Haber Detayı
06 Eylül 2019 - Cuma 12:29
 
Çaydan Yeni Ürün Elde Edilecek!
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından yürütülen proje ile çaydan üretilen ürünleri bir yenisi, çay tohumundan yağ da ekleniyor.
Ekonomi Haberi
Çaydan Yeni Ürün Elde Edilecek!

Fındık yağı, kanola yağı, mısır yağı, ceviz yağı derken artık çaydan da yağ üretilecek. RTEÜ Ziraat Fakültesi tarafından çay tohumundan yağ üretilebilmesi için çalışma başlatıldı. RTEÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Seyis çaydan alternatif ürünlerin çıkartılması gerektiğini dile getirerek, çay tohumundan yağ üretiminin üzerinde çalışmalarının devam ettiğini, çalışmaların sonuç vermesi halinde çay bitkisinden sadece yeşil çay, siyah çay, beyaz çay değil artık yağının da olabileceğinin altını çizdi. 

 

Çay tohumunda zeytinyağına yakın kalitede yağ olduğunu dile getiren Seyis “Çaydan alternatif bir ürün çıkartmamız gerekiyor. Çay tohumunda zeytinyağına yakın kalitede yağ var. Onun çalışmalarını da yaptık, ilk DOKAP projesinde onun çalışmalarını da yayınlayacağız. Tohumda ki, yağ oranı şuan yüzde 25-26. Azot veriyoruz da ondan. Biz onu farklı miktarda gübrede, buna göre budarsak tohum verimi de artacak yağı da artacak. Bizim 835 bin dekar çayımız var, hesaplayacağız bizim ne kadar ihtiyacımız var, şu kadar. Geriye kalanı ne yapalım? Diyeceğiz ki a çiftçisine ‘Siz bana tohum yağı üretin’. Çin’de var, hem tohum üretiyor hem kovanlara koyuyorlar bal yapıyorlar. Kalite deyince o akla gelmesi lazım. Bizde siyah çay var, yeşil çay var, beyaz çay ürettik, mor çay var. Bunları da gündeme getirmemiz gerekiyor, çünkü yeşil çay dediğimizde sadece içme değil pudrada dondurmaya katmada kullanılıyor. Çünkü antioksidan seviyeleri çok yüksek yeşil aksam olduğu için. Kalite deyince geniş perspektiften bakmamız lazım. Toplam verime bakarsanız verim ile kalite ters orantılı. Verim arttı mı kalite düşüyor” dedi.

 

Çay yağının çalışmalarına başlanması halinde 4-5 yıl içerisinde üretimine geçilebileceğini dile getiren Seyis “Genetiği bulduktan sonrası kolay, 4-5 yıl içerisinde rahatlıkla üretime başlanabilir. Bitkileri yıl içerisinde çoğaltırsınız ama tohum olması 4-5 yılı bulur” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çaydan, Yeni, Ürün, Elde, Edilecek!,
Yorumlar
Haber Yazılımı