Haber Detayı
28 Mart 2020 - Cumartesi 20:58
 
Gübreleme erteleniyor ama budama işlemi devam!
Ekonomi Haberi
Gübreleme erteleniyor ama budama işlemi devam!

Rize Umumi Hıfzısıhha Kurulu da bir açıklama yaparak çay üreticilerini gübreleme yapmamaları noktasında uyardı. Amacın ise Rize’ye il dışından vatandaşların geldiği ve üreticilerin şu süreçte Rize'ye gelmemesi olduğunu dile getirdi.

 

Fakat Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden (ÇAYKUR) budama işlemleri hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.  Çay gübrelemesi işi için Rize’ye il dışından vatandaşların geldiği ve üreticilerin şu süreçte Rize'ye gelmemesi gerektiği belirtilen açıklamada gübreleme işinin birinci sürgün sonuna ertelemesinin koronavirüs salgınını en aza indireceği aktarıldı. 

 

Öte yandan budama için gelecekler için neden henüz bir önlem alınmadı. ÇAYKUR’un korona virüs ile mücadele kapsamında 6 Nisan’a ertelediği işlemler için vatandaşlar Rize’ye gelmek zorunda. Gübreleme yapılmazsa çay toplanır fakat budama işlemleri yapılmazsa ÇAYKUR’a çay verilemez kuralını bilen Rizeli çay üreticileri, çaylarını ÇAYKUR’a satabilmek için budama işlemlerini tamamlamak üzere Rize’ye gelmeye başladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gübreleme, erteleniyor, ama, budama, işlemi, devam!,
Yorumlar
Haber Yazılımı