SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

“Ülkeyi sıçratacak olan sanayi sektörüdür”

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal İl Başkanlığı kongresine katılmak üzere Artvin’e geldi.

“Ülkeyi sıçratacak olan sanayi sektörüdür”
Bu haber 17 Ocak 2017 - 11:47 'de eklendi ve 162 kez görüntülendi.

Ahmet Hamdi Tampınar Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Demokrat Parti (DP) Artvin İl Başkanlığı 12. Olağan Genel Kurulu’na AK Partili Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt, MHP Artvin İl Başkanı Serdar Kılınç’ın da misafir olarak katıldı.

Oylama başlamadan hemen önce bir konuşma yapan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Türkiye’nin bütün birikimini inşaat sektörüne bağlamış olduğunu dile getirerek “Malasef son 12 yıldır Türkiye bütün birikimini inşaat sektörüne bağlamış durumda. İnşaat sektörü bir ülke için önemsiz midir? Hayır. Ama bir ülkeyi kalkındıracak olan, bir ülkeyi sıçratacak olan sanayiden başlayarak diğer üretim kollarında, ticaetinde serbest rekabeti esas alan bier anlayış içerisinde ekonominin ilerlemesini sağlayabilmekten geçer. Bütün bunlar sadece iktisadi politkamızda da yapa bilme imkanımız yoktur” dedi.

Sadece güzel metinler yazarak ülke yönetilemeyeceğini dile getiren Uysal “2015 Seçimleri ile bir demokrasi ve Anayasa fetişzmi içerisinde Anayasa değişecek dertler bitecek manasında sözlerle beraber Türkiye bugünlere kadar geldi. Tarih tecrübemiz şunu söylüyor; sadece güzel metinler yazarak ülke yönetilmez. Dünyanın en güzel metinlerini yazın, o ülkeleri sağlam bir kültürle, sağlam bir anlayışla techiz etmediğiniz taktirde doğru düzgün yönete bilme imkanınız kalmaz” dedi.

Demokrat Parti Lideri Uysal sölzerine şu şekilde devam etti;

“Biz Anadolu’nun bozkırından bakınca Artvin’i gökyüzüne en yakın memleket oalrak biliriz. Ayrıca babamında askerlik yaptığı yer olduğu için hafızalarımızda ki yeri bir başkadır. İşte böyle bir günde gönlümüz arzu eder ki meleketimize dair, milletimize dair, bu ülkenin evlatlarının, gençlerinin, kadınlarının, tüccarlarının, emeklilerinin, işçilerinin geleceğine dair pek çok ümitli sözlerimizi sizlerle birlikte paylaşabilelim. İşte böyle bir iklim içerisinde, Türkiye Cumhuriyeti’inin belki de tarihinde yaşamadığı pek çok sıkıntıları yaşadığımız bir dönemde bu kongremiz bizim için de bir muhasebeye umarım zemin teşkil edecektir.

Bugün Türkiye bir anayasal kriz içerisindedir. Kendi içerisinde bir çok meseleleri demokratik ve hukuki kanallara aktararak çözme mecburiyetimiz variken, malesef milletimizin ve bölgenin geleceğini şekillendirecek hayati önemdeki gelişmelerinde beraberinde tam da ortadayız. Zaferleriyle hezimetleriyle bir büyük milletin evlatları olarak bin yıldır bulunduğumuz bu topraklarda ne zaman ki birilerine bu coğrafyadaki varlığımızı mükaşaya açmaya fırsat verdik o gün bir takım dayatmalarla karşı karşıya kaldık. Bir var olma yok olma çizgisinden çıkarak, zaman zaman serhad şehitlerimiz olarak ifade ettiğimiz,Artvinimiz’de bunlardan birisidir, kısa süreli de olsa bir takım işgalleri yaşamış olmanın ızdırabıyla, vatan kaybetmenin ne manaya geldiğini, dalgalanan Ay-Yıldızlı bayrağın ne manaya geldiğini, okunan Ezan-ı Muhammediye’nin ne manaya geldiğini bunları kaybettiğimizde hepimiz idrak ediyoruz.

Bugün birileri dünü yok var sayabilir, bugün birileri Cumhuriyetin kuruluşunu daha yakın zamandan başlatabilir ama bu büyük ülkeninin 12 – 13 milyon nüfusla başladığı bu Cumhuriyet yolculuğunu kademe kademe bir yanda küresel gelişmeler ama kendi içinde ki gelişmelerle de uyumlu hale getirerek ikinci dünya savaşından daha sonraki süreçlerin içerisinden çıkartarak bugünlere kadar getirdi.

Siyasetin en önemli meselesi insanın önündeki engeldir

Bugün siyasetin en önemli meselesi insanın önündeki engelleri kaldırmaktır. siyasetimizin en önemli meselesi, insanımızın içerisindeki potansiyelin ortaya çıkabilmesi için bu iklimi hermanada suna bilmesidir. 46’dan bugüne büyük bir iddia ile sahip çıktığımız, bugün kendilerini Rahmetle, minnetle, şükranla yad ettiğimiz, abide şahsiyetlerimiz başta Celal Bayar ve Menderes olmak üzere bütün lider kadrolarımızın, Türkiye’nin önünde gördüğü büyük vazife budur.

O gün Türkiye’nin kıt kanaat imkanlara sahipken, üreten fabrikaları hangi bedelleri ödeyerek kurduğunu, bugün deyim yerindeyse bir haram zade anlayış içerisinde Türkiye’nin bütün birikimini yok pahasına satmış olmanın bedelini, işte Türkiye’nin bütün vilayetleri şahittir, işsizlik oalrak, gelir adaletsizliği olarak, huzursuzluk oalrak memleketin her köşesinde ödüyoruz. Türkiye’nin yeniden demokrasiyi ve adaleti milli güvenliğinin şemsiyesi haline getirerek fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmeyi bir gaye olarak koymuş bu büyük ülkede yeniden yetiştirdiğimiz gençlerimizi Türkiye’nin üretici dişlileri çarklarının dişlisi haline getirmeyi başarmak durumundayız.

İktidar erkinin zaman zaman ayar çektiğini biliyoruz

Daha bu sabah açıklanan verilerle beraber Türkiye’de işsizliğin %11.3 düzeyine yükseldiği devletin istatistik kurumunun verileridir. Bir takım keyfi ölçütler yaratarak Türkiye’de işsizlik oranlarından başlayarak, milli gelir hesaplarına varıncaya kadar pek çok verinin de maalesef pembe tablolarla, verilerle oynayınca bu meselenin ortadan kalkacağını zanneden iktidar erkinin zaman zaman kendine göre ayar çektiğini de hepimiz biliyoruz.

Bu veriler ile oynamakla Türkiye’nin gerçek meselelerini vatandaşımızın gerçek gündemini perdeleyebilme imkanınız yoktur. Dalga dalga zihinleri bulandırarak, Türkiye’nin gerçek gündemini kunuşmamak için verilen çabalarla beraber, maalesef geleceğimizi temel esaslar üzerine kurmadan büyük risklerle karşı karşıya kalabileceğimizin göstergesi son bir buçuk iki aylık zaman dilimi içerisinde yükselen kurlarla beraber bir büyük endişeyi toplumun bütün kesimlerinin yaşadığı ortadadır.

Hep Anayasa gelecek dertler bitecek denildi

140 yıl evvel, 1876’da Mutlak Monarşi’den Meşruti Monarşiye geçmiş olmasına rağmen o günde birilerinin söylemi ‘Anayasa gelecek, dertler bitecek’ idi. 2’inci meşrutiyete geldik, Temmuz bayramı olarak nitelendirilen, hürriyet kahramanlarının Makedonya’daki mücadeleleri ile beraber yeni bir meşrutiyet ilan edildi, ‘Anayasa gelecek, dertler bitecek’ denildi.

Yine aynı mantıktaki 27 Mayıs’ta ki darbe teşebbüsü ile beraber, ‘Yeni anayasa gelecek, dertler bitecek denildi. Tarihe baktığımızda bu dertlerin sona ermediğini tarihi veriler ortaya koyuyor. 12 Eylül’de anayasasıyla beraber, pek çok açıdan değişmiş bir anayasa ile yönetiliyoruz. Ama anayasayla birlikte şunu sormak isterim; Türkiye’nin bugün, ağzını açanın şikayet ettiği bu siyasal sistemi değiştirmek için bu seçim sistemini düzeltmek için, bu siyasi partiler düzenini değiştirmek için hangi adımı attınız, bunun önünde bir engel varmıydı?

İktidar Sağcıyı FETÖ’cü Solcuyu Terörist oalrak itham etme yanlışına düşüyor

Sorduğumuzda diyorlar ki ‘Bizde iktidar olduğumuzda bu kanunlar vardı’. Değiştirdiğiniz diğer kanunlar o gün yok muydu. 12 Eylül 2010’da hakimler savcılar yüksek kurulu ile ilgili milletimizin oyu ile anayasayı değiştirdiniz, bugün HSYK’nın ele geçirildiği iddiasını ortaya atarak anayasa mahkemesi ile beraber yeniden düzenlenmesi teklif eder haldesiniz. O gün bunlara itraz edenleri neredeyse darbeci olma ile itham ederken, bugün bu yapılan yanlışlara Türkiye’nin üzerinde durduğu temel değerler açısından ilan edenleri de eğer sağcıysanız FETÖ’cü olmakla, solcuysanız terörist olmakla itham etme yanlışına tekrar düşme durumundadır.

Etiketler :
reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAK襤KA