Haber Detayı
08 Mart 2019 - Cuma 21:19
 
Muhtarlıkta Rize'yi Sarsacak İddia!
Azaklı Hoca Köyü Muhtar Adayı Rıfat Kaya, sosyal medya hesabından yaptığı video paylaşımıyla gündeme bomba gibi düştü.
RİZE HABERLERİ Haberi
Muhtarlıkta Rize'yi Sarsacak İddia!

Azaklı Hoca Köyü Muhtar Adayı Kaya’nın iddiasına göre mevcut köy muhtarı köyün okulunu özel bir işletmeye kiraya vererek gelirini kendi hesabına aktarttı. Kaya muhtarın köylüyü kandırdığını dile getirerek köylünün hakkını arayacaklarını ifade etti.

 

Kaya “Sayın muhtarım demeyeceğim, mevcut muhtarımız bizim konuşmamıza bir yorum yaptı. Diyor ki; senin muhtarların ve azalarının bunda imzası var. Onu da azalarımın kendileri bildirecek. Bir diğer söylediği ise ‘Okulu biz kiraya verdiysek, Tinercileri oradan kurtardık’ diyor. Benim köyümde tinerci olduğunu sanmıyorum.  Eğer böyle bir şey varsa bunları kendisi türetti. Kurtarabiliyorsan caminin kapısını çöplerden kurtar. Madem hizmeti seven bir insansın köyü bunlardan kurtar. Köy halkı şunu bilmelidir ki, okul köy halkına Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından köye hizmet etmek için verildi.  ‘Muhtar bize hesap numarası verdi. Bizde hesaba aktarıyoruz onu muhtarlar bir sözleşme ettik’’ dedi. Bunun hesabını ben halka, savcılara hukuka bırakıyorum.  Milli eğitim kiraya verilmeyeceği konusunda kesin kararı var. Hepsi dosyada, ekli gelir köyün ihtiyaçları için kullanılacak. Milli Eğitim haberi yokken 15 seneliğine vatandaşa kiraya vermiş.  Şuan da okulun içi tamamen harabe” ifadelerini kullandı.

 

Mevcut Muhtarın azası olan Ali Hocaoğlu ise “Rize’deki okul bomboş duruyordu, paket yapmak için istekte bulundular. Burayı değerlendirelim zaten boş duruyor dediler. Bu gelirle bizde köyümüzün eksiklerini gideririz diyerek, bizde imzamızı verdik.  Bir aza olarak bize düşen imza atmak . Görevlilerle konuştuğumuz da hesap numarası vermiş. 3-4 senedir oranın parası hesabına yatıyor. Bir diyorki azalar imza attı. Tabi imza vereceğiz bize buradaki gelirle okulun çatısı etrafını yapıp kalanıyla da köyün eksiklerine kullanacağımızı söyledi” dedi.

 

Öte yandan olaydan haberdar olan Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı müfettişlerin Pazartesi günü söz konusu okulda inceleme yapacağı öğrenildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Muhtarlıkta, Rize'yi, Sarsacak, İddia!,
Yorumlar
Haber Yazılımı