SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Türk Büro-Sen TSK Memurlarına sahip çıktı!

Türk Büro-Sen TSK Memurlarına sahip çıktı!
Bu haber 12 Ağustos 2015 - 14:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

inrahim hacımustafaoğlu

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Büro Sen’in Rize Şube Başkanı İbrahim Hacımustafaoğlu, TSK’ya bağlı birimlerde memur olarak çalışan vatandaşların haklarının yetersiz olduğunu savundu.

Ülkenin hükümet kurulamadığından sahipsiz kaldığını dile getiren İbrahim Hacımustafaoğlu “Öncelikli olarak, hain terör saldırılarında yitirdiğimiz tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı asker ve polislerimize acil şifalar diliyorum. Son 20 günde 33 şehit verdik. Bölücü eşkıya alçakça saldırılarını sürdürüyor. Ülke sahipsiz, hükümet kurulamıyor, millet endişeli. Siyasetçiler sorumluluklarını yerine getirmeli, bir an önce koalisyon hükümeti kurulmalı, bölücü teröre karşı millet olarak topyekün mücadele başlatılmalıdır. Ayrıca, Hakkari Çukurca Üzümlü Sınır Kapısı’nda görevli 7 Gümrük Muhafaza Memurumuzdan dün sabahtan beri haber alınamamaktadır. Akıbetleri belirsizliğini korumaktadır. Bölücü terör örgütünün rehin aldıklarına dair iddialar bulunmaktadır. Güvenlik güçlerimiz konuyla ilgili derhal kapsamlı bir çalışma başlatmalıdır” dedi.

Türk Silahlı Kuvetlerine ait birimlerde çalışan memurların haklarının TSK mensuplarına göre daha az olmasına rağmen bir çok kanunda eşit tutulduğunu ve asker gibi cezaya tabi tutulduğunu dile getiren Hacımustafaoğlu “Bilindiği üzere, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışan sivil memurlar 657 Sayılı DMK kapsamında olmalarına rağmen, birçok kanunda asker kişi sayılmakta ve asker gibi cezaya tabi tutulmaktadır. Bir tutuldukları askeri personele göre özlük, sosyal ve mali hakları da oldukça düşüktür. Bugün burada oluşumuzun sebebi de 2016 – 2017 yılları toplu sözleşme görüşmelerinde Askeriye’de çalışan devlet memurlarının sorunlarının çözülmesidir” dedi.

Hacı mustafa oğlu sözlerine şu şekilde devam etti;

Bilindiği üzere Askeri işyerlerinde çalışan devlet memurları 31 Temmuz 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik sonrası sendikalı olma hakkını elde etmişlerdir. Askeri işyerlerinde çalışan sivil memurların sorunlarının resmi olarak gündeme getirileceği ilk toplu sözleşme, 2016 ve 2017 yıllarını kapsayan toplu sözleşme olacaktır. Bu sebeple yapılacak toplu sözleşme, askeri işyerlerinde çalışan devlet memurları için ayrı bir önem arz etmektedir.

Askeri yerdeki sivil memurlar, amirin insiyatifine, sözlü emirlere göre çalışmaktadır. 24 saat nöbet adı altında iki günde bir ailesini zor gören sivil memurlar emir komuta zinciri içinde angaryaya maruz kalmaktadır. Görevlendirmelerin yazılı olarak yapılması, vardiya usulü çalışma ve angaryadan kurtulabilmesi için 657 Sayılı DMK’nın 232’inci maddesi kaldırılmalıdır.

657 sayılı DMK’ya göre, memurların çalışma saatleri haftalık 40 saat olarak belirlenmesine rağmen, sivil memurlarda bu süre bazen 80 saate ulaşmaktadır. Üstelik yapılan fazla çalışmanın karşılığı da ödenmemektedir. Sivil memurlar, orduevi, sosyal tesis ve kamplardan yararlanamamaktadır. Lojman tahsisinde sivil memurlara verilen %5’lik kontenjan uzman çavuşlarla birlikte kullandırılmaktadır. Askeriye’de çalışan devlet memurlarının en önemli ikinci sorunu ise 657 sayılı DMK’nın 233. Maddesidir. Buna göre askeriyede çalışan devlet memurları, üniformalı askeri personel gibi askeri ceza hükümlerine çarptırılır. 657’nin 233. Maddesi kaldırılarak, askeri işyerlerinde çalışan memurlara da 657’ye tabi devlet memurlarına uygulanan idari işlemler yapılmalıdır.

Askeri personelin iş tanımına uygun olarak çalıştırılmayan devlet memurları, üniformalı subay ve ast subay gibi çalıştırılmakta ve hatta içtimaya çıkarılmaktadır. Ancak, Subay ve astsubayların ekonomik ve sosyal haklarından yararlandırılmadığı gibi, onlar gibi askeri mahkemelerde yargılanmaktadırlar. Üniformalı askerler gibi araziye çıkmalarına rağmen arazi tazminatı almamaktadırlar. Askeri personele çalışma sürelerine ek olarak verilen 1/4 oranındaki fiili hizmet zammından da yararlanamayan devlet memurları, ekonomik olarak oldukça aşağıdadırlar. Silahlı kuvvetler bünyesinde çalışan devlet memurları, 1632 Sayılı Askeri Ceza Kanunun 3’ncü maddesindeki “sivil personel” ibaresi ile 1602 sayılı Askeri Yüksek İdari Mahkemesi Kanununun 20.Maddesindeki “sivil memurlar” ibaresinin kaldırılmasını ve yerine “devlet memuru” ibaresinin konulmasını istemektedirler.

Unvanlı tüm kadroların askeri personel içinden atandığı TSK’da, devlet memurlarının yükselme şansı maalesef yoktur. Bu durum çalışma barışını ve motivasyonlarını da düşürmektedir. Bu konuda bir düzenleme yapılmalı ve Görevde Yükselme Sınavları açılmalıdır.

Askeri işyerlerinde çalışan sivil memurlar bu sorunlarının biran önce çözülmesini ve diğer kurumlarda çalışan memurlar gibi eşit haklara kavuşmayı talep etmektedirler. Askeri işyerlerinde çalışan devlet memurlarının mesleki ve çalışma şartlarıyla ilgili bir çok sorunları bulunmaktadır. Bu sorunlar detaylı bir şekilde, Konfederasyonumuz tarafından toplu sözleşme görüşmelerine taşınmıştır. Kamu işverenin eşitlik ve adalet adına, Askeriye’de çalışan devlet memurlarının haklarını vermesini talep ediyoruz.

2014 – 2015 YILLARINDA MEMURLARIN KAYIPLARININ GİDERİLMESİ İÇİN 2000 TL İSTİYORUZ

Bilindiği üzere iktidardan beslenerek hormonlu bir şekilde büyüyen malum Konfederasyonun 2014 ve 2015 yılları için imzaladığı toplu sözleşmeye göre memurlar 2000 TL kayba uğramıştı. Öncelikli olarak, bu kaybın giderilmesi için 2000 TL telafi ödemesi istiyoruz. Ayrıca, 2016 yılı için %6+6 ve taban aylığa 100 TL zam istiyoruz. 2017 yılı içinse %10+10 ve taban aylığa net 150 TL artış istiyoruz.

2016 ve 2017 yılları için yapılacak toplu sözleşmede taleplerimizden bazıları şu şekildedir:

Gelir vergisi dilimlerinin yüksekliği nedeniyle memurlara yapılan artışlar vergi olarak geri alınmaktadır. Bu sebeple gelir vergisi dilimlerinde yeniden düzenleme yapılması,

Kamu çalışanları arasındak ek gösterge, yan ödeme ve özel hizmet tazminatıyla ilgili eşitsizliğin giderilmesi,

Ek ödemelerin emekliliğe sayılması, 4/B’li ve 4/C’lilerin kadroya geçirilmesi,Fazla mesai ücretlerinin işçilerdeki gibi ödenmesi,

Yardımcı hizmetler sınıfının memur yapılması, 2005’ten sonra işe girenlere 1 derece verilmesi,

Her iki yılda bir görevde yükselme sınavı yapılması, Kamuda A sınıfı kadrolara, mevcut çalışanlarında girebilmesi için yönetmelik değişikliği yapılması

Yükselme sınavlarında sözlü sınavın kaldırılması, Tüm memurlara servis imkanının sağlanması, sağlanamıyorsa ücretinin verilmesi

Öğle yemeğinin, Kamu işçilerinde olduğu gibi ücretsiz verilmesi, yemek çıkmayan kurumlarda ücretinin memura ödenmesi,

Kreş yardımının biran evvel hayata geçirilmesi, Aile yardımı ve çocuk paralarının artırılması

MEMURLARA DA GREV VE SİYASET HAKKI VERİLMELİDİR

Memurlara Grev Hakkı verilmesi, Toplu Sözleşme sonrası başvurulan Hakem Kurulu yapısının değiştirilmesi,

Memura siyaset serbestisi getirilmesi, Kamuda siyasi ayrımcılığın önünün kesilmesi. Bunun için iktidar ve bürokratları bağlayıcı hükümlerin olduğu bir düzenlemenin yapılması,

Kurum İdari Kurulu Toplantılarının formaliteden çıkartılıp, işlerlik kazandırılması

KamuGörevlileriDanışmaKurulu’nundahasıktoplanmasıvealdığıkararlarınbağlayıcıolması

Memurlar için Toplu Sözleşme Görüşmesi ve Kamu Görevlileri Danışma Kurulu’nda çıkan kararların tam ve eksiksiz uygulanması. Bunun dışında hükümetin keyfi uygulamalar yapmaması

Kamu’da 200’ü aşkın kurumdaki Yönetmeliklerin eşit hale getirilmesi

Belediyelere verilen ayrıcalıkların diğer kurumlara da verilmesi ya da eşitlenmesi

Yukarıda ifade ettiklerimiz, 2016 ve 2017 yılı toplu sözleşme taleplerimizden bazılarıdır.

Türk Büro-Sen olarak, kapsamımıza giren 57 kamu kurumunda çalışanların sorunlarının çözümü başta olmak üzere, milyonlarca memur ve memur emeklimizin haklarını bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her platformda savunmaya devam edeceğimizi kamuoyuna birkez daha saygı ile duyururuz.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA