Haber Detayı
18 Temmuz 2019 - Perşembe 15:17
 
Baca Zehirledi, Yetkililer Bekledi!
YAŞAM Haberi
Baca Zehirledi, Yetkililer Bekledi!

Rize’nin Kalkandere ilçesinde bulunan Çaykur’a ait Taşçılar Çay Fabrikası'nın ısıtma kazancının bacasından çıkan kara dumanlar mahalle halkını canından bezdirdi. 

 

Geçtiğimiz hafta medyaya yansıyan Rize’nin Kalkandere ilçesine bağlı Taşçılar Mahallesi’nde bulunan Çaykur’a ait Taşçılar çay fabrikasının kazan kısmı özelleştirildi. Rize’de hatırı sayılır özel bir firma tarafından (Firma ismi kullanmak medya yoluyla karalamak suçu sayıldığından veremiyoruz) işletmesi alınan kazanı ısıtmak için ise kömür yakılıyor. Yaktığı kömürün neden olduğu duman ise köy halkının sağlığı ve sosyal yaşantısını olumsuz yönde etkiliyor. Bacadan ara ara çıkan siyah dumanlar hem çevre kirliliğine neden olurken hem de bölgede yaşayan insanların evlerinin çıkan kurum nedeniyle kirlenmesine sebep oluyor. Bölge halkı fabrikadan çıkan duman nedeniyle evlerinin kapılarına dahi çıkamadıklarını dile getirerek yetkililerden yardım talep ediyor. 

 

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ölçüm yapacak
Orada yaşayan vatandaşların iddialarına göre senelerdir kendilerini zehirleyen dumanın bir türlü önüne geçilemediği dile getiriliyor. Haberlerin medyaya yansıması ve büyük bir yankı bulması üzerine Çevre ve Şehircilik Rize İl Müdürlüğü harekete geçti. Harekete geçti fakat dumanın başlangıcından yıllar, haberin yayınlanmasından ise tamı tamına 5 gün sonra. Geçtiğimiz Salı günü baca ölçümü için bölgeye giden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri bacanın işletmeci tarafından kapatıldığı gerekçesiyle ölçüm yapamadan geriye dönmek zorunda kaldı. Çay sezonunun en kalabalık günlerinde Çaykur’a ait fabrikada imalatın durması, akıllarda soru işareti bırakırken, ölçümün bacanın kapalı olduğu güne rastlaması da dikkat çekti. Şimdi öncelikle Kalkandere ve Rize halkı, ardından tüm Türkiye bacanın akıbetini merakla bekliyor.

Kaynak: (Rize Haber) - Rize Haberleri Editör:
Etiketler: Baca, Zehirledi,, Yetkililer, Bekledi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı