Haber Detayı
31 Temmuz 2019 - Çarşamba 12:19
 
Rize Belediyesi'nden Çakıroğlu İsmine Red!
Rize Ülkü Ocakları’nın Belediye’ye sokak ismi için verdiği ‘Fırat Yılmaz Çakıroğlu Sokak’ teklifi reddedildi.
SİYASET Haberi
Rize Belediyesi'nden Çakıroğlu İsmine Red!

Ülkü Ocakları İl Başkanlığı tarafından 20 Şubat 2019’da Rize Belediyesine Rize Merkez Fener Mahallesi’nde bulunan Evliya Çelebi Sokak’ın isminin ‘Fırat Yılmaz Çakıroğlu’ olarak değiştirilmesi için dilekçeyle başvuruda bulunuldu. Söz konusu başvuru eğer kabul edilseydi 20 Şubat 2015 tarihinde Ege Üniversitesinde öğrenciyken PKK militanları tarafından şehit edilen Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun ismi Fener Mahallesi’nde ki bir sokakta yaşayacaktı. Rize Belediyesi ise Ülkü Ocaklarının bu talebi 70-4 sayılı belediye meclis kararı ile reddettiğini dile getirdi. 

 

Rize Belediyesi’nden Ülkü Ocakları Rize İl Başkanlığına gönderilen ve altında Başkan Yardımcısı Mustafa Arıcı’nın ismi yazan dilekçede “İlgideki dilekçe ile Fener Mahallesi’nde bulunan Evliya Çelebi Sokak’ın isminin değiştirilerek; 20.02.2015 tarihinde Ege Üniversitesi’nde Şehit edilen Tarih bölümü 4. Sınıf  öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun isminin ilgili sokağa verilmesini talep etmiştir. 08.05.2019 Tarih 70-4 Sayılı Belediye Meclis Kararı ile söz konusu talebin reddine oy birliği ile karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

 

MHP Merkez İlçe Başkanından Tepki!
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Rize Merkez İlçe Başkanı Ali Erhan Cerrah dilekçenin gerekçesiz bir şekilde reddedilmesine tepki gösterdi. Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun PKK militanları tarafından şehit edildiğini hatırlatan Cerrah “Fırat Yılmaz Çakıroğlu 1 Ocak 1991'de Konya'nın Akşehir ilçesinde doğdu. 20 Şubat 2015 tarihinde Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Ülkü Ocakları üyeleri ile PKK'nın gençlik yapılanması yasa dışı YDG-H üyeleri arasında çıkan olayda ağır yaralanarak şehadete eren bir Türk evladıdır. Rize belediye Meclis’inden bu aziz şehidin isminin üniversitemizin bir sokağına verilmesi için yaptığımız müracaata verilen cevap maalesef olumsuz olmuştur. Fırat Yılmaz Çakıroğlu vatanı için canını verdi ama biz bir sokak ismini bile çok gördük. Her zaman olduğu gibi görüyoruz ki, hala daha cefayı çeken Ülkücü Hareket hiçbir yerde hatırlatılmamak için uğraşılıyor. Bizler şehidimizi asla unutmayacağımız gibi unutturmamaya da kararlıyız. Unutmayalım ki Ülkücü Şehit denildiğinde Ülkü Ocakları’nın değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı ve bütünlüğü için şehit olmuş kişilerdir” ifadelerini kullandı.

 

‘El - Ezher‘de okumuyordu diye mi?’
Rize Ülkü Ocakları İl Başkanı Sadık Kandemir ise sosyal medyadan yayınladığı bir mesajla “Bu yiğidin adı Fırat Yılmaz Çakıroğlu. 20 Şubat 2015 ‘de bölücü terör örgütü PKK tarafından Ege Üniversitesinde şehit edildi. Siz ismini bir sokağa çok görebilirsiniz o canını vatana çok görmedi. Yada Mısır El - Ezher‘de okumuyordu ondan mı tavrınız?” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: rize fırat yılmaz çakıroğlu, rize ülkü ocakları, rize mhp, ali erhan cer
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Rize Belediyesi'nden Çakıroğlu İsmine Red!
Yorumlar
Haber Yazılımı