Haber Detayı
27 Şubat 2019 - Çarşamba 17:41
 
Baltayı Taşa Vurabilir
Siyaset Haberi
Baltayı Taşa Vurabilir

Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çayeli İlçe Başkanlığı tarafından AK Partİ Çayeli Belediye Başkan Adayı Mustafa Baltacı’nın adaylığı hakkında Çayeli İlçe Seçim Kurulu'na yapılan itiraz seçim kurulu tarafından reddedildi. 
CHP Çayeli ilçe Başkanı Hızır Kadıoğlu’nun, 23 Şubat 2019 Cumartesi günü yaptığı gerekçeli itirazı üzerine, Çayeli İlçe Seçim Kurulu, Türkiye Futbol Federasyonu’na, 25 Şubat 2019 gün ve E-145289 sayılı yazı ile müzakere yazdı.
Yazıya yine aynı tarih ve 2010/06-3423 sayılı ve TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş imzalı yazı ve ‘acele faks’ ile yanıt vererek; AK Parti Çayeli Belediye Başkan Adayı Mustafa Baltacı’nın, TFF’de SGK’lı Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yaptığı ve 01 Aralık 2018 tarihinde TFF’den istifa ettiği bildirildi.
Bunun üzerine, Hâkim Serdar Güner Başkanlığında, İlçe Seçim Müdürü Mustafa Yaşar Tüfekçioğlu, Ak Parti temsilcisi Hikmet Sandıkçı, CHP temsilcisi Sadettin Kutlu, MHP temsilcisi Halil İbrahim Saklı, SP temsilcisi Ahmet Sarı ile memur üyelerden oluşan Çayeli İlçe Seçim Kurulu, yine aynı gün toplandı.
İvedi olarak toplanan Çayeli İlçe Seçim Kurulu, 25 Şubat 2019 tarih ve 2019/25 Karar No ile aldığı kararla, TFF’nin yazısını gerekçe göstererek, CHP Çayeli İlçe Başkanı Kadıoğlu’nun itirazını reddetti.

Bir İtiraz da İlden
Çayeli İlçe Seçim Kurulu'nun red kararı üzerine bir itiraz da CHP Rize İl Başkanlığından geldi. CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Mustafa Baltacı'nın adaylığının düşürülmesi için Rize İl Seçim Kurulu'na itiraz etti. 26 Şubat tarihinde yapılan itirazdan bir gün sonra İl Seçim Kurulu Başkanı Özkan Tavuz başkanlığında toplanan İl Seçim Kurulu Saltuk Deniz'in itirazını da aynı gerekçeyle reddetti.

 CHP, YSK'ya Şikayete Hazırlanıyor

İlçe Seçim Kurulu ve İl Seçim Kurulu'nun itirazları reddetmesi üzerine bir üst makam olan Yüksek Seçim Kurulu'na itiraz edeceği öğrenildi. Konu ile alakalı bir açıklama yapan CHP'li Barış Yarkadaş "Elimizdeki belgeler Baltacı'nın 1 Aralık 2018 tarihinde sigortasının devam ettiğini gösteriyor. Bu hukuksuzluğu son çare olarak YSK'ya taşıyacağız." dedi.

Çalışıyor Görünüyor
Elde edilen belgelere göre Baltacı, TFF’deki çalışma statüsü gereği aday olabilmesi için gerekli yasal süre olan 01 Aralık 2018 tarihi itibarıyla görevine devam ettiği ve Aralık ayı boyunca tam 30 gün olarak çalışır gösterilerek, önceki aylarda olduğu gibi 15 bin 221 TL 40 Krş. maaş ödentisi aldığı görülüyor. Bunun dışında Baltacı’nın yine Ocak ayının 21’ine kadar da çalışır olarak göründüğü ve buna karşılık ise, 13 bin 431 TL 60 Krş. maaş ödentisi aldığı belirlendi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Baltayı, Taşa, Vurabilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı