SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Yerinden çıkan gözü içeri çekildi

Mersin Tarsus’ta oturan Nuran Baldaz’ın (46) ileriye doğru dışarı çıkan gözü, yarım saatlik bir ameliyatla eski yerine çekildi. Baldaz, zamanla 4 milimetreye kadar dışarı çıkan gözü yüzünden geceleri göz kapağı kapanmadığı için uyuyamıyor ve görme problemleri yaşıyordu

Yerinden çıkan gözü içeri çekildi
Bu haber 31 Mayıs 2016 - 1:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mersin’in Tarsus ilçesinde aşçı olarak çalışan Nuran Baldaz’ın (46) yaşadığı sağlık sorunu, çalıştığı hastanede yapılan ameliyatla giderildi. Baldaz’ın tiroit bezi hastalığı nedeniyle ileriye doğru fırlayan sağ gözü, Kulak Burun ve Boğaz Uzmanları Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay ve Op. Dr. Aykut Bozan tarafından 4 milimetre geriye çekildi. Baldaz’ın yaşadığı görme bozukluğu ve göz kapağının kapanmaması sıkıntıları geçti.

Yaklaşık 3 yıldır hipertiroidi hastalığı yaşayan Nuran Baldaz’ın sağ gözü zamanla ileri doğru çıkmaya başladı. İki göz arasındaki fark sonunda 4 milimetreye kadar ulaştı. Bu da Nuran Baldaz’ın ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmasına neden oldu. Görme bozukluğu yaşayan, geceleri sağ göz kapağı kapanmadığı için uyumakta zorlanan ve yanmadan dolayı acı çeken Baldaz, diğer yandan estetik olarak da rahatsızlık duymaya başladı.

Nuran Baldaz’In ameliyat olmadan önceki hali

Prof. Dr. Alpay ve Op. Dr. Bozan, hipertiroidi hastalığı nedeniyle sağ göz arkasındaki yumuşak dokuların büyüyerek gözün ileri doğru ittiğini belirledi ve ameliyatla geri çekilmesi gerektiğine karar verdi. Nuran Baldaz’ın da kabul etmesi üzerine Prof. Dr. Alpay ve Op. Dr. Bozan, yaklaşık 30 dakika süren operasyonu gerçekleştirdi. Ameliyatta, hastanın sağ maksiller sinüs yolu ile sağ göz küresinin alt duvarına ulaşıldı. Bu kemiğin alt duvarı alınarak göz etrafı dokularının serbestleştirilmesi sağlandı. Böylece göz kendiliğinden 4 milimetre geriye gelerek eskiden olduğu yere yerleşti.

ARTIK UYUYABİLİYOR

Ameliyatın ardından Nuran Baldaz, görme bozukluğu ortadan kalktığını ve geceleri sağ göz kapağı yeniden kapanmaya başlayınca çektiği acıdan kurtulduğunu söyledi. Baldaz, “Ayrıca estetik olarak da yüzük normal görüntüsüne kavuştu” dedi. Prof. Dr. Alpay ise Baldaz’ın yaşadığı sağlık sorunu için şu bilgileri verdi: “Gözün ileride olması hipertiroidi hastalığına bağlıydı. Bu hastalıkta, uzun dönemde göz etrafındaki yumuşak dokular büyümeye başlayıp göz küresinin göz çukurundan öne doğru çıkmasına yol açmaktadır. Biz orbital dekompresyon ameliyatı ile bu dokulara esneyebilecekleri yer açıp gözün yerine gelmesini sağladık.”

İHA

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA