Haber Detayı
12 Ekim 2019 - Cumartesi 09:59
 
Anzer Balı Eşit Miktarda Satılacak!
Rize'nin İkizdere ilçesi Anzer Yaylası'nda üretilen dünyaca ünlü Anzer Balı’nda bu yıl rekolte düşünce tüketicilere satışta adaletli dağıtım kooperatife kaldı.
Ekonomi Haberi
Anzer Balı Eşit Miktarda Satılacak!

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası'nda 2300-3000 rakım arasında üretilen ve pek çok hastalığa iyi geldiği için alıcısı bir yıl önceden sıraya giren Anzer balının kilogramı bu yıl bin liradan satışa sunulmuştu. Hava şartları yıllık bal üretiminde belirleyici olurken, üretim kalitesi ve hava şartlarına uygunluğu dolayısıyla Kafkas ırkı arı tercih ediliyor. Ayıların zarar vermemesi için kovanlarını kafeslere yerleştirerek kilitleyen arıcılar, hava şartları ve çiçek açma çokluğuna göre ağustos ve eylül ayı içerisinde bal sağımı gerçekleştirerek aldıkları balı kooperatif aracılığıyla tahlil için Hacettepe Üniversitesi’ne gönderiyor. Bu yıl tahlil için Hacettepe Üniversitesi'ne gönderilen ortalama 2 buçuk ton baldan yalnızca 1,5 tonu uygunluk raporu alabildiğinden geçtiğimiz yıldan bugüne bal talep eden üreticiler arasında hastalara öncelik verilmesi planlanıyor.  Konu hakkında açıklama yapan S.S. Anzer Ballı Köy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Muzaffer Deniz “Yeni sezon için bal siparişinde bulunan müşterilerimiz var. Bu yıl bal rekoltesinin düşük olması sebebiyle elimizdeki balı tüm tüketicilerimiz ile paylaştıracağız. Hastalık sebebiyle bal almak isteyenlere öncelik vermekteyiz” ifadelerini kullandı.


Gerçek Anzer Balı’nın kooperatif aracılığı ile alınabileceğini ve hiçbir üreticinin bireysel oalrak balını tahlil ettiremeyeceğini dile getiren yapan S.S. Anzer Ballı Köy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Muzaffer Deniz “Üreticilerimiz Anzer Balı alırken gerçek Anzer Balı’nı kooperatif aracılığıyla almalıdırlar. Anzer Balı tahlil için Hacettepe Üniversitesi’ne gönderiliyor.  Hacettepe Üniversitesi’nden gelen bal tahlilleri sonucuna göre kooperatifimizin dolum tesisinde, heyet huzurunda balların dolumu yapıldıktan sonra ballar satışa çıkmaktadır. Tekrarlamak gerekirse bir balın Anzer Balı olabilmesi için kesinlikle kooperatif aracılığı ile alınmalıdır. Bizler Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak 2019-2020 yılı sezonu için ballarımızı Eylül ayında Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi’ne gönderdik. Üniversiteden rapor olarak ballar gönderildi. Takriben 2 buçuk tona yakın bir bal numunesi gönderdik, bu ballardan 1 buçuk ton kadarı sağlam olarak geldi” dedi. 


Bal için bir tahlil süreci olduğunu ve bu sürecin sonunda üretilen balın gerçek Anzer balı olup olmadığını belirlediklerini dile getiren Deniz “Bu balın bir tahlil süreci var, Anzer Balı’nın bir standardı var. Bu standardı yakalamak lazım. Anzer’e özgü bazı endemik çiçekler var. Bir balın Anzer’de üretilmesi bu balın Anzer balı olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü bu balı biz Hacettepe Üniversitesi’ne yolladığımız zaman hoca orada bu bala belli bir standart koymuş, diyor ki ‘Bu balın Anzer Balı olabilmesi için içerisinde şu çiçeklerin olması gerekir ki Anzeer Balı olsun’. Yani yoksa yaylada sadece bu balı üretmekle olmuyor. Standardın altında da bal gelebiliyor, yaylamızda hava şartları uygun olmayabiliyor. Üretmiş olduğu balda tabi ki eksiklikler olabilir. Zaten bunu aşmak için, tüketiciye kaliteli ürünü ulaştırmak için Hacettepe Üniversitesi’nde ki tahlilden geldikten sonra bu bal ancak satışa çıkartılabilir” şeklinde konuştu.


Hacettepe Üniversitesi’ne gönderilen numunelerin tahlil sonuçlarının olumlu çıkmasının ardından balların 3 ayrı kavanoz halinde satıldığının altını çizen Deniz bu yıl bal satışının müşteriler arasında orantılı bir şekilde gerçekleşeceğini sözlerine ekleyerek “Tahlilden gelen numunelerin dolumları yapıldıktan sonra listemize göre 1 kilogram, yarım kilogram ve 250 gram olarak göndereceğiz. 2019-2020 sezonda bal miktarımız azdır. Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak bu yıl bal satışı başlamadan önce baya bir listemiz oldu, yeni sezon balı almak isteyen müşterilerimizden.  Bin kişiye yakın bal talebinde bulunan kişiden oluşan listemiz var. Herkese yetecek şekilde bu balı orantılı bir şekilde müşterilerimize göndereceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Anzer, Balı, Eşit, Miktarda, Satılacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı