Haber Detayı
01 Nisan 2020 - Çarşamba 14:41
 
ÇAYKUR'dan Virüs Açıklaması
ÇAYKUR Genel Müdürlüğü bir işçinin testinin pozitif çıkması ve 11 işçinin karantina altına alınması nedeniyle bir açıklama yaptı.
Gündem Haberi
ÇAYKUR'dan Virüs Açıklaması

ÇAYKUR Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada dün bir internet sitesinde ÇAYKUR üzerinden koronavirüs haberinin yapılmasının ÇAYKUR adına son derece rahatsızlık uyandırdığı belirtilirken haber sitesinde çıkan iddialar yalanlanmadı.

 

Söz konusu haberlerin son derece genel ve keskin bir dil kullanılarak yapıldığı ifade edilen açıklamada "Sanki teşekkül çalışanlarımızın tamamına hastalık bulaşmış gibi ağır bir algıya sebep olunmaktadır." denilirken bu süreçte kullanılan dilin daha özenle seçilmesinin gerektiği belirtildi.

 

50 işletme, 9 Pazarlama Bölge Müdürlüğü ve 11 bin çalışanıyla bölgenin en büyük, ülkenin de önemli bir markası olduğu belirtilen ÇAYKUR'un ülkedeki bütün kamu-özel, kuruluş-şirketlerle eş zamanlı benzer mücadeleyi verdiği aktarıldı.

 

Koronavirüsle mücadele tedbiri olarak ruhsatlandırma, budama ve üretici devir işlemlerine 06 Nisan’a kadar ara verildiği; yaş, hamilelik, süt izni, engelli, kronik hastalık gibi özel durumu bulunan ve yönetici olmayan personellere idari izin, yıllık izin, mazeret izni kullandırıldığı ve bunların da dışında esnek veya dönüşümlü çalışma imkânı sağlandığı; İş Güvenliği Uzmanı Ekip tarafından Genel Müdürlük Acil Eylem Planı ile Covid-19 Risk Değerlendirme Raporu hazırlanarak tüm çalışanların bilgilendirildiği; Genel Müdürlük ve bütün ünitelerde dezenfektan dağıtımı yapıldığı; hijyen gerektiren bütün ekipmanların ortak kullanımdan kaldırıldığı; çalışanların maske ve eldiven kullanımına azami dikkat edildiği; Merkez ve taşra ünitelerine ziyaretçi kabulü ve üçüncü şahısların girişinin sınırlandırıldığı; geniş katılımlı toplantılar, seyahatler ve randevuların iptal edildiği; yüz yüze görüşmelerin en az seviyeye indirildiği; sosyal tesisler, çay bahçesi ve yemekhane hizmetlerine geçici olarak son verildiği; istisnai gerektiren yerler de ise seyrek oturma ve önerilen mesafe kurallarına riayet edildiği belirtilen açıklamya şöyle devam edildi:

 

"Haberde iddia edilen; “ÇAYKUR'dan tek açıklama; destekleme paralarını ATM’lerden çekerken Koronavirüs'e karşı önlemlerini almaları gerektiği dile getirilmişti.”

 
Gerçekte olan; Teşekkülümüz, kendi içerisinde güvenli bir platform olan Elektronik Belge Yönetim Sistemini kullanarak iç yazışmalarını anlık yapmaktadır. Dolayısıyla Covid-19 kapsamında aldığı bütün tedbirleri de kendi ünite personellerine süratle ulaştırmaktadır. Çalışanlarımız kadar anlık ve sürekli bilgilendirme alamayan üreticilerimize SMS uyarımız ise, banka ATM’lerini kullanırken sosyal mesafe bilincinin oluşmasına katkı sağlamak düşüncesiyle yapılmıştır. Yoksa başta Sağlık Bakanlığımız ve diğer ilgili kurumlar, konunun uzmanları aracılığıyla gerekli olan sosyal mesajları, uyarı ve ikazları çokça yapıyorlar. Çaykur; kendi görev alanı ve imkânları talimatlarla belirlenen, bu doğrultuda hareket etmek zorunluluğu ve sorumluluğu olan bir kuruluştur.

 
Haberde iddia edilen; yazı içeriğini desteklemek maksadıyla DİSK yönetim kurulu üyesi ve Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan’nın yaptığı, “Koronavirüs sürecinde Çaykur’da işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri konusunda alınması gereken önlemleri defalarca ifade ettiklerini, uyarılarının dikkate alınmadığı” şeklindeki açıklamasına yer verilmiştir.


Gerçekte olan; Koronavirüs salgının ilk günlerinden itibaren Sağlık Bakanlığı tarafından bir araya getirilen Bilim Kurulunun aldığı tavsiye kararlar, Cumhurbaşkanlığı ve Bakanlıklar eliyle hayata geçirilerek bugüne kadar birçok tedbir ve önlemler alınmaktadır. Teşekkülümüz de devletimizin yetkili kurumlarının talimatları ve özelde kendi uygulamalarıyla çalışanlarını, koronavirüs hastalığına karşı korumak için gerekli önlemleri almaktadır. Yetkili kurumların talimatları dışında sendika veya herhangi bir STK gibi kuruluşların virüsle mücadele konusunda tavsiyede bulunabileceği normlar veya usuller, Teşekkülümüz için nasıl daha uygulanabilir veya koruyucu olabilir ki; kime, nereye, ne zaman yapıldığını dahi bilmediğimiz bu tavsiyeleri kâle almada duyarsız, ilgisiz kalmış olalım. Hiç kimsenin daha önceden deneyiminin olmadığı Koronavirüs mücadelesinde yetkili kurumlarımızın talimat ve tavsiyelerini, ortak referans ve norm uygulama olarak kabul etmek mecburiyetindeyiz.


Ayrıca Teşekkülümüz; üretimi ve istihdamı kesintiye uğratmadan ancak hastalıkla ilgili tedbirleri de elden bırakmadan Devlet kuruluşu olma sorumluluğu gereği hayatiyetini sürdürmek durumundadır.


Hulasa; eş zamanlı olarak çok sayıda insanı tehdit eden koronavirüsün; toplumumuzda oluşturduğu tedirginlik, sosyal ve psikolojik endişeleri en aza indirme gayretiyle başta enfekte olan, test yapılan, kaybedilen ve iyileşen hastaların bilgilendirilmesi sadece Sağlık Bakanlığı üzerinden yapılmaktadır. Enfekte olan hastaların il dağılımın bile makul gerekçelerle kamuoyuyla paylaşılmıyor olması, bizlere sürecin ne kadar hassas idare edilmesi gerektirdiğini anlatmaktadır. Ülkemizde hal böyleyken Çaykur üzerinden yapılan haber içeriğinde ise; genelleyici, art niyetli, yıpratıcı, sorgulayıcı, yapıcı olmadığı izlenimi veren bir dil kullanılmıştır. Habere konu fabrika çalışanlarımızın; hastalık süreçleriyle ilgili kiminle temasla, nerede ve ne zaman başladığı hakkında henüz girift bir durum ve bilinmezlikler varken; çalışanlarımızın sadece mesai içerisindeyken enfekte oldukları, sebebinin ise Çaykur’un tedbir almada yetersiz kaldığı, hatta dışarıdan yapılan uyarıları da dikkate almadığı gibi algıların öne çıkarıldığı haber sitesi hakkında gerekli hukuki süreç, dün itibariyle başlatılmıştır."

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇAYKUR'dan, Virüs, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı