Haber Detayı
06 Şubat 2020 - Perşembe 16:24
 
Güneysu'da HES İsyanı İmza Kampanyasına Döndü!
Yaşam Haberi
Güneysu'da HES İsyanı İmza Kampanyasına Döndü!

Rize’nin Güneysu İlçesine bağlı Gürgen Köyü deresi üzerinde yapılması planlanan HES inşaatının durdurulması için köylüler imza kampanyası başlattı. 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da babaocağı olan Rize'nin Güneysu İlçesine bağlı Gürgen Deresi üzerinde kurulması planlanan HES köylüler tarafından mahkeme kararı ile durdurma kararı almıştı. HES’den dolayı derelerinde su kalmadığını belirten köylüler imza kampanyası düzenliyor. Rize Merkez’de kurulan standa vatandaşlardan imza toplanıyor.

 

Gürgen Deresi üzerinde yapımı devam eden HES inşaatının, haksız, hukuksuz ve yasaya uygun olmayan bir şekilde yapıldığını tespit ettiklerini belirten Av. Remzi Kazmaz:” Önce Rize idari mahkemesine davamızı açtık. Dava açtıktan sonra anayasal hakkımız olan imza kampanyasını başlattık. Toplayacağımız bu imzaları Rize idari mahkemesine vereceğiz. Topladığımız bu imzaları Sayın Cumhurbaşkanımıza, Çevre ve Şehircilik bakanlığımıza, Valiliğimize vereceğiz. Yasal ve hukuki yönden tüm haklarımızı arayacağız. Tek bir amacımız var Güneysu’da kurulan HES’in şuanda deremizi kuruttuğunu deredeki tüm suyun boruların içine çekilmek kaydıyla susuz bir dere ile karşı karşıya kalacağımız için bu nedenle bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz. Rize’nin içme suyuna sahip çıkması gerekiyor. Çocuklarımıza, torunlarımıza bırakacağımız derelerimiz vardır. Bu dereleri korumak için toplandık.  Rize idari mahkemesinden de olumlu bir karar çıkacağına inanıyoruz. Rizeli kardeşlerimizi burada 10 gün daha sürecek imza kampanyamıza destek vermelerini istiyoruz. Şuan inanılmaz derecede halkın bir talebi var 10 binin üzerinde topladığımız imzayı 20 bin 30 binlere çıkartıp Ankara’ya yetkililere götüreceğiz.” İfadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Güneysu'da, HES, İsyanı, İmza, Kampanyasına, Döndü!,
Yorumlar
Haber Yazılımı