SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Yusufeli’de Nefes Kesen Boğa Güreşi!

Heybetli ve Kral duruşları ile arenalarda yer alan Boğalar özel beslenmeleri ile arenada krallık savaşı yapar.

Yusufeli’de Nefes Kesen Boğa Güreşi!
Bu haber 11 Kasım 2015 - 18:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Haber: Remziye Yılmaz / Yusufeli

Heybetli, kral benim edasıyla arenaya giren bir boğada, insani özellikleri anımsatan o kadar çok işaretler var ki, boğa sahiplerinin bir çocuk yetiştirir gibi üzerine titredikleri boğalar, insanoğluna hiç de yabancı değil. Kendi gücünü ispatlamak isteyen insanoğlu, boğalarla teselli bulur. Yenme, hükmetme isteğini boğanın gücüyle telafi etmeye çalışır. 500 tane ineğim olacağına bir tane boğam olsun diyen zihniyetin mantığı budur.

Boğalar için de insan için de bir liderlik savaşıdır boğa güreşi. Kendinden emin, ihtişamlı yürüyüşüyle insanoğlunun hayalini kurduğu bir güç gösterisidir aslında. Rakibini yenen boğayla kendini özdeşleştiren insanlar- özellikle erkekler- sevinç naralarıyla sopalarını havaya atarak boğanın değil, kendi zaferlerini ilan ederler.

Boğa güreşlerinin bir başka yönü, daha efsanevidir. Yazın yaylaya çıkmadan önce düz alanlarda boğaları güreştirirler ki hayvanlar liderini tanısın ve yaylada birbirine zarar vermesin. Lider boğanın diğer boğalar uyurken sabaha kadar uyumadığı ve onların etrafında gezdiği söylenir. Sabah diğer boğalar uyanınca o uyumaya başlar. Diyelim ki iki sürü var. Hangi sürüde hayvan zayiatı olursa sürüdeki liderin prestiji sarsılır. Sabaha kadar gezmenin mantığı odur.

Peki! Bir boğa yetiştiricisi boğaları nasıl tarif eder? Koşulları, yaşam şartları zor olan bu coğrafyada boğayla insan arasındaki ilişki, adeta Orta Asya’dan Dede Korkut’la gelen Boğaçhan ile boğa arasındaki muhabbete, ilişkiye benzer. Gizli özne kullandığında acaba bir insan yetiştirmeyi mi anlatıyor algısı oluşturur sizde. “İstediğin gibi davranmasını istiyorsan şımartacaksın. Sopayla değil, elinde şekerinle, yiyeceğinle yanına gideceksin. Hadi oğlum! Diyerek yalvarırcasına konuşarak motive edeceksin.”

Boğa küçükken hedefinizi belirlemeniz gerekir. Güreşçi bir boğa yetiştirmeye karar verdiyseniz, uzun ve bir o kadar da meşakkatli bir yol sizi bekliyor demektir. Bunun için boğa yetiştiricilerinin sözlerine kulak vermemiz lazım. Pişmiş şalgamla 6-7 aylıkken boynuzları sivrileştirilir. Boynuzları ileriye doğru hale getirilir ki dövüş için uygun olsun. Çünkü boğanın en hassas noktası alın ve göz çevresi kısmıdır. Boynuzlar önde olunca o hassas noktalarını vurur. Boynuzlara en sert cisimle vursanız bile hiçbir şey olmaz. Ama alnının ortasına vurunca boğa için herşey biter.

Boğanın, omuzları, sırtı ve kafası yukarıda olacak, inekler gibi kafası asık olmayacağı gibi, karnı düşmüş, hantal bir görüntü de taşımayacak. Boğacıların tabiriyle: “Nasıl ki bir erkek çocuğun güreşçi vücudu olursa, bir boğa da kafa yapısıyla, göz kapakları, alnı ve vücudunun geri kalan kısmıyla güreşçi olduğunu belli edecek.”

Okşayarak hazırlanan boğa iyi güreşçi olur ama sert komutla idare edilen boğa korkak ve saldırgan olur. Boğanın dövüşe meyletmesi için boynuzlarından tutup sürekli dövüşe hazırlamak gerekir. En önemli nokta ahırda ne konuştuysanız arenada da onu konuşmalısınız. Sahibi olarak arenada yanında olacaksınız ki, hayvan kendini yalnız hissetmesin. Yalnız hisseden boğa ürkekleşir ve güreşmeden kaçar. Arenaya saldırarak giren boğa aslında korkak boğadır. Nasıl ki insanın olgunlaşmamış kişiliği olursa boğada da tabiri caizse dana olarak kalan boğalar vardır.
Boğalar doping yapar mı?

Ne yedireceğiz ona? Arpa kırığı, dut, tuzlu şalgam. Özellikle şalgam yakar ve vücut ısısını artırarak kızmasını sağlar. Tuzlu şalgamı yiyen boğa güreş için hareketlenir.

Spor herkes için var

Boğa yetiştiricilerin önerileri bunlarla bitmez. Bir sanat icra eder gibi boğa her aşamasıyla güreşlere itina ile hazırlanır. Bunun için bol bol yürüyüş yapmalı boğalar, özellikle yokuşlarda. Güreş esnasında boğanın çok yorulması dil atması olarak tanımlanır. Boğa dilini dışarı çıkararak içinin fanını çalıştırır. O anda kuyruğunu çekmek gerekir. Kuyruğu hafif esnetilecek ki kendisine gelebilsin.

Güreş başlamadan asla aynı hizada ve aynı yöne bakmazlar. Biri kuzeye bakıyorsa öteki güneye bakar vaziyette saldırı anını kollar. Çift sürer gibi durmaları güreşmeye uygun değildir. Kuzey güney yönlü duruşları güreşe anlık hazır oldukların gösterir ve manevra yapabilmelerini sağlar.

Boğalarla ilgili korkularınız varsa kural bir; asla boğaya köpeğe taş atar gibi yaklaşmayın. Boğaya hareketler yaparak ürkütmeye çalışmak onu sinirlendirir. Okşayarak yaklaşmak en iyisidir. Ama eğer çok sopa yiyen bir boğayla karşı karşıya geldiyseniz ve sahibine benzettiyse sizi iyi gözle bakmak gibi yöntemlerin hiçbiri işe yaramaz. Çünkü boğa küçükken onu döven kişiye benzeyen herkese saldırır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA