Haber Detayı
26 Mart 2020 - Perşembe 19:33
 
ÇAYKUR'un Budama Şartı Konuşulmalı!
Ekonomi Haberi
ÇAYKUR'un Budama Şartı Konuşulmalı!

Rize’de hemen her STK, hatta Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Çay İhtisaslaşma Koordinatörlüğü bile korona virüs tedbirleri kapsamında çay üreticilerini uyararak çayda gübreleme işleminin birinci sürgünden sonraya bırakılmasını istedi. Öte yandan ÇAYKUR ise budama işlemleri hakkında sadece 6 Nisan’dan sonraya ertelendiği hakkında bir açıklama yaptı.

 

Korona virüs tedbirleri kapsamında tüm STK’lar ağız birliyle çay üreticisinin gübreleme işlemini 1.sürgünden sonraya yani Haziran ayından sonraya bırakmasını istedi. Böylelikle il dışında olan çay üreticilerinin Rize’ye akın etmesinin önüne geçilmek isteniyor. Öte yandan ÇAYKUR politikaları gereği kendisine çay satmak isteyen her çay üreticisinin budama yapmasını zorunlu kılıyor. Bu konuda ÇAYKUR’dan Nisan ayına erteleme dışında henüz bir düzenlenme açıklanmadı. Ertelenmesinin sebebi ise ÇAYKUR çalışanlarının izolasyonu. Yani üreticiye yönelik herhangi bir yaptırım ve uygulama henüz söz konusu değil. Aksine ÇAYKUR Genel Müdürü yaptığı açıklama ile ruhsatlandırma, budama ve üretici devir işlemlerine ara verildiğini ve 6-30 Nisan tarihlerinde yapılacağını dile getirdi.


Gübreleme için çay üreticisi uyarılırken ÇAYKUR’un henüz kılını kıpırdatmaması ise hem vatandaşın Rize’ye gelmesine hem de gübreleme için girmedikleri çay bahçelerine budama için girmelerine neden oluyor. 


Öte yandan eğer vatandaş kendi tedbirini kendisi alır ve budama yapmazsa ÇAYKUR’a çay satamayacak. Yani çayını özel sektör çay fabrikalarına satmak zorunda kalacak. Buda çay üreticisinin zarar edeceği anlamına geliyor. Haliyle zarar etmek istemeyen üretici çay bahçesine girmek, bunun içinde Rize’ye gelmek zorunda kalacak.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇAYKUR'un, Budama, Şartı, Konuşulmalı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı