Haber Detayı
19 Ekim 2019 - Cumartesi 23:05
 
Aksoy'dan Samsun-Sarp Demir Yolu Açıklaması!
Ekonomi Haberi
Aksoy'dan Samsun-Sarp Demir Yolu Açıklaması!

Haber: İlyas Gür

 

Tek Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Şube Başkanı Ziya Aksoy, Türkiye’ de demir yolunun olmadığı tek bölgenin Doğu Karadeniz Bölgesi olduğunu ifade ederek, “Samsun-Sarp demir yolu projesi bölge ve ülke ekonomisi için gereklidir. Biran önce hayata geçmelidir” dedi.


Tek Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Şube Başkanı Ziya Aksoy, Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Bu yılın başında Erzincan Gümüşhane Trabzon hattının ihaleye çıkartıldı. Ama biz demiryolu ağının Samsun-Sarp arasında olmasını istiyoruz. Bu proje Karadeniz'e demiryolu kazandırmanın ötesinde olan bir şey. Önemli olan akılcı projeyi yapmak, ülkemizin kaynaklarını akılcı ve rantabl kullanmaktan geçer. Erzincan, Gümüşhane, Trabzon hattında yaşayan insan sayımız 1 milyon 140 bin ama bir Samsun-Sarp demiryolu dediğimiz zaman burada yaşayan insan sayımız 4 milyon 300 bin. Artı Samsun-Sarp demir yolu demek sadece Karadeniz'e demir yolu gelmesi demek değil, demir yolunun Gürcistan'a bağlanması anlamını da taşımaz” dedi.

 
Aksoy yaptığı açıklamada, “ Uluslararası niteliği olan Gürcistan, Azerbaycan oradan Çin'e uzanan 2,5 milyar nüfuslu bir proje demektir. Ülkemizin geleceği açısından eğer bir proje yapılacaksa, zaten ülkemizde demiryolu ağı olamayan tek bölge bizim Doğu Karadeniz bölgemiz. Burada bir demiryolu yapılacaksa bu Samsun-Sarp demir yolu olmalıdır. Çünkü Erzincan'dan aşağıya inecek bir proje hangi vilayetimize inerse insin, buna Rize'de dahil olmak üzere, bir ilin mutluluğu diğer ilin mutsuzluğu olamaz. Burada önemli olan insanımızın mutluluğudur. Ülkemizin kaynakları kullanılacaksa rantabl kullanılmalıdır. Erzincan'dan aşağıya yapılacak bir demiryolunu beslemekte kolay değildir. Devletin orada harcayacağı parayı tekrar bütçeye koymak da zor bir şey. Önemli olan uluslararası niteliği olan Samsun-Sarp demir yolunun bölgemize kazandırılmasıdır diye düşünüyorum. Bu konuda yaptırım gücü olanlardan da destek beklediğimizin altını çizmek istiyorum" dedi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aksoy'dan, Samsun-Sarp, Demir, Yolu, Açıklaması!,
Yorumlar
Haber Yazılımı