Haber Detayı
01 Eylül 2019 - Pazar 12:56
 
Balık Olmayınca Tezgahlar Boş Kadlı!
Ekonomi Haberi
Balık Olmayınca Tezgahlar Boş Kadlı!

15 Nisan’da başlayan av yasağı bu gece sona erdi. Rize’de de balıkçılar saat 00.00'ı gösterdiğinde  av yasağının kalkmasıyla günün ilk saatinde balık motorları denize açılarak 2019 -2020 Av sezonu ilk balık avı için 'Vira Bismillah' dedi. 

 

Avlanma yasağı sebebiyle Nisan ayından bu yana denize avlanmaya çıkamayan balıkçılar yasak dönemi boyunca motorlarına bakım yaptı ve ağlarını onardı ve 1 Eylül itibariyle denize açıldı. Deniz sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olması nedeniyle elleri boş dönen balıkçılar tezgahları da olumsuz etkiledi. Balıkçıların avlanamaması vatandaşlarında umutlarını boşa çıkartırken tezgahını doldurmak isteyen satıcıları da hüsrana uğrattı.

 

Bugün itibariyle avlanma sezonunun açılmasına rağmen balık çıkmadığını, balığa çıkan motorların eli boş döndüğünü dile getiren Altan Uzuner  isimli balık satıcısı, balık olmadan fiyatın düşmeyeceğini sözlerine ekledi. Uzuner “Sezonumuz ülkemize, milelimize, vatanımıza hayırlı olsun. İnşallah iyi geçmesini diliyorum ama pekte umutlu değilim. Bu küresel ısınma bütün ülkeyi etkilediği gibi balık işini de etkiledi. 5 aydır zaten cepten yiyoruz, inşallah iyi olur. Bugün balık oalrak sadece istavrit çıktı, inşallah devamı olacak. Palamuttan henüz bir haber yok ama olacak, bir şeyler olacak. Denizler soğuyunca balık olacaktır, şuanda 26 derece civarında” dedi.

 

Deniz kirliliğinin de balığın oluşumu ve gelişiminde önemli faktör olduğunu ve denizlerin korunması gerektiğini savunan Uzuner “Denizlere dikkat etmek gerekiyor, denizler sahipsiz. Denizlere sahip çıkılması, devletimizin daha da ilgilenmesi lazım. Çöp konusu, lağım konusu hep etkiliyor” şeklinde konuştu.

‘Kar erken yağarsa balık artar’
Şükrü Akbıyık isimli bir başka esnaf ise balığın çoğalması için karın erken yağması gerektiğini dile getirerek “Balık piyasası açıldı ama balığın olup olmayışını tezgah söylüyor. Balık galiba bu yıl umduğumuz gibi çıkmayacak. Hava şartlarının bozuk olmasından, denizin sıcak olmasından dolayı balık bu yıl da yok gibi görünüyor. İnşallah erkenden kar yağar da palamut ve hamsi çıkar, yoksa işimiz vahimdir. Karadeniz sahili çaya ve balığa bakıyor, balık ta olmayınca, zaten ekonomimiz bozuk inşallah düzelir. Balık fiyatları şuan balık olmadığı için yüksek. Daha balık çıkmadı. Sadece istavrit çıktı, başka da deniz ürünü yok. İlerde balık çoğalınca anca o zaman balık fiyatları rayına oturacak” dedi.

 

Aynı zamanda Muharip Gaziler derneği Hopa Şube Başkanı Olan Akbıyık deniz kirliliğinden de dert yandı. Akbıyık “Hopa Muharip Gaziler derneği başkanıyım, ben Kıbrıs’ı 15 gün içerisinde kurtardım, 45 sene oldu bu Hopa’yı kurtaramıyorum. Sen gelmişsin balığı soruyorsun. Önce denize atık, pet, bardak, lastik atmamamız, denizi korumamız lazım. Bir şeye bakacaksın ki sana versin. Bir ineğe baktın mı sütünü sağarsın, denize de baktın mı ürününü alırsın” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Balık, Olmayınca, Tezgahlar, Boş, Kadlı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı