Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 17:21
 
Rize Belediyesi'nden Yeni 'Fırat Yılmaz Çakıroğlu' Kararı
Flash53'ün gündeme taşıdığı Şehit fırat Yılmaz Çakıroğlu ismi ile ilgili Rize Belediye Meclisinin kararı değişti.
SİYASET Haberi
Rize Belediyesi'nden Yeni 'Fırat Yılmaz Çakıroğlu' Kararı

Flash53'ün gündeme taşıdığı Şehit fırat Yılmaz Çakıroğlu ismi ile ilgili Rize Belediye Meclisinin kararı değişti.

 

Ülkü Ocakları İl Başkanlığı tarafından 20 Şubat 2019’da Rize Belediyesine Rize Merkez Fener Mahallesi’nde bulunan Evliya Çelebi Sokak’ın isminin ‘Fırat Yılmaz Çakıroğlu’ olarak değiştirilmesi için dilekçeyle başvuruda bulunulmuş, Rize Belediye Meclisi Tarafından reddedilmişti. Red kararının ardından MHP’li Belediye Meclis Üyeleri Can Örün ve İsmail Denizci tarafından Rize Belediyesi’ne kararın ‘İsmin başka bir yerde kullanılması’ ifadeleriyle düzeltilmesi istenmişti.

 

Flash53’ün duyurduğu bu haber sonrasında gelen tepkileri değerlendiren Rize Belediyesi kararı değiştirerek, yeni kararda ‘Mevcut cadde e sokak isimlerinin değiştirilmesinin bir çok bağımsız bölümün adres bilgilerinin değişmesine neden olduğundan dolayı olumlu bakılmamaktadır. Rize Belediye Meclis toplantısında red edilen ‘Fırat Yılmaz Çakıroğlu’ isminin yaşatılması talebi yeni açıalcak cadde, sokak, park ve üstgeçit vb. alanlarda değerlendirilecektir” ifadelerine yer verildi. Böylelikle 20 Şubat 2015 yılında öğretim gördüğü Ege Üniversitesi’nde pkklı militanlarca şehit edilen Fırat Yılmaz Çakıroğlu ismi yeni İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden çıkan kararla Rize’de yaşatılabilecek.

 

Daha önce olaya tepki gösteren MHP Rize Merkez İlçe Başkanı Ali Erhan Cerrah, Rize Belediyesi’ne sağduyulu davranışından ötürü teşekkür etti. Cerrah “1 Ocak 1991'de Konya'nın Akşehir ilçesinde doğan ve Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde PKK'nın gençlik yapılanması tarafından ağır yaralanarak şehadete eren Türk evladı Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun isminin Rize’de yaşatılacak olması bizleri çok sevindirdi. Rize belediye Meclis’inden bu aziz şehidin isminin üniversitemizin bir sokağına verilmesi için yaptığımız müracaata verilen cevabın olumsuz olması bizleri derinden üzmüştü. Yapılan bu hatanın düzeltilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Toplumda temeli atıldığı günden bugüne hala daha cefayı çeken Ülkücü Hareketin hiçbir yerde hatırlatılmamak için uğraşılması veya dolaylı yönden böyle gösterilmesinin hiç kimseye bir karı olmadığı gibi, Ülkücü Hareket’e mensup olan veya olmayan herkesi de üzüyor. Rize Belediyesi’nin şehidimizin ismini yaşatmamız için bize verdiği destek Ülkücü Hareket’e gönül veren herkesi sevindirdiği gibi, sempati duyanı ve hareketi tanıyan herkesi de aynı şekilde mutlu etmiştir. Bu vesileyle Başta Belediye Başkanı Rahmi Metin olmak üzere, hatanın düzeltilmesinde ve kararda emeği geçen herkese ve ayrıca bu konuyu gündeme taşıyarak saniye saniye takipçisi olan flash53.com’a teşekkür ediyorum” dedi.

 

‘Olayın takipçisi olacağız’
MHP’li Belediye Meclis Üyesi Can Örün ise “Mecliste alınan kararın tutanaklara eksik geçtiğini daha önce dilekçe ile bildirmiştik. Hata şimdi düzeltildi. Hatanın düzeltilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ülkücü Hareket’in şehidi Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı ve bütünlüğü için şehit düşendir. Bölücü terör örgütü sempatizanları tarafından şehit düşürülen yol başçımız Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun ismi Rize’de yaşatılacak. Bu konuda özverili bir şekilde bizimle beraber istişarelerde bulunan ve hatanın düzeltilmesinde büyük emeği olan Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin’e teşekkür ediyoruz. Ayrıca tarifsiz bir gururla şehidimizin isminin ilimizde yaşatılacağını ve bizim de bu konunun takipçisi olacağı sözünü partimizin tüm mensuplarına, Ülkücü Hareket’e gönül vermiş insanlara duyurmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fırat Yılmaz Çakıroğlu, Rize Belediyesi, Rize Ülkü Ocakları,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Rize Belediyesi'nden Yeni 'Fırat Yılmaz Çakıroğlu' Kararı
Yorumlar
Haber Yazılımı