Haber Detayı
09 Mayıs 2020 - Cumartesi 18:19
 
Çay Sanayicileri Hazırlanan Tasarıyı Anlattı!
Ekonomi Haberi
Çay Sanayicileri Hazırlanan Tasarıyı Anlattı!

Çay Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı Halit Ak ASKON’un hazırladığı teklifin çok yerşnde bir teklif olduğunu ve çay sektörünün hazırlanan metinde belirtilen konualra acil ihtiyacı olduğunu dile getirdi. AK “Çay Üretici sektörün bu mevcut şartlarda bunu götüremeyeceğini bildiğimiz için bunların sektörü az da olsa kısmen rahatlatacağı düşüncesindeyiz. Burada bahsedilen konular çay sektörünün çok acil ihtiyacı olan konulardan bir kaç tanesi. Buna ilave edilmesi gereken başka konularında olduğunu ifade etmek istiyoruz. Özellikle KDV konusundaki yüzde 8 kdv nin yüzde 3'ünü 4Ünü ancak karşılamaktadır. Bununla ilgili yetkililerin mutlaka bir iyileştirme yapmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Metni ortak hazırladıklarını ve metne karşı olanların kendilerini müstahsilin düşmanı gibi göstermelerine anlam veremedikelrini sözlerine ekleyen AK “Aynı zamanda ortak hazırlanan bizimle birlikte Rize Çay Borsası, Askon ve çay sanayiciler derneği ortak bu metni hazırladık. İlave olarak bu metine karşı gelenler bizi müstahsilin düşmanı gibi ilan eden bazı beyanatlara şahit olduk, bu son derece bizi üzmektedir. Bizler hiç bir zaman çay fiyatını düşük aldığımız zaman sektör olarak para kazanmadık. Ne zaman ki hak ettiği değerde yaş çayı aldığımız zaman o zaman çay sektörü para kazanmıştır. Geriye dönük son 5 yılı incelediğimiz zaman çok bariz ortadadır” dedi.

 

Çay’ın yüzde 60’ının ev dışı tüketim olduğunu ve kovit-19 vakları nedeniyle kendilerinin hitap ettiği bu kesimin en son faaliyete girecek kesim olduğu için çay sanayicisinin bir mağdruiyet yaşayacağını ifade eden Ak “Bugun geldiğimiz noktada Dünyayı sarsan Covid-19 olayından dolayı özellikle çay sektöründeki yüzde 60 kesimin ev dışı tüketime hitap ettiğini sayın bakanımızında ifade ettiği gibi kısmen açılacak yerlere bakıldığı zaman yani sosyal izalosyona en uymayan ortam bizim hitap ettiğimiz ortamdır. Bu süre içerisinde belki de en son açılacak alanlardır. Özellikle kafetarya , çay ocakları ve kahvehanelerin açılması bu süre içerisinde en uzun soluklu açılacak işletmelerdir. Bunların aylık tüketimi 2000 ile 2500 ton civarında bir alan bu bizim sektörümüzü tamamen zor durumda bırakan bir alandır. Biz bundan dolayı bu seneye mahsus böyle bir çalışmanın elzem olduğu kanaatindeyiz. Sayın Ticaret Odası ve yönetimindeki bazı arkadaşların neden karşı olduklarını şahsen Çay Sanayiciler derneği olarak üzüntüyle ifade ediyorum. gönül isterdiki onlarında böyle bir çalışmanın içerisinde farklı bir argumanlar ortaya koyarak bizi müstahsilin düşmanı gibi göstererek değilde çünkü sen sanayicileri temsil noktasındasın. Sen çiftçinin temsil ettiği  noktada değilsin. Buradan bölge ekonomisini yürüten çay sanayiciler derneği var. Biz bundan bahsediyoruz” dedi.

 

Hazırlanan tasarıyı fırsatçılık olarak nitelendiren kesimin çay müstahsilleri üzerinden pirim yapmaya çalıştığını sözlerine ekelyen Ak “Bunu fırsatçılıkla ihanetle eğer suçlama noktasında olursa ben burdan bu arkadaşlara seslenmek istiyorum, bugun en büyük ihaneti mağdurlar üzerinden çiftçi üzerinden uynayıp prim elde edenlerdir. Özellikle bu konunun yetkililer tarafından incelenmesi gerekmektedir. Bizler buradan çay kanunu yapmıyoruz, bütü bileşenleri bir araya toplayalım gayesindeyiz. Biz Çay Sanayicilerinin bu mücbir Covid-19 hastalığından dolayı ceryan eden eksiklikler ekonomik alanda daraltmaların önünü açmak içindir. Bu bizim haklı taleplerimizdir. Kimse bizi müstahsilin düşmanı ve ya müstahsil üzerinden fırsatçılık etme noktasına çekmesin. Bizler herzaman müstahsilin mağdur edilmemesi noktasındayız” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çay Sanayicileri, Halit Ak, çay tasarısı
Yorumlar
Haber Yazılımı