Haber Detayı
12 Mayıs 2020 - Salı 17:39
 
İYİ Parti'den Çay Taban Fiyatına Tepki!
Ekonomi Haberi
İYİ Parti'den Çay Taban Fiyatına Tepki!

İYİ Parti Rize İl Başkanı Avukat Ayşegül Özyanık dün kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan çay taban fiyatı zammını eleştirerek 'En az 4 TL' olmalıydı dedi.

 

Yaptığı açıklamada korona virüs salgını nedeniyle çay üreticilerinin ekonomik durumunun sekteye uğradığını hatırlatan Av. Özyanık, belirlenen fiyatın sadece özel sektör çay firmaları tarafından tatmin edici olduğunu dile getirdi. Özyanık "Çaya yapılan zam hepimizi hayal kırıklığına uğratmıştır. Biz İyi Parti olarak çayın destekleme ile birlikte en az 4 TL olması gerektiğini daha önce açıklamıştık. Özellikle bu salgın nedeniyle zaten ekonomisi sekteye uğrayan müstahsilimizin üzerindeki ekonomik yükü bir nebze azaltmak adına yapılan zam açıklamasının beklentinin çok altında olduğunu ifade etmeliyiz. Böyle bir salgın sürecinde devletimizin milletimizin yanında olduğunu gösterebilmesi adına malesef açıklanan rakamlar müstahsilimizi değil sadece özel sektörde çay alımı yapan firmalar açısından tatmin edicidir" dedi.

 

Çay taban fiyatta yapılan zammın enflasyon oranına göre değil vatandaşın bu ekonomik aşrtlarda ki alım gücüne dayalı olarak yapılması gerektiğini sölzerine ekleyen Özyanık "Enflasyon oranı  kadar zam yapıldığı gerekçelendirilmesi her türlü izahdan uzaktır çünkü önemli olan vatandaşın alım gücüdür. Vatandaşımızın alım gücü oranında gerçeği yansıtmamaktadır.Basitçe bir hesap yapacak olursak; Geçen yıl Mayıs ayında 1 ton çay satan müstahsilimiz buna karşılık  elde ettiği gelirle 12,26 gram altın alabiliyorken bu yıl 1 ton çayla 8.85gram altın alabilmektedir. Aslında bu çaya zam değildir malesef bir aldatmacadır, çayda indirim yapılmıştır. Bu bize gösterir ki vatandaşımızın çayına yapılan zam yeterli değildir ve cebindeki para da gün geçtikçe erimektedir" şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: çay taban fiyatı, avukat ayşegül özyanık, av ayşegül özyanık, rize iyi
Yorumlar
Haber Yazılımı