Haber Detayı
21 Ocak 2020 - Salı 17:44
 
Cumhurbaşkanı'nın Baba Ocağı'nda İsyan Giderek Büyüyor!
Yaşam Haberi
Cumhurbaşkanı'nın Baba Ocağı'nda İsyan Giderek Büyüyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ana baba ocağı Güneysu ilçesinde hukuksuz bir şekilde çalışmalarına devam etmek isteyen HES'e vatandaşlar büyük tepki göstererek iş makinalarını bölgeden çıkarttı. 

 

İlçeye bağlı Gürgen Köyü Halkolim mevkiinde toplanan cok sayıda vatandaşın yoğun tepkisi üzerine firma yetkilileri iş makinelerini dereden çıkarmak zorunda kaldı. Vatandaşlar direnişte kararlı olduklarını ve düzenli olarak derelerinde nöbet tutacaklarını belirttiler. Bunun üzerine bölgeden çekilmek zorunda kalan HES firmasına ait araçlar geçtiğimiz hafta başlayan hukuk süreci sona erene kadar bölgeye girmeme kararı aldı. 

 

Bütün canlı yaşamı bitiyor!

Bilindigi üzere geçen hafta Alicik HES Gürgen Köylü vatandaslar tarafından mahkemeye taşınmıstı. Konuyla ilgili Handüzü Yaylası Kültür Çevre ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Baskanı Ceyhun Kalender tarafından yapılan açıklamada: " Küçücük bir derede yüzlerce iş makinesiyle yapılan bu çalısmalar, sadece hukuku çiğnemekle kalmıyor adeta bütün canlı yaşamını hedef alıyor. Neticede konu mahkemeye taşınmış ve mahkeme sonucunu beklemek gerekir. Yangından mal kaçırırcasına yapılan bu calışmalar geri dönüşü telafi edilemez zararlar olusturacaktır. Bunun için yetkililere de sesleniyoruz, yanlışın neresinden dönülürse kârdır." denildi.

 

Olay

 

Güneysu ilçesi Gürgen ve Başköy köylerinde daha önce yapılması planlanan ve mahkeme tarafından durdurulan HES inşaatlarının gizlice yapılmasının ardından HES inşaatı ortaya çıkınca köylüler tepki göstermişti.

 

Gürgen ve Başköy dere sularının HES için kullanılmasına 2010 yılında izin verilmemesi ve mahkeme kararı ile durdurulmasının ardından HES firması yeni bir yöntem bularak iki köyde su boruları boşaltıp yerleri kazmaya başlayınca köylülerin HES yapıldığını öğrenmesi ile tepkiler artmıştı ve firma araçlarını bırakarak inşaata son vermişti.


Rize Adliyesi önünde HES çalışmaları ile ilgili suç duyurusunda bulunduktan sonra Basın mensuplarına açıklama yapan Avukat Remzi Kazmaz “ Yol inşaatının altından HES çıktı, 2010 yılında HES inşaatı Çet raporları iptal edilmişti. İlgili firma bakanlıktan aldığı izin ile yeniden inşaata başladı. Borular köye geldi ve halk uyanınca işi bıraktılar. Firma yasa dışı çalışma yaptı, HES lere karşı değiliz, ancak bunların yaşam alanları içinde yapılmasına karşıyız. Güneysu içme suyu buradan karşılanacak, peki o zaman neden buna izin veriliyor. Halka rağmen burada kimsenin HES yapmaya hakkı yok. Burada mahkeme kararı olmasına rağmen sorgusuz su alsız HES yapılıyordu. Dere yatağı bile değiştirildi. Dere susuz kaldı, Rize de ki HES ler derelerin suyunu yok ediyor” dedi.


Böyle bir hizmet olmaz olsun!

Öte yandan yapılması planlan HES’in bulunduğu bölgede evi bulunan Hüseyin Ayhan isimli vatandaş Flash53.com’a yaptığı özel açıklamada, Trabzon’un Araklı ilçesinde meydana gelen ve 10 kişinin hayatını kaybettiği sele dikkat çekerek ‘Biz aynı duruma düşmek istemiyoruz’ ifadelerini kullandı. Ayhan “Dere nisan ayından sonra hafta da bir taşıyor, taşkın oluyor burada. Dere yatağından 6-7 metre yüksele biliyor. O zaman bu tahkimatı kopardığı zaman benim evin arkasından girecek bu su. Bu dere boyundaki bütün cami, okul ve evler çözümsüz bir hal alacak. Burada bizi Trabzon’da ki gibi felakete sürüklüyorlar. Orada benim tahta köprüm var, benim ulaşımım buradandır. Çarşıdan geliyorum, paketlerimi elime alıyorum, buradan karşıya geçiyorum. Bu ucube, Çin seddi gibi set yaptınız buraya, köyü doğu batı diye ikiye ayırdılar, ben buradan geleceğim, eşyalarımı tele koyacağım evime göndereceğim, evime yaya gidebilmek için yarım saat daha yol yürüyeceğim. Bu nasıl bir proje, nasıl bir hizmettir? Neresi hizmettir buranın? Berlin duvarı, Çin seddidir, ucubedir bu. Böyle hizmet olmaz, istemiyoruz böyle bir hizmet” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı'nın, Baba, Ocağı'nda, İsyan, Giderek, Büyüyor!,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı