Güneysu'da HES İsyanı Büyüyor!
Haber
18 Ocak 2020 - Cumartesi 16:39
 
Güneysu'da HES İsyanı Büyüyor!
Yaşam Haberi
Güneysu'da HES İsyanı Büyüyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ana-baba ocağı Rize’nin Güneysu ilçesinde yapılması planlanan HES, bölge halkını isyan ettirdi.

 

Gürgen Deresinde yol yapılacağı söylenerek başlayan çalışmaların, daha sonra HES boruları döşenmeye başladığında HES İnşaatı olduğu ortaya çıkmış ve köy halkı, dereleri üzerinde bir tane daha HES istemedikleri için eylem yapmış ve çalışmaların iptali için mahkemeye başvurmaya karar vermişlerdi.

 

Böyle hizmet olmaz olsun!

Yapılması planlan HES’in bulunduğu bölgede evi bulunan Hüseyin Ayhan isimli vatandaş Flash53.com’a yaptığı özel açıklamada, Trabzon’un Araklı ilçesinde meydana gelen ve 10 kişinin hayatını kaybettiği sele dikkat çekerek ‘Biz aynı duruma düşmek istemiyoruz’ ifadelerini kullandı. Ayhan “Dere nisan ayından sonra hafta da bir taşıyor, taşkın oluyor burada. Dere yatağından 6-7 metre yüksele biliyor. O zaman bu tahkimatı kopardığı zaman benim evin arkasından girecek bu su. Bu dere boyundaki bütün cami, okul ve evler çözümsüz bir hal alacak. Burada bizi Trabzon’da ki gibi felakete sürüklüyorlar. Orada benim tahta köprüm var, benim ulaşımım buradandır. Çarşıdan geliyorum, paketlerimi elime alıyorum, buradan karşıya geçiyorum. Bu ucube, Çin seddi gibi set yaptınız buraya, köyü doğu batı diye ikiye ayırdılar, ben buradan geleceğim, eşyalarımı tele koyacağım evime göndereceğim, evime yaya gidebilmek için yarım saat daha yol yürüyeceğim. Bu nasıl bir proje, nasıl bir hizmettir? Neresi hizmettir buranın? Berlin duvarı, Çin seddidir, ucubedir bu. Böyle hizmet olmaz, istemiyoruz böyle bir hizmet” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Güneysu'da, HES, İsyanı, Büyüyor!,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı