Haber Detayı
16 Mart 2020 - Pazartesi 22:21
 
MHP'den ÇAYKUR Kurasına İŞKUR Tepkisi!
Siyaset Haberi
MHP'den ÇAYKUR Kurasına İŞKUR Tepkisi!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Rize il başkanlığından yapılan açıklamayla İŞKUR’un bugün gerçekleşen kurada yer almamasına tepki gösterildi.

 

İŞKUR’un da orada olması gerektiğini dile getiren MHP Rize İl Başkan Yardımcısı Avukat Remzi Kutanoğlu “Malumunuz olduğu üzere bugün Çaykur geçici işçi alımı kurası vardı ve Rize kapalı şehir salonunda bu çekiliş kurası yapılmıştır. Bu çekiliş koronavirüs tedbirleri doğrultusunda halka kapalı yapılmış fakat Şehirdeki tüm STK’lar ve siyası parti temsilcileri huzurunda Rize 2. Noterliği eliyle yapılmıştır. Bir tek İŞKUR’dan bir temsilci bile olmadığının bilgisini teyit ettik. Açıkçası doğru da bulmadık. Keza 23 ben 572 kişinin iş kur üzerinden başvuru yapıp katıldığı bir kura çekilişi olması hasebiyle iş İŞKUR’un da temsilcisinin orada olmalıydı. Zaten Noter de  kura sonuç tutanağında da iş kur temsilcisi olmadığından onlara yer açmayacaklarını söyledi” dedi.

 

Kura konusunda daha geliştiriliş bir sistemi ortaya koymak için ÇAYKUR’un gerekli güce sahip olduğunu dile getiren Kutanoğlu “O salonda bulunan herkes gayretli iyi niyetli şekilde sadece seyretmişlerdir. Çekilişi yapan Rize 2. Noterliğidir. Onlarda kendilerine sunulan şekilde bu çekilişi yapmışlardır. Çekiliş şeklini kuralını adabını da tüm vatandaşlarımıza sosyal medyalarımızdan yayınlamak sureti ile gözler önüne sunduk. Kura çekilişinin bazı fabrikalarda başvuru sayısı 1000’in üzerine çıktığı andan itibaren doğal olarak karıştıramama anlamında vatandaşların sosyal medyadan haklı itirazları olmuştur. Oysa ki nu kuranın daha gelişmiş şekilde yapılabileceğini düşünüyorduk. Çaykur Genel Müdürlüğü bunu planlayabilecek güçtedir” ifadelerini kullandı.

 

Bu tip kuraların katılımcı sayıları göz önüne alınarak daha şeffaf yapılması gerektiğinin altını çizen AV. Kutanoğlu “Netice itibari ile kura yoluyla seçilen asil ve yedek tüm işçilere hayırlı olsun. Bizler kura sürecine vatandaşlarımızın malum korona virüsü sebebiyle katılamadığı için tüm çıplaklığı ile insanlara ulaştırmak için Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanlığı adına görevlendirilmiştik. İl başkanımıza kura hakkındaki görüşlerimizi raporumuzu da sunduk. Vatandaşlarımızın da serzenişi haklıdır fakat netice de kura sonucu ile 619 asil 619 yedek işçi alımı tamamlanmıştır. Naçizane temennimiz bu tür kuraların katılımcı sayılarının çokluğu göz önüne alınarak daha şeffaf ve vatandaşları telkinleri de dikkate alınacak şekilde planlanmalıdır” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MHP'den, ÇAYKUR, Kurasına, İŞKUR, Tepkisi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı