Haber Detayı
18 Mayıs 2020 - Pazartesi 13:26
 
20 bin çay üreticisinin geleceği Rize'de, tedbirler üst seviyede
Çay hasadı için koronavirüs tedbirleri kapsamında seyahat kısıtlamasına takılan çay üreticilerinin beklediği, memleketlerine dönüş izninin verilmesinin ardından seyahat izin başvuruları devan ediyor.20 bin kişinin gelmesi beklenirken alınan tedbirler üst seviyeye çıkarıldı.
Rize Haberleri Haberi
20 bin çay üreticisinin geleceği Rize'de, tedbirler üst seviyede

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde, çay hasadı için 20 bin üreticinin gelmesi bekleniyor. 20 Mayıs günü Rize’ye  giriş yapılması beklenirken kentte üst düzey seviyede önlemler alınacak. Kent girişinde yoğunluk yaşanacağından dolayı, gelen misafirlerin kontrol noktasında bekletilmemesi için takviye polis, jandarma ve sağlık ekipleri görevlendirilecek. Sağlık kontrolünden geçirilecek üreticiler, bir hafta evlerinde karantinada kalacak, koronavirüs testine tabi tutulacaklar. Evlerinde kalanların temel ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek ekiplerince karşılanacak. Marketlerde köy ve mahallelere servisler düzenleyecek. Kentte gelenlerin de en az bir hafta yetecek gıdalarını beraberlerinde getirmeleri istendi. Rize İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri de 3 günde 20 bin dolayında gelmesi beklenen üreticilere, günlük 1700 dolayında koronavirüs testi yapacak.

Rize Valisi Kemal ÇebersSağlık ekiplerince her aile içinden seçilecek bir kişiye en üst seviye Covid-19 testi yapılacağının belirterek:"Amacımız, gelen insanlar içerisinde hasta olanları hiç toplumla temas etmeden bulup ayırabilmektir. Böylece hem onların erkenden tedavisine başlamış olacağız hem de toplumu korumuş olacağız. Unutulmamalıdır ki, virüsü taşıyan birçok insanda ve özellikle gençlerde hiçbir bulguya rastlanmamaktadır, ama bu kişiler yaygın bir bulaştırıcı özelliğine sahiptirler. Ortalama 5 bin gibi çok yüksek bir sayıda test, 3 gün gibi kısa bir sürede bu insanlarımıza uygulanacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: çay üreticileri, yaş çay üreticisi
Yorumlar
Haber Yazılımı