bismillah Dedi!
Rize’de berberler, kuaförler ve güzellik merkezleri, gelen her müşterisini tek tek kayıt altına alarak korona virüse karşı Sağlık İl Müdürlüğü ile birlikte mücadele edecek.
Yaşam Haberi
Rize'de Berberler Bismillah Dedi!

21 Mart'tan bu yana alınan kararlar doğrultusunda faaliyetlerini geçici olarak durdurulan berber ve kuaförler, bugünden itibaren tekrar faaliyete başlıyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile sosyal mesafe kurallarına  uyularak açılan berberlerin önlerinde müşteriler sıra beklemeye başladı. Pazar günü itibariyle dezenfekte ve strerilizasyon çalışmaları son bulan berberler ve kuaförler kural gereği yüzde 50 doluluk ile çalışıyor. Ayrıca Rize Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri esnaf odası tarafından alınan kararla Rize İl Sağlık Müdürlüğü ile ortak bir çalışma yürütülecek. Çalışmaya göre berbere veya kuaföre gelen her vatandaş isim, telefon numarası ve adresi alınmak üzere kaydedilecek. Böylelikle olası bir olumsuzlukla karşı karşıya kalındığında vatandaşlarla kolaylıkla ulaşıla bilinecek.

 

İşletmelere gelen bütün müşterilerin Sağlık İl Müdürlüğü ile yapılan mutabakat neticesinde kayıt altına alınacağını, bu şekilde olumsuzluk yaşandığı zaman müşterilere hemen ulaşabileceklerini dile getiren Rize Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Mustafa Gündoğan,  “Her hafta dezenfekte çalışmalarımızı sürdüreceğiz.  Onun haricinde her müşteri sonrası temas edilen noktaların temizliği iş yeri sahipleri tarafından dezenfekte işlemi yapılacak. Belirlenen çalışma saatleri sabah 10 akşam 9 olsa da Rize’de iftar saati daha erken olduğu için iftardan sonra açtırmama kararı aldık. İftar sonrası vatandaşlarımızın dışarı çıkma ihtiyacı duymaması yoğunluk oluşmaması adına sağlığımız için iftar sonrası açmama kararı aldık.” İfadelerini kullandı.

 

Sağlık Müdürlüğü ile ortak yürüttükleri çalışmayla her gelen müşteriyi kayıt altına alacaklarını dile getiren Gündoğan “Pandemi kuruluyla karar aldık. Her müşterinin çizelgesini tutuyoruz. Kaçta geldi, adı soyadı, telefonu ve kim tarafından tıraş edildi. Eğer o salonlara gelmiş olan bir hasta vaka oluşursa o kuaförden o çizelgeler alınacak kimlerle teması olduğu, ondan sonra kimlerin geldiği bulunup bu kişilerinde testleri olacak. Amacımız hastalık olursa o insanlara kısa sürede ulaşabilmek” ifadelerini kullandı.

 

Rize’de berberlik yapan Hakkı Yazıcı taleplerin çok olduğunu ve 1 hafta boyunca ful dolu olduklarını dile getirerek “Kaç gündür herkes arıyordu zaten, ne zaman açıyorsun diye? Müşteri bekleme koltuklarını kaldırdı, içeride beklemek kesinlikle yasak. 1 hafta boyunca ful doluyuz. Yaptığımız tıraşlarda müşterilerin isim soy isim ve telefon numaralarını alıyoruz. Eğer sonrasında olumsuz bir durumla karşılaşılırsa nerede tıraş olduğu bakılarak önlem alınıyor. Bu isimleri biz hemen Sağlık İl Müdürlüğü’ne gönderiyoruz zaten” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'de berber, Rize Berberleri, Rize İl Sağlık Müdürlüğü, Mustafa Gündoğan, Hakkı Yazıcı
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Rize'de Berberler Bismillah Dedi!
Rize'de Berberler Bismillah Dedi!
Rize'de Berberler Bismillah Dedi!
Rize'de Berberler Bismillah Dedi!
Yorumlar
Haber Yazılımı