Haber Detayı
06 Şubat 2020 - Perşembe 15:05
 
Karakoyun: 'Sanayi esnafı muhatap alınmalı'
Ekonomi Haberi
Karakoyun: 'Sanayi esnafı muhatap alınmalı'

Rize ASKON Şube Başkanı Recep Ali Karakoyun Rize Merkezli yayın yapan Tek Bayrak gazetesini ziyareti esnasında 'anayi sitesinde insanların çıkmama derdi olmadığını, sanayi esnafının muhattap alınması gerektiğini dile getirdi. 

 

 

Rize Sanayi Sitesi Esnafları ile bir araya geldiğini ve esnafın muhatap bulamadığını belirten ASKON Rize Şube Başkanı Recep Ali Karakoyun “ Esnaf çıkmıyoruz demiyor, ancak burada 62 dönümlük bir arazı var ve 266 iş yeri var, Çaykur dan sonra en çok istihdam yaratan bir yerden bahsediyoruz, Çaykur 6 ay çalıştırıyor, burada ise 12 ay 1500 kişi çalışıyor. Bu şehre katma değerleri olan insanlar, bu insanlar tedirgin, ellerinden alınacak olan arsaları ve iş yerleri var, hiçbir siyasetçi bunlarla muhatap olmuyor. Bu insanlarla istişare edilmeli, 3-5 kuruş vererek bu insanları dışarı atamazsınız, nitekim burada bir devlet kuruluşu yapılmayacak, burada konutlar yapılıp satılacak, bu insanlarla oturulup konuşulur ve kat karşılığı arsaları ve iş yerleri alınabilir. Ayrıca sahil yolu üzerinde konut yerine daha değişik işletmeler yapılabilir” dedi.

 

Garanti verilmeli

Sanayi esnafı için Çiftekavak ta yapılacak olan yeni iş yerleri öncesinde esnafa garanti verilmesi gerektiğini belirten Karakoyun “Şehir içinde veya mahalle aralarında sanayi ile ilgili iş yerleri olmamalı, Çiftekavak da yapılacak olan iş yerleri sonrası şehir içi veya mahallelerde ki tüm sanayi ile ilgili çalışan iş yerlerinin ruhsatları iptal edilmeli, insanlar şehir içinde sanayi kuruluşu varken Çiftekavak a gitmez” dedi.

İstişare yapılmalı

Sanayi esnafının kendilerine açıklama yapacak birilerinin olmasını beklediğini belirten Karakoyun “ Bu insanlar tırnakları ile bu iş yerlerini yaptı ve arsaları kendilerine ait, Çık buradan, biz böyle istiyoruz diyerek onları kimse kovamaz, nitekim bu insanlarla konuşularak gönülleri alınmalı, kimse bu insanları muhatap almıyor, böyle bir siyaset olamaz” dedi.

 

Teleferik tele takıldı

Rize de teleferik sözünün 16 yıl önce verildiğini belirten ASKON Şube Başkanı Recep Ali Karakoyun “ Teleferik yapmamak için şartları zorluyorlar, halbuki şartların kolaylaştırılması gerek, Ordu Belediyesi tarafından yapılan teleferik iki yılda kendini amorti etti ve insanlar yoğun ilgi gösteriyor. Belediye için önemli bir proje, kendileri yapabilir veya yapacak insanlara kolaylık gösterebilirler, şartnamelerde Belediye fazla pay istemekte, böyle bir ticaret olamaz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Karakoyun:, 'Sanayi, esnafı, muhatap, alınmalı',
Yorumlar
Haber Yazılımı