Haber Detayı
02 Mart 2020 - Pazartesi 19:08
 
İkizdere'de Taş Ocağı Tepkisi!
Yaşam Haberi
İkizdere'de Taş Ocağı Tepkisi!

Haber: İsmet Kösoğlu

 

Tamamı yemyeşil ormanlarla kaplı alanda yapılmak istenen Taş Ocağına İkizdereliler istemiyoruz diye tepki gösteriyor.

 

İkizdere’de özel bir firma tarafından Cevizlik-Gürdere köyleri arasındaki İşkencedere mevkiinde yapılmak istenen 120 futbol sahası büyüklüğündeki Taş Ocağı projesi istenmiyor. İkizdere İşkence dere Taş Ocağını Durduralık sloganıyla bir açıklama yapıldı. İkizdere Dernekler Federasyonu Başkanlığı tarafından hazırlanan yazılı açıklamayı Başkan Ziya Yıldırım okudu. Başkan Ziya Yıldırım ‘Turizm merkezi mi, TAŞ Ocağı mı, İkizdere ilçesi Cevizlik köyü sınırları içinde yapılması planlanan Mermer Ocağı Kırma ve Eleme tesisi; TAŞ OCAĞI Projesi hayata geçerse ekolojik denge bozulacak vadi yaşanmaz hale gelecektir.

 

Bu proje ile 92,43 hektarlık alanda(120 futbol sahası büyüklüğünde)yılda 100.000 metreküp malzeme çıkarılacaktır. Projenin süresi 75 yıl olacak. Bu süre içinde müteahhit firma istediği kadar malzeme çıkartacaktır. Bunun karşılığında vadide su kaybolacak, kalan sular kirlenecek tarım ve arıcılık tehlike altında kalacaktır.

 

Bu proje ile İkizdere’de bulunan diğer vadilerle birlikte benzersiz ekolojiye sahip İşkencedere, su kaynakları, bitki florası ve yabani hayvanlarıyla yok olacaktır. Projenin yaratacağı tahribat Cevizlik ve Gürdere köylülerini bölgede yaşayamayacak duruma getirecektir.

 

Dünyada korunacak öncelikli 200 ekolojik bölgeden biri olan İkizdere Vadilerine sahip çıkalım. Kaybettiğimiz su, toprak ve ağaçlar asla geri gelmeyecektir. Son olarak, Cevizlik ve Gürdere köylüleri olarak Rize İdare Mahkemesinde 2019/711 E sayıda kayıtlı dava açtık’dedi..

Kaynak: Editör:
Etiketler: İkizdere'de, Taş, Ocağı, Tepkisi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı