SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Vize serbestisiyle ilgili yol haritası gelecek hafta belirlenecek

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ve Dışişleri Bakanlığı kaynakları, vize serbestisi konusunda Türkiye ve AB’den uzmanların gelecek hafta görüşerek bir yol haritası belirleyeceklerini belirtirken, bu ziyaretin ardından Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı Ömer Çelik ve Avrupa Timmermans’ın tekrar bir araya geleceği belirtildi.

Vize serbestisiyle ilgili yol haritası gelecek hafta belirlenecek
Bu haber 28 Mayıs 2016 - 0:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Reuters’ın edindiği bilgiye göre bugün Antalya’da yapılan En az Gelişmiş Ülkeler toplantısı sırasında Çavuşoğlu, Çelik ve Timmermans üçlü bir toplantı gerçekleştirerek vize serbestisi sürecinde yaşanan pürüzleri ele aldı.

AB haziran ayı sonunda Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması için Terörle Mücadele Kanunu’ndaki “terörizm tanımı”nda değişiklik yapılmasını talep ederken, Ankara PKK ile mücadelenin sürdüğü bir dönemde bu değişikliğin yapılamayacağını belirtiyor. Antalya’da yapılan üçlü görüşmenin “yapıcı ve verimli” geçtiğini belirten dışişleri kaynakları “Görüşmede, Türkiye ve AB’den uzmanların önümüzdeki hafta bir araya gelerek izlenecek bir yol haritasını belirlemeleri, ardından bakanlar Çavuşoğlu ve Çelik’in, Timmermans’la tekrar bir araya gelmeleri konusunda mutabakata varıldı. Akabinde, üzerinde görüşülen ve uzlaşılan konular hakkında liderler seviyesinde de bir araya gelinebileceği hususu gündeme geldi” dedi.

Görüşmenin ardından Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Timmermans da görüşmenin “yapıcı” geçtiğini belirtirken, “Türkiye ve AB vize serbestisi konusunda kalan son engelleri aşmada ortak kararlılığa sahip” dedi ve AB’den bir uzman heyetin haftaya Türkiye’yi ziyaret edeceğini belirtti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA