Haber Detayı
07 Mayıs 2020 - Perşembe 00:47
 
Bilim Kurulu üyesi yeni vaka sayısındaki iki günlük artışın nedenini açıkladı!
Sağlık Haberi
Bilim Kurulu üyesi yeni vaka sayısındaki iki günlük artışın nedenini açıkladı!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, Twitter hesabından yeni vaka sayısındaki iki günlük artışın nedeniyle ilgili açıklama yaptı.Prof. Dr. Tevfik Özlü, şu ifadeleri kullandı:* Evvelki gün yeni olgu sayımız 1614; dün 1832; bugün ise 2253.

 

* İki günlük artışın nedeni 4 günlük sokağa çıkış yasağının ardından pazartesi ve salı günleri sokaklarda, pazarlarda, marketlerde gözlediğimiz kalabalıklaşma.

 

* Virüs affetmiyor. Pusuya yatmış bekliyor. En küçük tedbirsizlikte hemen başını kaldırıyor. Çok dikkatli olmalıyız.

 

* Zorunlu olmadıkça evden çıkmamalıyız, temastan kaçınmalıyız, sosyal mesafeyi korumalıyız, maskeyi usulüne uygun olarak kullanmalıyız, yüzey temizliğine, el hijyenine ve kapalı ortamların havalandırılmasına dikkat etmeliyiz.

 

* Gevşemek, “bu iş bitti” zannedip, eski rutinimize dönmeye çalışmak çok büyük hata olur. Virüsle birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Kontrollü sosyal hayata alışmalıyız.

 

* İhtiyaçlarımızı tedbirlere uyarak karşılayalım ama gerekli değilse evden çıkmayalım. İftar davetine, taziye ziyaretine, komşuya çay içmeye gitmeyelim.

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Bilim Kurulu üyesi, korona virüs, corona virüs, vaka artış nedenleri
Yorumlar
Haber Yazılımı