Haber Detayı
24 Ekim 2019 - Perşembe 20:57
 
Anzerliler Durumdan Şikayetçi!
Dünyaca ünlü balıyla gündeme gelen Anzer Yaylası bu kez kaçak yapılar ile gündeme geldi.
Yaşam Haberi
Anzerliler Durumdan Şikayetçi!

 

Rize’nin İkizdere ilçesindeki Anzer Yaylası’nda 2018 yılından sonra yapıldığı tespit edilen 5 kaçak yapının yıkımı için İl Özel İdaresi ekipleri bugün sabah saatlerinden itibaren jandarma eşliğinde yapıların yıkılacağı bölgeye geldi. 5 yapının yıkımı için yaylaya gelen iş makinelerine yayla sakinleri engel olmak istedi. Evlerini yıktırmak istemeyen vatandaşlar yıkılması planlanan evlerin çatısına çıktı.  Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı yıkımda jandarma ve vatandaşlar arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. 


Yaşanan gerginliğin üzerine bölgeye gelen İkizdere Kaymakamı Tarık Buğra Seyhan vatandaşlarla bir süre sohbet ederek yıkım kararının uygulanacağını dile getirdi. Kendilerine tebligat gitmediğini bu yüzden yıkım için hazır olmadıklarını dile getiren vatandaşlar 1 hafta süre istedi. Kaymakam ve yetkililer ile gerçekleştirdiği kısa süreli toplantının ardından yıkımın 1 hafta ertelendiğini dile getirdi. Kararın ardından yıkım için bölgeye gelen iş makineleri ve jandarma bölgeden ayrıldı.

 

Beddua almak istemiyorum!

Köyde beslediği hayvanları çayırlara girdiği için komşuları ile sürekli tartışma yaşadığını ve bu tartışmaya son vermek için yaylada kendisine 2 odalı bir baraka yaptığını dile getiren 60 yaşındaki Sayime Lezgioğlu, köy muhtarının kendisini şikayet ettiğini ve bu nedenle evinin yıkılmak üzere olduğunu sözlerine ekledi. Lezgioğlu “Katık sattım, mal ettim bu yaylamı (Evimi) ettim.  Köyde duruyorum milletin ağzı durmuyor, mallarım milletin çayırlarında otluyor diye. Beddua almak istemiyorum. Dedim kendime bir yayla yapayım, muhtarlar beni şikayet etti. İnek edeceğim, ben burada yatacağım, nere de yatacağım? İki taşın arasında mı yatacağım. Geçimimiz inekten” ifadelerini kullandı.

 

Tek geçim kaynağım hayvancılık

Zor şartlar altında çocuklarını büyüttüğünü, hayvancılıkla geçimini sağladığını ve şimdi ise evinin kaçak olduğu için yıkıalcağını dile getiren Ayşe Duman isimli yaylacı ise "Gelirim giderim hiç bir şeyim yok, fakirin tekiyim. Gelinim 25 bin kredi çekti, ediyorum küçük bir yayla. Bunda da benden davacı oluyorlar. Benim bir sığırım var, ondan satacağım yağ, peynir de geçineceğim. İki çocuk üniversitede okutuyorum, biri Konya'da biri Karabük'te. 47 yıl önce kocam öldü. Çocuklarımın biri 2 buçuk yaşındaydı, biri 1 buçuk yaşında, onları yetim büyüttüm" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Anzerliler, Durumdan, Şikayetçi!,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Anzerliler Durumdan Şikayetçi!
Anzerliler Durumdan Şikayetçi!
Anzerliler Durumdan Şikayetçi!
Anzerliler Durumdan Şikayetçi!
Anzerliler Durumdan Şikayetçi!
Anzerliler Durumdan Şikayetçi!
Anzerliler Durumdan Şikayetçi!
Anzerliler Durumdan Şikayetçi!
Yorumlar
Haber Yazılımı