SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi
Mükremin Çetinoğlu
Mükremin Çetinoğlu

“YE$İL YOL”SUZLUK

“YE$İL YOL”SUZLUK
Bu haber 16 Temmuz 2015 - 0:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“Yeşil Yol” deyince herkesin aklına orijinal adı “The Green Mile” olan Stephen King’in aynı adlı eserinden uyarlanmış yönetmenliğini Frank Darabont’un yaptığı 1999 yapımı, başrollerini Tom Hanks ve Michael Clarke Duncan’ın üstlendiği Hollywood filmi gelir.

Fakat son günlerde “Yeşil Yol” ismi bu filmden ziyade DOKAP tarafından Samsundan Batuma kadar olan 8 ilin yaylalarını birleştirmek için başlatılan 2600 km’lik proje ile gündemde. Proje ismini doların “yeşil”inden mi aldı bilmiyorum fakat tüm Türkiye’de ve özellikle yöre halkında büyük bir tepki uyandırdığı ortada. Günlerdir yöre halkı ve bazı sivil toplum kuruluşları tarafından projenin durdurulması için gösterilen direniş ulusal medyaya dahi sirayet etti. Bu direniş sırasında bir kişi o kadar ön plana çıktı ki onun için artık direnişin sembol ismi dahi diyebiliriz. Bu isim 58 yaşındaki Havva Bekar yani Havva Ana. Ne diyordu Havva Ana: “Vali, kaymakam kimdir?”, “Ne mahkemesi? Mahkeme biziz.”, “Devlet bizim sayemizde devlettir.”, “Ben, ben halkım!”.. Bu sözler -haklılığını bir yana koyalım- yıllardır aslında var olan fakat unuttuğumuz, unutturulan gerçekleri bize hatırlattı aslında. Evet biz halktık. Milletvekilini de başbakanı da cumhurbaşkanını da biz seçip Ankara’ya gönderiyorduk. Projenin sonuna kadar arkasında olduğunu söyleyen Ersin Yazıcı, Havva Ana’nın vergisiyle maaş alıyordu. Bu gerçekleri 58 yaşındaki hatta bazılarına göre tırnak içerisinde söylüyorum “cahil” ve “köylü” bir Karadeniz kadınının bizlere hatırlatması ne kadar da manidar.

Neyse tekrar dönelim projeye. Turist çekmek ve bir yayladan diğerine geçmeyi kolaylaştırmak için hayata geçirileceği söylenen bu projenin turist çekmek bir yana dursun hâlihazırda gelen turistleri dahi kaçıracağını düşünenlerdenim. Samistala gelen turistin neden geldiği ortada. Bir yola ihtiyaç olduğunu düşündüklerini pek zannetmiyorum. Ayrıca Samsun yaylalarından yola çıkan bir turistin il ve ilçe merkezlerine uğramadan Batuma kadar gitmesi sonucu bu il ve ilçelerdeki esnafa vurulacak ekonomik darbenin küçümsenmeyecek düzeyde olmadığını da görmek lazım. Yani bu projenin nedenini turizme bağlamak pek samimi gelmedi bana. Peki ne olabilir bu projenin amacı? Yazımın başında “dolar yeşil”inden bahsetmiştim ya. Varın gerisini de siz tamamlayın..
Bu haftaki yazımı “Yeşil Yol” filmindeki bir replikle bitireyim bari..

“Hepimiz hakkında düşünüyorum. Kendi yeşil yolumuzda yürüyoruz her birimiz kendi zamanında.”

Havva Ana’ya selamlar..

Mükremin Çetinoğlu/16 Temmuz 2015

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA