Haber Detayı
26 Mart 2020 - Perşembe 19:05
 
Gübreleme ertelensin de, ya budama işi ne olacak?
MHP Rize İl Başkanlığı'ndan ÇAYKUR'a budama işlemleri hakkında uyarı!
Ekonomi Haberi
Gübreleme ertelensin de, ya budama işi ne olacak?

Rize’de hemen her STK, hatta Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Çay İhtisaslaşma Koordinatörlüğü bile korona virüs tedbirleri kapsamında çay üreticilerini uyararak çayda gübreleme işleminin birinci sürgünden sonraya bırakılmasını istedi. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Rize İl Başkanlığı işe bütün gözleri başka bir yöne çeviren bir açıklama yaptı. MHP Rize Siyasi ve Sosyal İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Seçkin Memişoğlu gübre verilmese de çay toplana bileceğini, ÇAYKUR’un kendisine ait zorunlu uygulaması olan ‘Budama işlemi’ hakkında harekete geçerek yeni bir düzenleme yapması gerektiğini dile getirdi.

 

Vatandaşlardan gübreleme işleminin 2. Sürgünden sonraya bırakılmasını isteyip, zorunlu uygulama olan budama işlemi hakkında bir düzenleme yapılmamasının hatalı bir uygulama olduğunu dile getiren Memişoğlu “Çeşitli STK’lar, ziraat odaları ve ÇAYKUR gübreleme için bu dönemde şehir dışından Rize’ye gelecek çay üreticilerine korona virüs kontrolleri kapsamında gelmemeleri, evlerinde kalıp büyük şehirlerden virüsü bölgemize yaymamaları, gübrelemeyi 1. Sürgün sonuna yani Haziran ayından sonraya bırakmalarını istiyor.  Ama ne var ki çay budamaları da bu dönemde yapılan ÇAYKUR’a a çay satılabilmesi için olmazsa olmaz uygulamamalardan bir tanesi. Gübrelemeden daha fazla işçilik isteyen çay budama işlemleri için bu dönemde 1.sürgün çay başlamadan çay bahçesine girmek zorunda olan çay müstahsillerinin bölgemize gelişlerinin ertelemeleri isteniyorsa ÇAYKUR’un bu konuda ivedilikle bir çözüm üretmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.
 

Çayda budama işlemleri hakkında ÇAYKUR’un ivedilikle bir karar vermesi gerektiğinin altını çizen Memişoğlu eğer karar alınmazsa il dışında bulunan Çay Müstahsillerinin Rize’ye akın akın gelmeye devam edeceğini dile getirdi. Memişoğlu “ÇAYKUR eğer budama noktasında çay üreticisine yönelik bir uygulama geliştirmezse, Gürcü işçinin de olmadığı ve virüsün en kritik olduğu dönemde çay üreticileri Rize’ye akın akın gelmek zorunda kalacaktır. Çünkü ÇAYKUR’a çay satmak isteyen üreticilerin budama işlemini gerçekleştirmesi zorunludur. Gübreyi Nisan ayında da versen, Haziran ayında da versen hatrı sayılır bir düşüş yaşanmaz. Ama çay budaması 1. Sürgün bitmeden yapılmak zorunda. Yoksa çayın tamamının özel sektöre satılmasını gerektirir. Hiçbir üretici bunu göze alamaz. Çaykur budama kayıt işlemlerini korona virüs tedbirleri kapsamında 6 Nisan’dan sonraya ertelediğini bildirmişti. Şimdi yeni bir uygulama sisteme sokulup gerekirse budama yapılmadan da ÇAYKUR’un üreticinin çayını alacağını açıklaması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gübreleme, ertelensin, de,, ya, budama, işi, ne, olacak?,
Yorumlar
Haber Yazılımı