SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Whatsapp bilgisayara nasıl indirilir? Whatsapp yeni özellikleri

WhatsApp gibi çok kullanılan uygulamalar üzerinden kullanıcılara çeşitli konularda mesajlar atılarak tuzak kuran ve böylece kişilerin oldukça yüksek miktarlardaki paralarını çalan dolandırıcılar yeni bir uygulama başlattı.

Whatsapp bilgisayara nasıl indirilir? Whatsapp yeni özellikleri
Bu haber 27 Mayıs 2016 - 10:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

1 / 147

WhatsApp gibi çok kullanılan uygulamalar üzerinden kullanıcılara çeşitli konularda mesajlar atılarak tuzak kuran ve böylece kişilerin oldukça yüksek miktarlardaki paralarını çalan dolandırıcılar yeni bir uygulama başlattı.

2 / 147

WhatsApp üzerinden gönderilen mesajlar ile WhatsApp’ın Gold versiyonuna geçiş yapılarak çok daha avantajlı bir şekilde uygulamayı kullanılabileceği belirtilirken bu mesajdaki linklere tıklayan kişiler uygulamayı indirerek tamamen savunmasız bir hale geliyor.

3 / 147

Telefona ya da bilgisayarlara kurulan bu tür uygulamalar ile birlikte kişilerin tüm kişisel bilgileri ya da yaptığı online alışverişlerde kredi kartı bilgilerinin alınması mümkün olurken bu tür durumlar da kişilerin mağdur duruma düşmesine neden oluyor.

4 / 147

Son dönemlerde sıkça görülmeye başlanan WhatsApp mesajları ile ilgili açıklamalar yapılırken kişilerin bu tür mesajlara inanmaması gerektiği ve hiçbir şekilde bu mesajlardaki linklerin açılmaması gerektiğini belirttildi.

5 / 147

Uzmanlar, kısa süre içerisinde çok hızlı bir şekilde yayılan bu mesajlara karşı kişilerin mesajı göndereni engellemesi ve bu kişiler ile görüşmemesi gerektiğini hatırlatıldı.

6 / 147

Arkadaş listenizden böyle bir mesaj geldiğinde kesinlikle herhangi bir uygulama yüklemesi yapmayarak kendinizi güvence altına alabilirsiniz.

7 / 147

Dünya çapında bir milyardan fazla kullanıcısı olan WhatsApp’ı herhalde çoğumuz, günde en az bir defa kullanıyoruz.

8 / 147

Kullanımı gayet basit bir uygulama olan WhatsApp’ın her yönünü bildiğinizi düşünüyor olabilirsiniz; ancak muhtemelen yanılıyorsunuz.

9 / 147

Teknolojiyle ilgili her şeyde olduğu gibi, konu WhatsApp olduğunda da faydalanabileceğiniz ipuçları, gizli işlevler var.

10 / 147

Peki tam bir WhatsApp uzmanı olmak için ne yapmanız gerekiyor? Basit; bu yazımızı okumanız yeterli!

11 / 147

Sohbet kısayolları oluşturun: Eşinizle sıkça WhatsApp üzerinden mi görüşüyorsunuz? Cihazınızın giriş ekranına sohbet ekranını açmanızı sağlayacak bir kısayol ekleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Sohbeti açıp, menü düğmesine basmanız, ardından “Sohbet kısayolu ekle” seçeneğine dokunmanız yeterli.

12 / 147

Resim kitaplığı: WhatsApp üzerinden paylaşımda bulunmak harika olabilir, ancak paylaşımlar bazen canınızı sıkabiliyor. Özellikle her hafta yüzlerce şaka içerikli resim paylaşan gruplara üye iseniz. Bu resimler, cihazınızdaki alanı tüketebildiği gibi yanlış kişilerin eline geçtiğinde utanç verici olabilir.

13 / 147

Resimlerin otomatik olarak cihazınıza indirilmesini engellemek için Ayarlar > Veri kullanımı yolunu izleyin. Otomatik medya indirme altında Mobil veriyi kullanırken, Wi-Fi’ye bağlıyken ve Dolaşımdayken seçeneklerini devre dışı bırakın.

14 / 147

Mesajları zamanlayın: Kardeşinizin doğum gününü unutmaktan endişe ediyorsanız, Android’de Seebye Scheduler ROOT gibi bir uygulamadan faydalanabilir, iOS’ta Message Scheduler for WhatsApp’ı indirebilirsiniz. Root’lu bir Android’e veya jailbreak’li bir iPhone’a ihtiyacınız olacak.

15 / 147

Blind Carbon Copy: Blind Carbon Copy (BCC), epostalarda alıcıların birbirinden haberdar olmasını engelleyen, sıkça kullanılan bir işlev. WhatsApp’ta benzer bir işlevi Seçenekler > Yeni yayın altından etkinleştirebilir ve mesajınızı göndermek istediğiniz kişileri seçebilirsiniz. Mesajlarınızı kimin aldığını görebilecek, herkese özel olarak cevap gönderebileceksiniz.

16 / 147

WhatsApp’ı kilitleyin: Telefonunuzu başkaları da mı kullanıyor? Cihazınızı belki çocuklarınıza oyun oynaması için, belki sekreterinize görüşmelerinizi gerçekleştirmesi için teslim ediyorsunuz. WhatsApp’ı kilitlemenin ve meraklı gözleri uzak tutmanın ise bir yolu var. Bu iş için Android’de AppLock, iOS’ta iApp Lock uygulamalarından faydalanmanız gerekiyor. Uygulamanın Android sürümü root’a ihtiyaç duymazken iOS sürümü, jailbreak’li cihaz gerektiriyor.

17 / 147

Sohbetleri susturun: Aile üyelerinizle veya iş arkadaşlarınızla dolu bir gruba mı üyesiniz? Bu grupların zaman zaman işe yaradığından şüphe yok, ancak muhtemelen çoğu zaman ilginizi çekmeyecek şeyler hakkında uyarılar alıyorsunuz. Sorun ise grubu terk etmeniz halinde diğer üyeleri kırmaktan çekinmeniz. Ama kuzeninizin yeni bebeğinin yaptığı “şirin” şeyler hakkında her defasında neden uyarı almak isteyesiniz ki?

18 / 147

Kendinizi kurtarmak için sessize almak istediğiniz sohbeti açın ardından Seçenekler > Sessize al seçeneklerine dokunun. Burada sohbeti sekiz saat, bir hafta veya bir yıl susturma gibi seçenekler bulacaksınız. Dilerseniz gruptan gelen uyarıları da kapatabilirsiniz.

19 / 147

Arama: Önemli bir telefon numarasını veya eposta adresini aramanız gerektiğinde, WhatsApp’ın dahili arama işlevini kullanabilirsiniz. Seçenekler > Arama yolunu izleyin ve aradığınız cümleyi girin.

20 / 147

Yıldızlı mesajlar: Eski mesajlar arasında ümitsizce gezinmek yerine, önemli mesajlar size ulaştığında onları işaretleyerek saklamak, daha etkili olmaz mıydı? Bunun için saklamak istediğiniz mesaja uzun dokunun ve ekranın üst tarafında beliren star simgesine dokunun. Yıldız eklediğiniz mesajlara Seçenekler > Yıldızlı mesajlar yolundan ulaşabilirsiniz.  

21 / 147

Whatsapp’ta uzun zamandır beklenen özellik gerçek oluyor. Android için hazırlanan Whatsapp’ın beta sürümünde görüntülü görüşme resmen kullanılmaya başlandı. Beta süreci tamamlandığında herkesin bu özellikten faydalanması bekleniyor.

22 / 147

Akıllı telefonların en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, muhtemelen dünyada herkesin haberdar olduğu en önemli uygulamalardan biri. Teknoloji kullanıcılarının en önemli iletişim ağlarından biri olan WhatsApp’taki en önemli eksikliklerden biri video araması.

23 / 147

Facebook’un zamanında 19 milyar dolara satın aldığı servis hakkında Aralık 2015’te video arama hizmetinin sunulacağına dair söylentiler vardı.

24 / 147

Görünen o ki, WhatsApp ekibi bu söylentileri artık gerçeğe dökmeye başlıyor.

25 / 147

Whatsapp’ın Android platformu için hazırlanan beta sürümünde görüntülü görüşme butonu açıkça görülüyor.

26 / 147

Diğer yandan görüntülü görüşme yapıldığı sıradaki ekran görüntüleri de internete düşmeye başladı.

27 / 147

WhatsApp yakın zamanda videolu görüşme özelliğini kullanıcılarına sunacak.

28 / 147

Bunun için çalışmalarını sürdürüyor ve beta test programına kayıtlı kullanıcıları için bu özelliği yerleştirdi.

29 / 147

WhatsApp’ın beta test programına kayıtlı olan kullanıcılar, Google Play aracılığıyla yapacağı (v2.16.80) Android güncellemesi ile video arama özelliğini kullanabilecekler.

30 / 147

Ancak bu özellik için simge yerleştirilmesine rağmen videolu görüşme henüz aktif edilmemiş.

31 / 147

Arama simgesine dokunduğunuz zaman Video Call adı ile video simgesini de görebilirsiniz.

32 / 147

Arama yapmak istediğinizde ise karşınıza arama yapılamadı uyarısının olduğu bir sayfa açılıyor.

33 / 147

WhatsApp deneme süresinden sonra muhtemelen kullanıcılarına bu özelliği tam anlamıyla vermeye başlayacak.

34 / 147

WhatsApp mobil uygulama sürümüne masaüstünden belgeleri gönderme kolaylığı sağlıyor.

35 / 147

WhatsApp, kendi resmi bloğundan Windows ve Mac bilgisayarlar için WhatsApp masaüstü uygulamasını kullanıcılarına sunmuştu.

36 / 147

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulması  WhatsApp, telefonlardan sonra masaüstünden mobil uygulamasına belge paylaşımını duyurdu.

37 / 147

Yani masaüstünüzdeki bir belgeyi WhatsApp aracılığı ile telefonunuza atabileceksiniz.

38 / 147

Daha önce WhatsApp’a mobil uygulamadan PDF dosya gönderme özelliği gelmişti.

39 / 147

Şimdi tüm PDF’nin yanı sıra Office dokümanlarını da gönderebileceksiniz.

40 / 147

Masaüstü uygulaması bir süre için sadece galeriden fotoğraf ve videolarınızı göndermenize izin veriyordu.

41 / 147

Şimdi ise eklere tıkladığınız zaman ofis belgeleri veya kişisel belge formatındaki dosyaları da yollamanızı sağlıyor.

42 / 147

Masaüstü olarakta kullanılabilen Whatsapptan bilgisayar başında sesli ve görüntülü görüşme yapmak da mümkün olacak.

43 / 147

WhatsApp Web varken masaüstü programına çoğu kullanıcı ihtiyaç duymayacak gibi görünüyor.

44 / 147

Whatsapp’ın mobil uygulamasının ardından bilgisayarlar için özel bir uygulama da çok yakında kullanıcılara sunuluyor.

45 / 147

Bilgisayar başında Whatsapp üzerinden sesli ve görüntülü görüşme yapmak da mümkün olacak.
WhatsApp’ın masaüstünde çalışan bir yazılım üzerinde çalıştığı dedikoduları son günlerde epey arttı.

46 / 147

Windows ve Mac’te doğal olarak çalışacak olan istemci, WhatsApp’ın biraz daha yaygınlaşmasına yardımcı olacak.

47 / 147

WhatsApp, böyle bir yazılımın varlığı konusunda henüz yorum yapmasa da, Facebook’a yakın kaynaklar bilgisayar için Whatsapp uygulamasının kısa zamanda yayına verileceğini umuyor.

48 / 147

WhatsApp Web varken masaüstü programına çoğu kullanıcı ihtiyaç duymayacak gibi görünüyor.

49 / 147

Ancak firma, sesli ve videolu görüşme işlevlerini masaüstü yazılım üzerinden daha rahat sunabileceğini düşünüyor.

50 / 147

Bunun yanında WhatsApp Web için tarayıcınızın bir sekmesini sürekli açık tutmanız gerekiyor.

51 / 147

Masaüstü programla birlikte bu sorun ortadan kalkabilir ve WhatsApp, masaüstünde çalışan Skype’ın karşısında güçlü bir alternatif haline gelebilir.

52 / 147

Daha önce birçok güncelleme ile dikkatleri üzerine çeken WhatsApp, bu sefer video arama, sesli mesaj ve NFC özelliği ile geliyor.

53 / 147

Popüler mesajlaşama uygulaması WhatsApp, mevcut özelliklerine yenilerini ekliyor.

54 / 147

Sesli arama özelliğinin artık geride kaldığını anlayan WhatsApp, bunun yerine artık görüntülü konuşma özelliği getirmek istiyor.

55 / 147

Sesli mesaj özelliği ile aradığınız kişinin interneti kapalıysa veya çekmiyorsa ona sesli mesaj bırakabileceksiniz.

56 / 147

Rakiplerine fark atabilecek bir diğer uygulama ise NFC Tag özelliği, bu özellik ile firmalara kolayca WhatsApp üzerinden kendilerini eklemelerini sağlayabilecek.

57 / 147

Sosyal medya devi Whatsapp’ın, Windows ve Mac platformları için masaüstü uygulaması çıkarmak için gün saydığı iddia edildi.

58 / 147

Daha önce WhatsApp Web’i çıkararak kullanıcıların WhatsApp deneyimine farklı bir alternatif sunan Facebook, o alternatiflere bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor.

59 / 147

WABetaInfo adlı Twitter hesabından paylaşılan ekran görüntülerinde, WhatsApp tarafından hazırlanan bir bültende WhatsApp uygulamasının Windows ve Mac platformaları için indirme tuşları göze çarpıyor.

60 / 147

Bu da WhatsApp’ın iki platforma da uygulama geliştirdiğini doğrulamakla birlikte, bültenine kadar hazırlandığına bakılırsa, uygulamaların çok kısa sürede yayınlanacağını müjdeliyor.

61 / 147

Yinde de konu hakkında resmi bilgileri beklemekte fayda var.

62 / 147

WHATSAPP’TA BÜYÜK TEHLİKE!

63 / 147

WhatsApp’ta ardı ardına ortaya çıkan tehlikelere, şimdi bir büyük tehlike daha eklendi.

64 / 147

WhatsApp şu sıralar kullanıcıların canını sıkan bir spam dalgasıyla boğuşuyor.

65 / 147

Zincirleme yayılan spam mesajlarının kaynağında bir trojan (virüs) var. Mesaj yoluyla yayılan virüslü mesajı açanların telefonlarındaki bilgiler saniyeler içinde kopyalanıyor. O mesajı görenlerin hemen içeriği silmeleri gerekiyor.

66 / 147

Kullanıcıların sahtekarlık tuzağına düşmesinin ana nedeni, mesajı gönderen kişinin kim olduğuna bakmamak. Trojan, size sesli mesaj, sohbet, “ödeme”, fotoğraf veya video yoluyla ulaşmaya çalışabiliyor.

67 / 147

Bu tür içerikleri tanımadığı kişilerden alan WhatsApp kullanıcılarının göndereni engellemesi ve mesajı silmesi gerekiyor.

68 / 147

Elbette tanıdığınız kişilerden gelen dosyalara ve bağlantılara da dikkatle yaklaşmanızda fayda var çünkü arkadaşınızın hesabının trojan’lar tarafından kullanılma ihtimali bulunuyor.

69 / 147

WhatsApp üzerinden gönderilen .zip dosyasını bilgisayarında açanların PC’lerini bir virüs tarayıcısıyla bilgisayarını tam taramadan geçirmesinde, ardından parolalarını değiştirmesinde büyük fayda var.

70 / 147

AZ BİLİNEN ÖZELLİKLERİ

71 / 147

700 milyondan daha fazla kullanıcısı olan Whatsapp’ı daha pratik kullanmak mümkün. Her gün saatlerimizi ayırdığımız bu uygulamanın bilmediğimiz özellikleri neler? Sosyal blog sitesi Mashable Whatssapp’ı daha pratik kullanmak için pek fark edilmeyen 5 önemli özelliğini derledi.

72 / 147

1. GELEN MEDYA DOSYALARINI KAYDETMEYİN
Whatsapp’ta size gönderilen bir video ya da fotoğraf açtığınız anda telefonunuza kaydediliyor. Bu telefonunuzda büyük bir hafıza işgaline yol açıyor. Bunu engellemek için Whatsapp`ın “Ayarlar” menüsünden “Sohbet Ayarları”na girip “Alınan Medyayı Sakla” seçeneğini iptal ederek ortadan kaldırabilirsiniz.

73 / 147

2. MESAJ ÖNİZLEMELERİNİ GİZLEYİN
Yanınızda birileri varken telefonunuza gelen mesajı birilerinin görmemesini istemiyorsanız bu özelliği durdurmanız gerekiyor. Bunun için “Ayarlar” menüsüne gidip “Bildirimler” kısmına girin ve “Önizlemeyi Göster” seçeneğini iptal edin. Artık ekranınızda mesajın içeriğinden ziyade sadece mesaj var bildirimi gelecek.

74 / 147

3. KONUMUNUZU PAYLAŞIN
Birileriyle buluşmanız gerekiyor ve tarif etmekte zorlanıyor musunuz? Hemen Whatsapp’tan konumunuzu gönderin ve zorlanmadan buluşmayı sağlayın. Ancak bunun için Whatsapp’ın konumunuzu bulmasına izin vermeniz gerekiyor.Bu özelliği kullanmak için konuşmalarınızın herhangi birine girin ve mesaj kutusunun üstünde bulunan ataç işaretine tıklayın. Harita işaretini seçin. Eğer hala bu özelliği aktive etmemişseniz telefonun önerdiği adımları takip edin. Çoktan aktive etmişseniz, başka bir Whatsapp kullanıcısına konumunuzu göndermeye izin veren seçeneği göreceksiniz. Artık ister harita bilgisiyle, ister Google Maps`ten yakınınızda bulunan seçili konumlardan birini kullanarak konumunuzu paylaşmaya hazırsınız.

75 / 147

4.`SON GÖRÜLME` SEÇENEĞİNİ KİŞİSELLEŞTİRİN
Bir çok çiftin kavga etme sebebi olan son görünme zamanını kapatın ya da sadece arkadaşlarınıza görülür durumda açın. Uygulandığı ilk günden beri sevilmeyen ve büyük tepkilere yol açılan son görülme zamanını kapatmak çok kolay. “Ayarlar” menüsüne gidip ve “Hesap”> “Gizlilik”> “Son Görülme” seçeneklerini izlediğinizde bu uygulamayı kolaylıkla kapatabilirsiniz.

76 / 147

İŞTE WHATSAPP’IN ÇOK KONUŞALACAK YENİ ÖZELLİKLERİ

77 / 147

WhatsApp kullanıcıları artık kaç mesaj gönderdiklerini kaç mesaj aldıklarını görebilecekler. Bu bilgileri öğrenebilmek için sohbet listesini açıp, menü listesine basın.

78 / 147

Ayarlar kısmından veri kullanımını açın. Ekranda çıkan ağ kullanımına bastığınızda istatistikler açılacaktır.

79 / 147

Ağ kullanımı ekranında gönderip aldığınız medya dosyalarının toplam boyutunu, yaptığınız ve size gelen sesli aramaların sayısını, sesli aramalar sırasında harcadığınız verileri, Google Drive’a ne kadar veri gönderdiğinizi ve fazlasını da görebiliyorsunuz.

80 / 147

İstatistiklerinizi sıfırlamak isterseniz, ekranın en altındaki seçeneği kullanmanız yeterli.

81 / 147

İŞTE DİĞER WHATSAPP YENİLİKLERİ

82 / 147

WhatsApp artık tüm gönderdiklerinizi ve aldıklarınızı şifreliyor. Peki bu biz kullanıcılar için ne anlama geliyor?

83 / 147

Artık tüm dünyadaki WhatsApp kullanıcıları, popüler mesajlaşma uygulamasının şifreleme işlevlerinden faydalanıyor. Bir süre önce BlackBerry’nin BBM ve eposta hizmetlerine has olan güvenli mesajlaşma işlevi, artık WhatsApp’ta da sunuluyor.

84 / 147

WhatsApp’ın uçtan-uca şifreleme işlevi, karşımızdaki kişi veya kişilerle konuştuklarımızın, gönderip aldığımız dosyaların sadece bu kişi veya kişiler tarafından görülebileceği anlamına geliyor.

85 / 147

Peki WhatsApp’ın şifreme işlevi tam olarak nasıl bir güvenlik sağlıyor?

86 / 147

Fotoğraflarınız ve videolarınız da güvende

87 / 147

Yeni şifreleme işlevi, sadece yazılanları değil, sohbet üzerinden gönderdiğiniz dosyaları, videoları ve fotoğrafları, hatta yaptığınız sesli görüşmeleri de şifreliyor. Bu, veri bağlantınıza ulaşan herhangi birinin bu verileri çözemeyeceği, hatta WhatsApp’ın bile yaptıklarınızı göremeyeceği anlamına geliyor.

88 / 147

Şifreleme işlevi, iOS, Android, Blackberry, Windows ve Nokia kullanıcıları için sunuluyor.

89 / 147

Nasıl şifreliyor?

90 / 147

WhatsApp, şifreleme için Open Whisper Systems’in geliştirdiği “The Signal Protocol”ü kullanıyor. Şifreleme yeteneği, WhatsApp’ın son sürümünü kullananlara sunuluyor ve şu an kapatmanın bir yolu bulunmuyor gibi görünüyor.

91 / 147

Şifreleme şimdiye kadar mesajlarınızla sınırlıydı. Şimdi ise sesli aramalarınız, videolarınız, paylaştığınız fotoğraflar da şifreleniyor.

92 / 147

Güvenilir mi?

93 / 147

WhatsApp, verilerinize kendisinin bile erişemeyeceğini iddia ediyor. Ancak FBI – Apple arasında yaşanan son gelişmelerde FBI, bir süre uğraştıktan sonra iPhone’u hack’lemeyi başarmıştı. WhatsApp’ın şifreleme sisteminin herhangi bir güvenlik açığına veya zafiyetine sahip olup olmadığı bilinmediğinden, şifrelemenin her zaman işe yarayacağından emin olmak zor.

94 / 147

Eğer siz ve şifreli mesajlaşacağınız arkadaşınız WhatsApp’ın son sürümünü kullanıyorsa izlemeniz gereken adımlar şöyle:

95 / 147

1-Herhangi bir kişinin WhatsApp’taki profilini görüntüleyin. 2-Daha sonra buradaki ‘şifreleme’ sekmesine tıklayın.

96 / 147

3-Bu işlemin ardından karşınıza QR kodlu bir ekran çıkacak. 4-Daha sonra ‘kodu tara’ butonuna basın ve arkadaşınızın telefonunda görünen QR kodu okutun.

97 / 147

İŞTE DİĞER YENİLİKLER

98 / 147

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp, tüm kullanıcıların mesajlarını korumak için yeni bir kriptolama sistemine geçtiğini ve yeni uygulamanın dünden itibaren aktif hale getirildiğini açıkladı.

99 / 147

BBC’nin haberine göre, yeni güvenlik yazılımı sayesinde, bir kullanıcının yazdığı mesaj gönderildikten sonra şifreleniyor ve ancak alıcının telefonuna ulaştığında bu şifre çözülüyor.

100 / 147

Bu uygulama sayesinde mesajlar üçüncü kişiler ve telefonları takibe alanlar tarafından görüntülenemeyecek.

101 / 147

Dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunanWhatsApp, kriptolama sisteminin sesli ve görüntülü mesajlar için de geçerli olacağını bildirdi.

102 / 147

2014 yılında Facebook tarafından 22 milyar dolara satın alınan WhatsApp’ın yönetimi, şahsi görüşmelerin güvence altında tutulmasının temel hedefleri olduğunu ifade etti.

103 / 147

KAMERA ARAYÜZÜ DE DEĞİŞİYOR

104 / 147

WhatsApp kamera arayüzü değişiyor. Yeni kamera arayüzü ilk olarak Android kullanıcılarıyla buluşmaya başladı.

105 / 147

WhatsApp son dönemdeki radikal yeniliklere bir yenisini daha eklemek üzere. Şirket, popüler mesajlaşma uygulaması için kamera arayüzünü yenileyen güncellemeyi dağıtıma sundu.

106 / 147

WhatsApp yeni kamera arayüzü geliyor.  İlk olarak Beta sürecine dahil olan Android kullanıcıları için yayınlanan güncelleme, WhatsApp kamera arayüzünü daha modern bir yapıya bürüyor.

107 / 147

Materyal Tasarım ile uyumluluk gösteren yeni kamera arayüzünde fotoğraf çekme butonu artık beyaz renkte.

108 / 147

Butonun sağ ve solunda yer alan LED flaş ve kamera değiştirme butonu da yine değişimden nasibini alıyor.

109 / 147

Fotoğraf çekimi sonrası eklenen not bölümü ise en alta çekilmiş.

110 / 147

Shiftdelete’in haberine göre eski sürümde video kayıt esnasında çekim süresi sağ üst köşede yer alırken, yeni arayüzde çekim süresi tam ortaya alınıyor.

111 / 147

Yine galeriden fotoğraf ve video gönderim ekranında da ufak çaplı değişim göze çarpıyor.

112 / 147

Kamera arayüzünü değiştiren güncellemenin önümüzdeki günlerde Android kullanıcıları için dağıtıma sunulması bekleniyor.

113 / 147

YAZILARDA DEĞİŞİKLİK

114 / 147

Her gelen yeni güncellemeyle yeni bir özelliği kullanıcılarına sunan Whatsapp, sonunda yazı tipini de değiştirdi. Artık kullanıcılar kalın ve eğik formatında dahi Whatsapp’tan metin gönderebilecek. Yayınlanan beta güncellemesinin ardından kullanıcılar yavaş yavaş bu yeni özelliği kullanmaya başlayacak.

115 / 147

Çoğunlukla hata düzeltmelerin bulunduğu son WhatsApp beta güncellemesi, beraberinde göze çarpan birkaç yenilik daha getiriyor. En dikkat çekici özellik olan, hızlı cevap, bildirim geldiği gibi cevap vermenize olanak sağlıyor.

116 / 147

Bildirim bölümünden anında cevap vermenin yanında, emoji ekleyebilecek ve hatta sesli mesaj bile gönderebileceğiz.

117 / 147

WHATSAPP YAZI TİPLERİ

118 / 147

WhatsApp güncellemesi, aynı zamanda yeni bir yazı tipini de beraberinde getiriyor. Daha önceleri kullanabildiğimiz, bold (kalın) ve italic (eğik) yazım şekillerine, tilde, yani üzeri çizik yazı tipi eklendi.

119 / 147

Yazacağınız mesajın içeriğinde kullandığınız kodlarla, anlam ve vurguları güçlendirebildiğiniz yazı tipleri, aşağıdaki şekilde uygulanabiliyor.

120 / 147

Kalın yazmak için, cümlenin başında ve sonunda yıldız işareti (*). *Örnek*

121 / 147

Eğik yazmak için, cümlenin başında ve sonunda alt tire işareti (_). _Örnek_

122 / 147

Üstü çizili yazmak için, cümlenin başında ve sonunda yaklaşık işareti (~).~Örnek~

123 / 147

Shiftdelete’in haberine göre ayrıca yeni güncellemeyle birlikte, arşivleme, okunmadı olarak işaretleme, gruptan çıkma gibi işlemleri, çoklu seçim olarak tek hamlede yapabileceğiz. Duvar kağıtlarında ise bir takım tekli renk seçenekleri de ekleniyor.

124 / 147

125 / 147

WhatsApp’a son güncellemelerle ilave edilen yeni özellikler sessiz sedasız kullanıma sunulmuş durumda.

126 / 147

Örneğin Whatsapp’ta tüm mesajlarınızı silseniz bile ‘yıldızlı mesajlarınızın’ isteğinize göre silinmeyebileceğini biliyor muydunuz?

127 / 147

İşte yeni güncellemelerle gelen 7 farklı özellik…

128 / 147

Facebook’un kontrolündeki anlık mesajlaşma hizmeti WhatsApp, dünyanın en hızlı büyüyen sosyal ağlarından bir tanesi.

129 / 147

Uygulama, milyonlarca kullanıcının talebiyle başa çıkabilmek için yeni işlevlerle sıkça güncelleniyor.

130 / 147

Geliştiriciler, o günden bu yana WhatsApp’a bir dizi yenilik ekleyerek uygulamayı eskisinden de iyi bir hale getirdiler. Bu yüzden bahsedeceğimiz yenilikler için WhatsApp’ın en son sürümüne (2.12.51) ihtiyacınız olacağını unutmayın.

131 / 147

Yakınlaştırın, öne çıkartın ve videoları düzenleyin

132 / 147

Yeni güncelleme, indirdiğiniz videolara “çimdikleyerek yakınlaşma” hareketini uygulamanıza izin veriyor. Bir başka yeni seçenek ise videoları yüzen bir pencerede, aynı YouTube’da olduğu gibi açmanıza izin veriyor. Bu sayede video çalmaya devam ederken diğer WhatsApp mesajlarınıza bakabiliyorsunuz.

133 / 147

Son olarak WhatsApp, kırpma, kısaltma gibi basit video düzenleme işlevlerini de artık destekliyor.

134 / 147

PDF gönderme

135 / 147

İnternet, çoğu PDF formatında ücretsiz ekitapla kaynıyor. Bulduğunuzun PDF’leri bugüne kadar WhatsApp üzerinden arkadaşınızla paylaşamıyordunuz, ancak yapılan değişiklik sayesinde PDF’leri ve diğer popüler belge biçimlerini arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.

136 / 147

Bulut sürücülerinden fotoğraf paylaşın

137 / 147

Artık fotoğraf paylaşırken sevdiğiniz bulut hizmetinin içerisine göz atıp, buradaki fotoğrafları seçebiliyorsunuz. Telefonunuzun yerel depolama alanının yanında, Google, Dropbox gibi hizmetlerdeki fotoğrafları da seçip paylaşabilirsiniz.

138 / 147

Otomatik bağlantı, belge ve medya ayırımı

139 / 147

WhatsApp, herhangi bir sohbette paylaşılan bağlantıları, belgeleri ve fotoğrafları artık otomatik olarak vurguluyor ve bir önizleme resmi gösteriyor. Bunlara hızla ulaşmak için sağ üstteki seçenekler düğmesine dokunun ve “Medya”yı seçin.

140 / 147

Sohbetleri temizleyin, yıldızları koruyun

141 / 147

Sohbetlerinizi silmeyi sevenler, bunu yaptıklarında şimdiye kadar yıldızlı mesajlarını da kaybediyorlardı. Ancak yeni güncelleme, sohbeti temizlerken yıldızlı mesajları korumanıza izin veriyor. Bunun için ekranda gelen kutuda “Yıldızlı mesajları koru” kutucuğunu işaretlemeniz yeterli.

142 / 147

Wi-Fi ve veri bağlantısı üzerinde indirmeleri kontrol edin

143 / 147

Yeni bir ayar sayesinde WhatsApp’ın veri tüketimini yakından kontrol edebilirsiniz. Seçenekler (üç nokta simgesi) > Ayarlar > Veri Kullanımı yolunu izleyin.

144 / 147

Burada medyaların nasıl ve ne zaman otomatik olarak indirildiğini ayarlamanıza izin veren seçenekleri göreceksiniz. Dilerseniz mobil verideyken yalnızca resimlerin indirilmesini sağlayabilir veya medyaların indirilmesini tamamen kapatabilirsiniz.

145 / 147

WhatsApp Beta ile yenilikleri ilk siz alın

146 / 147

WhatsApp’ın yeni özellikleri, ilk olarak WhatsApp web sitesinden indirilebilen beta sürümüne yansıyordu. Şimdi ise bu güncellemelere Google Play üzerinden katılmanız mümkün.

147 / 147

Erişim kazanmak için WhatsApp Beta sayfasını açın ve Become A Tester düğmesine tıklayın. Beta sürümde hatalar olabilir; bu yüzden herkese tavsiye etmiyoruz.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
) 50% 0% no-repeat scroll transparent;" target="blank"> ) 50% 0% no-repeat scroll transparent;" target="blank">