Haber Detayı
22 Şubat 2020 - Cumartesi 15:39
 
Genç Girişimciden Rize'de Bir İlk
Ekonomi Haberi
Genç Girişimciden Rize'de Bir İlk

2017 Mart ayında gayrimenkul satış ve kiralama hizmetleri olarak sektöre giriş yapan genç girişimci Necmi Kara, Rize ve bölgesinde bulunan toplu konutlardaki aidat toplama, fatura ödeme, tadilat ve temizlik işleri gibi problemleri fark edip bu problemleri ortadan kaldırmak, konut sakinlerine düşük maliyette kaliteli ve profesyonel bir hizmet vermek amacıyla, Rize’de bir ilke imza attı. Necmi KARA şirketini geliştirerek profesyonel apartman, site, residance, tesis ve iş merkezi yönetimi hizmeti vermeye başladı.

 

Şirket sahibi Necmi Kara, sundukları hizmetin apartman, site ve iş merkezlerine kolaylık sağladığının altını çizdi. Apartman ve sitelerde en önemli sorunun aidat toplama işi olduğunu belirten Kara, şöyle konuştu:

Ülkemizde özelleştirme artık özel sektör alanında da tercih edilen bir unsur haline geldi. Çözüm ortaklığı ve taşeronluk sistemi gibi bilindik özelleştirmelere bir yenisini ekleyerek, Rize’de pek bilinmeyen ve henüz yaygınlaşmayan bir alanda hizmet üretmeye başladık. Şeffaf, yasal ve profesyonel anlamda apartman, site ve iş merkezlerine özelleşme imkanı sunuyoruz. 2017’den beri Rize’de bir ilki başararak Rize ve bölgesinde 400’ü aşkın konutun yönetim hizmetini devralıp, kat maliklerine, hukuki ve şeffaflık prensibi altında bütçe ve teknik yönetim hizmeti vermeye başladık.

 

EN BÜYÜL PROBLEM AİDAT
Toplu konutlarda en önemli olan konu bütçe yönetimidir. Bütçe yönetimi içerisinde aidatların toplanması, borçların ödenmesi, faturaların takip edilmesi gerekir. En büyük problem aidatların toplanması. İnsanlar bu konuda sıkıntı yaşıyor. Çalıştığımız bir sitenin geçmiş dönemden 40 bin TL aidat alacağı varmış. Biz profesyonel yönetim hizmeti vermeye başladıktan 6 ay sonra bu alacak 12 bin TL'ye kadar düştü. Kat malikleri kararınca geciken aidatlara aylık yüzde 5 zam uygulanacağı belirtilmişse biz hemen bu kararı uyguluyoruz. Çünkü gecikme zammı caydırıcı olduğu için aidat ödemelerini zamanında topluyoruz.

 

SGK ŞART
Temizlik yönetiminde öncelik toplu konutun mevcut çalışanını tercih ediyoruz. Çünkü mevcut çalışan toplu konutun tüm sorunlarını ve yapılması gerekenleri daha iyi biliyor. Fakat kat malikleri istemediği takdirde, öncelikle İŞKUR üzerinden ilan veriyoruz ve mülakat sonuçlarına göre temizlik personeli temini yapıyoruz. En büyük avantajımız çalışanların sigortalı olması. Bir apartmanda temizlik işinde sigortasız çalışan kişi sakatlanmış ve 30 bin TL tazminat çıkmış. Herkes kendine düşen oranda bu tazminatı ödemiş. Bizim sistemimizde çalışanlarımız sigortalı. Her şeyimiz resmi.

FATURASIZ İŞ YAPMAYIN
                Bazı emlakçıların bu işi el altından yaptığını duyduk. Daire başı 15 TL ücret alıyorlar ama fatura kesmiyorlar. Vergi vermiyorlar, yaptıkları tüm işler resmi değil. Çalışanların sigortaları yok. Bu durum hem toplu konuta hem çalışanlara hem de kat maliklerine zarar verir. Kat malikleri “ödediğimiz paralar nerede, hizmet aldığımız işin faturası nerede” diye mutlaka soracaklardık. Bu büyük bir sorun ve sorumluluk. Biz firma olarak 1 kuruş dahi olsa, yönetimini yaptığımız apartmana ya da siteye verdiğimiz hizmetin faturasını veriyoruz.


ON-LİNE ÖDEME SİSTEMİ
Türkiye’nin en büyük yönetici dijital asistan programı olan ve Rize temsilciliğini almış olduğumuz, Apsiyon isminde bir on-line sistemimiz var. Çalışmış olduğumuz konutların banka hesaplarını bu sistem ile entegre yapıyoruz. Bu sayede o konutta bulunan herkes kendi kullanıcı adı ve şifresiyle sisteme giriş yapıp, apartmanın ya da sitenin mali durumunu, faturalarını ve borcunu görebiliyor. Kat malikinin ya da kiracının borcu varsa kredi kartı ile bu sistem üzerinden ödeyebiliyor. Ödemeler hiçbir zaman şirketimizin hesabında toplanmıyor. Her toplu konutun kendi adına bir banka hesabı var ve tüm paralar bu hesaplarda toplanıyor. Sistemden kredi kartı ile borç ödendiği zaman paralar haftalık olarak konutun banka hesabına aktarılıyor. Böylelikle prensiplerimizden en önemlisi olan şeffaflığı sağlamış oluyoruz.


HIZLI VE MALİYETİ DÜŞÜK İŞLEM
Tesisatçı, boyacı, elektrikçi, temizlikçi gibi daimi çalıştığımız çözüm ortaklarımız ve iş ortaklarımız var. Piyasanın altında hizmet alıyoruz. 3-5 TL'lik bir ucuza hizmet alım 1 yılda, 1 ayın ücretsiz olmasını sağlıyor. Çalışacağımız apartman ve sitelerde mevcut aidatları artırmamaya gayret gösteriyoruz. Önceliğimiz siteye veya apartmana yük getirmemek.


KONSİYERJ HİZMETİ
Konsiyerj hizmetimiz; apartman, site, residance, plaza, büyük siteler ve konuk ağırlanan otel, apart ve pansiyonlarda bulunan konukların tesis içi ya da dışı fark etmeksizin yemek, seyahat, bilet, konser ve çeşitli aktiviteler konusunda bilgi vermek, gerektiğinde rezervasyon yapmak, şoförlü şoförsüz araç temini, banka, kamu kurum ve kuruluşlarda sizin adınıza işlemleri takip etmek ve yürütmek amacıyla vermiş olduğumuz bir hizmettir.


Şuan da yönetimini üstlenmiş olduğumuz bazı toplu konutlarda, kat maliki il dışında ikamet ediyor. Biz bu hizmetimizle kat malikinin takip yükünü azaltıyoruz. Dairesini ya da gayrimenkulünü kontrol altına alıyoruz. Kiralama ve satış işlemlerini yapıyoruz. Kat malikinin kiracısı varsa düzenli kira ödemelerini, aidatlarını, faturalarını ve diğer ödemelerini takip ediyoruz. Dairede yapılacak olan bakım onarım ve tadilat gibi işlemleri takip edip bu işlemler için firmalardan en uygun fiyatı alıp kat malikine bilgi veriyoruz. Böylelikle il dışında bulunan kat maliki, dairesinin emin ellerde olduğunu biliyor.


ELEKTRİK, SU, DOĞALGAZ ABONELİK İŞLEMLERİ
Bir apartman ya da site yeni bitti ise öncelikle yönetim planı, işletme yönetimi, mali işlerin ve hukuki işlerin kurulumunu yapıyoruz. Elektrik, su, doğalgaz aboneliği, maliye kaydı, kaşe yaptırımı, defter açılması ve noter işleri gibi tüm kamu kurum işlemlerini kısa sürede hallediyoruz.

 

GÜVENLİK GÖREVLİSİ RESMİ İŞ VE İŞLEMLERİ
Biz güvenlik şirketi değiliz fakat kat malikleri kurulunun almış olduğu kararlarda, güvenlik kararı çıkarsa biz işlemlerini hallediyoruz. Apartman ve sitelerde güvenlik, 5188 sayılı kanun çerçevesinde sağlanır. İçişleri Bakanlığının 08.11.2005 tarih ve 2005/117 sayılı genelgesinde Site ve Apartmanların özel güvenlik izni almaları gerektiği belirtilmiştir. Bu nedenle apartman veya site genel kurulunun kararıyla valiliğe müracaat edilerek özel güvenlik izni alınır veya bu konuda çalışan özel güvenlik firması görevlendirilir. Güvenlik görevlisi konusunda birçok yasal süreç var. Personelin belgeleri, giysisi, malzemesi hepsini çözümlüyoruz.


Toparlayacak olursak, biz 2017 yılından beri Rize’de gayrimenkulünüzü garanti altına alan ilk ve tek firmayız. Bunun yanında yine 2017 yılından beri profesyonel olarak apartman, site, tesis ve iş merkezi yönetimi hizmeti sunmanın ve bugün 400’ü aşkın konutun yönetim hizmetini üstlenmiş olmanın gururunu yaşamaktayız. Tüm çalışma arkadaşlarımıza ve müşterilerimize bu konuda teşekkür ederiz.

 

NK GAYRİMENKUL VE YÖNETİM

Necmi KARA
Genel Müdür
Tel: 0530 503 25 53 – 0536 564 03 30
Adres: Boğaz Mah. Fazilet Sk. No:1/2 Merkez/RİZE
E-Posta: nkgayrimenkulveyonetim@hotmail.com
Facebook: https://www.facebook.com/nkgayrimenkulveyonetim/
İnstagram: https://www.instagram.com/nkgayrimenkulveyonetim/

Kaynak: Editör:
Etiketler: rize profosyonel apartman hizmetleri, profosyonel site yönetimi
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı