Haber Detayı
12 Mayıs 2020 - Salı 01:35
 
12-18 Mayıs hemşirelik haftası mesajı, hemşireler günü mesajları
Sağlık Haberi
12-18 Mayıs hemşirelik haftası mesajı, hemşireler günü mesajları

SANKO Üniversitesi Hastanesi Başhemşiresi Ceylan Özyılmaz, dünyayı etkileyen korona virüs salgını nedeniyle hemşirelik mesleğinin önemi ve değerinin çok iyi anlaşıldığını söyledi.

 

Özyılmaz, 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Hemşirelik Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütü, modern hemşireliğin kurucusu ve temsilcisi olan Florance Ninghtingale’in doğumunun 200’üncü yılı olması nedeniyle 2020 yılını Hemşireler Yılı olarak ilan etti. Tam da bu yıl dünyayı etkileyen korona virüs salgınına karşı verilen mücadele, hemşirelik mesleğinin ne kadar önemli ve değerli olduğunu ortaya koydu” dedi.

 

Hemşirelerin, 7 gün 24 saat hasta başında yaşamlara dokunarak, her zaman olduğu gibi yine sağlık ordusunun en ön sıralarında yer aldığını kaydeden Özyılmaz, mesajında özetle şu görüşlere yer verdi:

 

“Canları pahasına, korkmadan, yılmadan, gece gündüz demeden ailelerinden, günlük yaşantılarından, uykularından fedakarlık ederek, kişisel koruyucu ekipmanların içinde nefes almadan görevini en iyi şekilde yürüten bu kahramanların Hemşirelik Haftası’nı kutluyorum”

 

Başkan Arayıcı’dan Hemşireler Haftası mesajı

Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı, yeni tip korona virüse (Covid-19) karşı verilen başarılı mücadelede sağlık çalışanlarının özveri ve fedakarlığının karşılıksız kalmamasını istedi.

 

Covid-19 salgını ile mücadelede sağlık çalışanlarının başarısının dünyaya örnek gösterildiğini ifade eden Arayıcı, 12 Mayıs Hemşireler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, yıllardır çözüm bekleyen sorunları dile getirdi. Arayıcı, “Ebeler ve Anneler Gününün ardından şimdi de Hemşireler Gününü kutluyoruz. Ancak, bir taraftan yıllardır çözüm bekleyen sorunlarımız, diğer taraftan salgınla mücadele ortamı bu günlerimizin buruk geçmesine vesile oluyor. Salgın ortamında hastalık bulaştırma riski nedeniyle çocuklarına dokunamayan, sarılamayan, emeklerinin karşılığını alamayan sağlık çalışanları artık çözüm istiyor. Somut adımların atılmasını bekliyor” dedi.

 

“3600 ek gösterge herkesin hakkı “

Sağlık çalışanlarının en büyük taleplerinden birisinin 3600 ek gösterge olduğuna dikkat çeken Arayıcı, “Nasıl ki, öğretmen denildiğinde tarih veya matematik diye bir ayrım yapılmıyorsa, polis denildiğinde asayiş ya da narkotik diye bir ayrım yoksa, sağlık çalışanları arasında da hiçbir ayrım yapılmadan tüm sağlık çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmelidir” ifadelerini kullandı.

 

Sağlık hizmetinin bir ekip işi olduğuna değinen Başkan Arayıcı, adaletli olmayan döner sermaye sisteminin yeniden düzenlenmesini isteyerek, “Sağlık hizmeti ekip işidir. Adaletsiz bir döner sermaye sistemi ile çalışma barışını korumak mümkün değildir. Salgın döneminde doktorundan hizmetlisine tüm çalışanlar büyük risk yaşıyor. Virüs, çalışanlar arasında branş ayrımı yapmıyor. Bu nedenle döner sermayelerin adil şekilde paylaşılması için yeni bir yönetmelik yayınlanmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

 

“Tüm sağlık çalışanları Covid-19 salgını ile mücadelede sahada başarılı bir sınav vermektedir” diyen Arayıcı, şöyle devam etti:

“Covid-19 sınavını başarı ile sürdüren sağlık çalışanları ‘Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği’ sınavından muaf tutulmalıdır. Hizmetli kadrosunda olmalarına rağmen yıllardır memur gibi çalışan sağlık çalışanları sınavsız bir şekilde genel idari hizmetler sınıfına geçirilmelidir. Diğer taraftan salgın dolayısıyla sözleşmeli istihdam türünün ne kadar hakkaniyetsiz olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Sözleşmeli personeller kadroya geçirilmeli ve bundan sonra sözleşmeli personel istihdamına son verilmelidir.”
Arayıcı, iş yükü sürekli artarken gelirleri aynı oranda artmayan sağlık çalışanlarına bin lira seyyanen zam verilmesini de talep ettiklerini belirterek, herkesi 12 Mayıs Salı günü saat 21:00’de evlerin balkonlarına davet etti.

 

Prof. Dr. Uğur Bilge 12 Mayıs “Hemşireler Gününü” kutladı

 

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge; 12 Mayıs “Hemşireler Gününü” kutladı.

 

Bilge; hamşireliğin, birey, aile ve toplumun sağlığını koruma ve geliştirmeye odaklanan, ideal sağlık düzeyine ve yaşam kalitesine ulaştırmayı hedefleyen bir meslek olduğunu belirterek, “Kişi ve toplum sağlığının korunarak hasta bakımının bilimsel yöntemler, özveri, sabır ve şefkatle sağlanması hususunda, önce insan diyerek topluma hizmeti ilke edinmiş, insan sağlığı için önemli ve kutsal bir görev yapan hemşirelerimiz, hiçbir ayrım gözetmeksizin, birey, aile ve topluma, sağlıklarını kazandırmak için çalışırlar. Zor şartlar altında büyük fedakârlıklarla görevlerini yerine getiren hemşirelerimizin, insan sağlığı için verdikleri bu onurlu hizmet, övgüyü ve takdiri fazlasıyla hak etmektedir. Sağlık hizmetlerinin sunumunda etkin bir rol oynayan ve mesleklerini büyük bir fedakârlıkla yerine getiren bütün hemşirelerimizin, 12 Mayıs Hemşireler Gününü ve 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını kutlar sağlık ve mutluluk dilerim” dedi.

 

Sağlık Sen’den Hemşireler Haftası açıklaması

Eskişehir Sağlık Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, Hemşirler Haftası nedeniyle bir açıklama yaptı.

 

Köksal, sağlık dendiğinde akla gelen en önemli branşlardan olan hemşirelerin, tüm dünyada insanların büyük saygı duyduğu vefakâr sağlık emekçileri olduğunu belirtti. Tarih boyunca bu bilinçle hastalara hizmet etmiş olan hemşirelerin, bugün de salgın karşısında aynı görev bilinci ve sorumlulukla şifa arayanların yardımına koşmayı sürdürdüğünü anlatan Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, "Hemşireler, her daim sağlık hizmetlerinin mihenk taşı olmuştur. Hemşire olmadan ne sağlık müesseseleri kurulabilir ne de o müesseseler hastalara hizmet sunabilir. Buna karşın hemşireler ülkemizde mesleki değeri yeterince alamadıkları gibi bu durumun doğal bir yansıması olarak mesleki yeterliliği de görememektedirler. Genel olarak tüm sağlık çalışanlarının ve hemşirelerimiz; fazla mesai, yoğun iş yükü ve uygunsuz çalışma koşulları altında çalışma mecburiyetinde bırakılmaktadırlar. Örneğin bir hastanede bazı hemşireler hiç nöbete bırakılmazken, başka bir hastanede görev yapan hemşire arkadaşlarımız, nöbet tutmaktan başlarını dahi kaldıramamaktadırlar. Yine, siyasi iradenin gündeminde olan 3 bin 600 ek gösterge, tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde bir an önce düzenlenmeli, eş değer unvanlar arasında adil ve adaletli olmalıdır. Özellikle döner sermayedeki ücret adaletsizliği ortadan kaldırılmalı emeğin karşılığı olan ücret verilmelidir. Yıpranma payı verilen diğer meslek gruplarına ne uygulanıyorsa sağlık personeline de aynı uygulamadan yararlanmalıdır. Yıpranma payı tüm branşlarda istinasız verilmelidir. Sabit ödemeler ama ve lakinler olmaksızın biran önce ek ödeme bütçesinden genel bütçeye aktarılmalı ve emekliliğe yansıtılmalıdır. Sağlık bir ekip işi anlayışıyla tek tip sağlık çalışanı istihdam edilmeli sözleşmeli modele biran önce son verilmelidir. Son dönemde Covid-19 salgını ile de görüldü ki sağlık alanında ki sessiz devrimin kahramanları yüksek moral ve motivasyona ihtiyaç duymaktadır. Yıllardır ötelenen özlük haklarını güçlü bir şekilde talep etmektedirler. 12 Mayıs ile başlayan Hemşireler haftasının bir milat olarak kabul edilmesi ve bürokratıyla, siyasisiyle sağlık çalışanlarının haklarını sağlık çalışanlarına verilmesi gerekmektedir. Sonuç olarak; sevgi, şefkat, hayati bir ciddiyet ve hassasiyetle mesleklerini icra eden hemşirelerimize yönelik sorunlu uygulamalara son verilerek; çalışma ortamları, sosyal hayatları, ekonomik ve özlük hakları konularındaki var olan problemler bir an önce giderilmelidir. Çalışanlarımızın iş yaşantısı ile aile yaşantısı uyumlu hale getirilmelidir. Sağlık-Sen, hemşirelerimizin yaşadığı sorunların çözüme kavuşması noktasında yürüttüğü sendikal mücadelesini aynı kararlılıkla sürdürecektir. Bu düşüncelerle tüm hemşirelerimizin "Hemşireler Haftası"nı kutluyor, gerek mesleki yaşamlarında gerekse sosyal yaşamlarında huzur ve mutluluklar diliyoruz” dedi.

 

Başkan Erzi'den, "Hemşireler Günü mesajı"

Sağlık-Sen Balıkesir Şube Başkanı Nihat Erzi, Hemşireler günü mesajı yayımladı.

 

Sağlık-Sen Balıkesir Şube Başkanı Nihat Erzi Hemşireler günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Hemşireler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlık hizmetlerinin vazgeçilmezleri arasındadır. Büyük fedakarlıkla yürüttükleri vazifeleri dolayısıyla da herkes tarafından saygı ve takdirle karşılanırlar. Erzi, Sağlık çalışanlarının biriken sorunlarının çözülmesini isteyerek şu ifadelere yer verdi. "Hemşirelerin, tüm dünyayı kasıp kavuran Kovit19 salgınındaki hayati rolleri, insanlar nezdinde ki saygın konumunu daha da pekiştirmiştir. Aynı durum ülkemiz için de geçerlidir. Tüm sağlık çalışanlarımız gibi hemşire arkadaşlarımız da salgının en başından beri büyük özveri göstererek adeta destan yazmışlardır. Üstelik bu özveriyi, hemşire istihdamı noktasında, OECD ülkeleri arasında en alt sıralarda yer almalarına rağmen göstermişlerdir" dedi.

 

Erzi, "Sağlık çalışanlarının çalışma koşulları iyileştirmeli"

 

Erzi açıklamasının devamında, "Sağlık-Sen olarak, sağlık hizmetlerindeki fiziki iyileştirmelere rağmen başta hemşire kadrosunda çalışanlar olmak üzere sağlıkta istihdam eksikliğinin önemli bir sorun olduğunu buradan bir defa daha hatırlatmak istiyoruz. Bu sorun, fazla mesai ve zorlu çalışma koşullarıyla birlikte düşünüldüğünde daha yakıcı hale gelmektedir. Öyle ki çoğu sağlık çalışanı, mesai bitiminde evine gittiğinde çocuğuna zaman ayıracak dermandan yoksun kalabilmektedir. Elbette hemşire arkadaşlarımız dahil, sağlık çalışanlarının tamamı, artık bazıları kronikleşen daha başka sorunlarla da mücadele etmek mecburiyetinde kalıyorlar. Bu sorunları görmezden gelmek, ötelemek, yok saymak sağlık çalışanlarının ağır iş yükünü artırıp, ümitsizliklerini derinleştireceği gibi yürütülen sağlık hizmetlerini de olumsuz etkilemektedir. Oysa sağlık hizmetleri kutsaldır ve ihtiyaç duyan herkes hak ettiği hizmeti, onurluca almak mecburiyetindedir. O nedenle bu hizmeti sırtlayan sağlık çalışanlarının, aşağıda sıraladığımız sorunlarının acilen çözüme kavuşması gerekmektedir; Hakkaniyetli bir döner sermaye sistemi oluşturulmalı, her sağlık çalışanı alın terinin karşılığını hakkıyla almalı. Farklı türdeki sözleşmeli istihdam modelleri çalışma barışını bozuyor. Sözleşmeli istihdam türüne son verilmeli, 4-B’liler, vekil ebe ve hemşireler, kamu dışı çalışanlar kadroya geçirilmeli.

 

3600 Ek Gösterge sağlık çalışanları için lüks değil, haktır. Verilen sözler tutulmalı, 3600 branş ayırımı yapılmadan, bütün sağlık çalışanlarını kapsayarak çıkarılmalı. Sağlıkta Şiddet Yasası tavizsiz bir şekilde işletilmeli, şiddet yapanın yanına kar kalmamalı.

 

Sınavını sahada hakkıyla veren sağlık çalışanları, Unvan Değişikliği Sınavından muaf tutulmalı. Bir defaya mahsus unvan değişikliği sınavsız yapılmalı.

 

Fedakar sağlık çalışanlarının çocukları, kreşlerde güven içinde kalmalı. Hastanelerde 24 saat esaslı kreş hizmeti verilmeli.

 

Lisans Tamamlama hakkı 2014 sonrası mezunlara da tanınmalı, fırsat eşitliğindeki zaman engeli kaldırılmalı.Sağlık-Sen olarak bu sorunların çözümünün sağlık çalışanlarına hakkın teslimi noktasında adaletin ve vicdanın gereği olduğuna inanıyoruz. Hemşireler Günü dolayısıyla, bu inancımızı ve kararlılığımızı bir defa daha tekrarlıyor; fedakar ve cefakar tüm hemşirelerimizin bu anlamlı gününü içtenlikle kutluyoruz" açıklaması yapıldı.

 

Sağlık Sen’den Hemşireler Haftası açıklaması

 

Eskişehir Sağlık Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, Hemşirler Haftası nedeniyle bir açıklama yaptı.

 

Köksal, sağlık dendiğinde akla gelen en önemli branşlardan olan hemşirelerin, tüm dünyada insanların büyük saygı duyduğu vefakâr sağlık emekçileri olduğunu belirtti. Tarih boyunca bu bilinçle hastalara hizmet etmiş olan hemşirelerin, bugün de salgın karşısında aynı görev bilinci ve sorumlulukla şifa arayanların yardımına koşmayı sürdürdüğünü anlatan Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, "Hemşireler, her daim sağlık hizmetlerinin mihenk taşı olmuştur. Hemşire olmadan ne sağlık müesseseleri kurulabilir ne de o müesseseler hastalara hizmet sunabilir. Buna karşın hemşireler ülkemizde mesleki değeri yeterince alamadıkları gibi bu durumun doğal bir yansıması olarak mesleki yeterliliği de görememektedirler. Genel olarak tüm sağlık çalışanlarının ve hemşirelerimiz; fazla mesai, yoğun iş yükü ve uygunsuz çalışma koşulları altında çalışma mecburiyetinde bırakılmaktadırlar. Örneğin bir hastanede bazı hemşireler hiç nöbete bırakılmazken, başka bir hastanede görev yapan hemşire arkadaşlarımız, nöbet tutmaktan başlarını dahi kaldıramamaktadırlar. Yine, siyasi iradenin gündeminde olan 3 bin 600 ek gösterge, tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde bir an önce düzenlenmeli, eş değer unvanlar arasında adil ve adaletli olmalıdır. Özellikle döner sermayedeki ücret adaletsizliği ortadan kaldırılmalı emeğin karşılığı olan ücret verilmelidir. Yıpranma payı verilen diğer meslek gruplarına ne uygulanıyorsa sağlık personeline de aynı uygulamadan yararlanmalıdır. Yıpranma payı tüm branşlarda istinasız verilmelidir. Sabit ödemeler ama ve lakinler olmaksızın biran önce ek ödeme bütçesinden genel bütçeye aktarılmalı ve emekliliğe yansıtılmalıdır. Sağlık bir ekip işi anlayışıyla tek tip sağlık çalışanı istihdam edilmeli sözleşmeli modele biran önce son verilmelidir. Son dönemde Covid-19 salgını ile de görüldü ki sağlık alanında ki sessiz devrimin kahramanları yüksek moral ve motivasyona ihtiyaç duymaktadır. Yıllardır ötelenen özlük haklarını güçlü bir şekilde talep etmektedirler. 12 Mayıs ile başlayan Hemşireler haftasının bir milat olarak kabul edilmesi ve bürokratıyla, siyasisiyle sağlık çalışanlarının haklarını sağlık çalışanlarına verilmesi gerekmektedir. Sonuç olarak; sevgi, şefkat, hayati bir ciddiyet ve hassasiyetle mesleklerini icra eden hemşirelerimize yönelik sorunlu uygulamalara son verilerek; çalışma ortamları, sosyal hayatları, ekonomik ve özlük hakları konularındaki var olan problemler bir an önce giderilmelidir. Çalışanlarımızın iş yaşantısı ile aile yaşantısı uyumlu hale getirilmelidir. Sağlık-Sen, hemşirelerimizin yaşadığı sorunların çözüme kavuşması noktasında yürüttüğü sendikal mücadelesini aynı kararlılıkla sürdürecektir. Bu düşüncelerle tüm hemşirelerimizin "Hemşireler Haftası"nı kutluyor, gerek mesleki yaşamlarında gerekse sosyal yaşamlarında huzur ve mutluluklar diliyoruz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 12-18 Mayıs hemşireler haftası mesajı, hemşireler günü mesajları, hemşi
Yorumlar
Haber Yazılımı