Haber Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 19:24
 
65 Yaş Üstü Otogar'dan Yola Çıktı!
Doğu Karadeniz bölgesine gelmek için Seyahat izin belgesi alan 65 yaş ve üstü vatandaşlar yola çıktı.
Gündem Haberi
65 Yaş Üstü Otogar'dan Yola Çıktı!

İşleri bakanlığı genelgesi ile seyahat izin belgesi alan vatandaşlar 30 gün dönmemek şartı ile memleketlerine gelmeye başladı. ÇAYKUR üreticisi belgesi olan vatandaşlar İstanbul 15 Temmuz Demokrasi otagarından Doğu Karadeniz Bölgesine gelmek için yola çıktı. 

 

Doğu Karadeniz Bölgesinde çay üreticisine seyehat izini çıkmasının ardından memleketlerine gelen çay üreticileri il giriş ve çıkılarından uun kuyruklar oluşturdu. İçişleri bakanlığı seyahat izin belgesi alan ve 30 gün boyunca dönemek şartı memleketlerine gelmek için yola çıkan 65 yaş ve üstü vatandaşlar 15 Temmuz Şehitler otagarından yola çıktı. çay hasadı için 20 bin kişinin geldiği vatandaşlar tek tek sağlık taramasından geçiriliyor. 

 

7 GÜN EV KARANTİNASI 

Şehir dışından Rize'ye çay toplamak için gelen vatandaşlar 7 ün boyunca evlerinde karantinada kalacak. Karantina sonrası ev halkında bir kişiye yapılacak Koronavirüs testi sonrası çay üreticileri tarlalarından çay hasadını sürdürecek. 

 

Rize’ye giden 71 yaşındaki Miyase Uluşahin, “Rize’ye gidiyorum. İzin belgesini aldık. Ben 2 aylığına gelmiştim, kala kala 5’inci aya girdik. 5 aydır buradayım. 71 yaşındayım. Daha gelmem İstanbul’a, ne geleceğim” diye konuştu.

 

69 yaşındaki Saime Yazıcı ise seyahat izin belgesini e-Devlet üzerinden çıkardığını ve memleketi Rize'ye gitmek için otogara geldiğini anlattı.

 

72 yaşındaki babası Mustafa Öztürk’ü Trabzon’a gönderen Celal Öztürk, “İzin belgesini aldık, Trabzon’a çay toplamaya gidiyor. 72 yaşında babam. Bunalmıştı burada, misafirliğe gelmişti. Şimdi hem çaya gidiyor hem de buradan kurtuluyor. İzni e-Devlet üzerinden kolay aldık” dedi.

 

Çay bahçelerine gitmek üzere Trabzon Sürmene’ye yola çıkan Adem Çebi, “Çay toplamaya gidiyorum. Arkadaşlar telefonla görüntüsünü çekip attılar tarlaları. Çayların kesilme dönemi gelmiş. Biz de gidip toplayacağız” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a izinden dolayı teşekkür eden Kenan Velioğlu, “Yerlerimize gidiyoruz. Teşekkür ediyoruz Cumhurbaşkanımıza. Bize izin verdi, böyle bir şans tanıdı. Kendi yerlerimizi Gürcüler toplamadan biz yapacağız” diye konuştu.

 

Kaynak: (Rize Haber) - Rize Haberleri Editör:
Etiketler: 65 yaş üstü yol izni, 65 yaş üstü, rizeye gidişler
Yorumlar
Haber Yazılımı