Haber Detayı
28 Temmuz 2019 - Pazar 20:51
 
Pazar'a uçaktan önce motoru geldi!
Pazar'da yapımı devam eden havalimanının ardından geçen yıl Sivil Havacılık MTA Lisesi eğitime başlamıştı. Okuldaki öğrencilerin aldıkları eğitime katkı sunması amacıyla Eskişehir'den uçak motoru ile uçak parçaları getirildi. Kaynak: Pazar'a uçaktan önce motoru geldi!
Eğitim Haberi
Pazar'a uçaktan önce motoru geldi!

Haber: Cengiz Yıldırım - Pazar53

Pazar’da geçen yıl eğitime başlayan ve yeni binası eski hastane arazisinde inşa edilen Sivil Havacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi faaliyetlerini genişletiyor. Öğrencilerin daha iyi eğitim alabilmeleri amacıyla Rize Pazarlı olan Eskişehir Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı Hava Kontrol Grup Komutanı Tuğgeneral İmdat Bahri Biber’in de katkılarıyla okula jet motoru ve uçak parçaları getirildi.

 

Pazar Sivil Havacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Halil Çırak mesleki eğitim anlamında, gelen parçaların kendilerine önemli katkı sağlayacağını ifade ederek, “Eskişehir Uçak Fabrikasından uçak motoru ve uçak parçaları geldi. Bu konuda bize destek olan sayın kaymakamımız, il özel idaremiz, sayın milli eğitim müdürümüz ve bağlantıyı kuran Eskişehir Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı Hava Kontrol Grup Komutanı Tuğgeneral İmdat Bahri Biber sayesinde bu parçalar bize ulaştı. Uçak bakım alanımız faaliyete geçmiş durumdadır. 10. sınıftan öğrencileri almıştık. 48 öğrencimiz burada alan uygulama eğitimi alacak. Burada yapacakları en önemli iş uçak motoru üzerinde çalışacak ve uçağın değişik parçalarını görecekler.  Biz burada gelişen havacılık sektörü ve savunma sanayi sektörüne istihdam sağlayacak gelecek nesiller yetiştireceğiz. Kalifiye elemanlar yetiştirmek için bu atölyelerimizi kurmuş durumdayız.” dedi. 

 

Milli Eğitim Müdürü Nimet Büyük de 2018-2019 eğitim öğretim yılı itibariyle okulun Pazar’da faaliyete başladığını belirterek, “Sayın Bakanımız Osman Aşkın Bak’ın da değerli katkılarıyla ilçemize kazandırılan Pazar Sivil Havacılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ilk kez geçen yıl 68 öğrenciyle eğitim öğretime başladı. Bu sene de tekrar alanlarını seçmiş 68 öğrenciyle kendi alanlarını desteklemek amacıyla sayın kaymakamımız başta olmak üzere il özel idaresi ve Pazar’ın medarı iftiharı komutanımızın destekleriyle Eskişehir’den uçak motoru örneğini gönderdiler. Uygulamalı olarak öğrencilerimiz ders görecek bu şekilde. Yeni okulumuzdan mezun olacak öğrencilerimiz inşallah Rize Artvin Havalimanının ara eleman ihtiyacına da büyük bir katkı sunacaktır. Okulumuzun yeni binası da eski hastane arazisinde tam teşekküllü bir şekilde hizmete girecek.” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Pazar havaalanı, Artvin Rize Havalimanı
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı