SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Trump’dan ‘ırksal fişleme’ önerisi

ABD’de Cumhuriyetçilerin müstakbel başkan adayı Donald Trump, ırksal fişleme (“Racial Profiling”) önerisiyle tepki çekti.

Trump’dan ‘ırksal fişleme’ önerisi
Bu haber 20 Haziran 2016 - 21:14 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Orlando’daki bir gece kulübüne düzenlenen saldırıya ilişkin olarak dün Amerikan televizyonundaki bir tartışma programına katılan Trump, ABD’de polisin şüphelileri ten rengine, dinine, milliyetine ya da etnik kökenlerine göre sınıflandırması yöntemi üzerinde düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre İslam karşıtı görüşleri ile tepki çeken sağ popülist emlâk milyarderi Trump, camilerin gözetim altında tutulmasını da talep ediyor. Cumhuriyetçilerin başkan adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Trump, Fransa’da camilerin gözetim altında tutulduğuna, hatta bazılarının kapatıldığına dikkat çekiyor.

Amerikan CBS kanalının “Face the Nation” adlı programında, “Bu talebiniz ülkedeki Müslümanların fişlenmesi anlamına mı geliyor” diye sorulduğunda Trump, ABD’nin “ülke olarak” bu hususu düşünmesi gerektiğini açıkladı.

“İSRAİL DE YAPIYOR”

Trump, “Fişleme konusunda kafa yormak ve bu konuya cidden eğilmek zorundayız. Diğer ülkeler örneğin İsrail de bu yöntemi kullanıyor” ifadelerini kullandı ve sözlerine şöyle devam etti: “Biliyor musunuz, aslında ben bu fişleme konseptini beğenmiyorum ama bu

Trump ise pazar günü Cumhuriyetçilere birlik-beraberlik çağrısında bulundu ve CBS ile yaptığı bir söyleşide parti yönetimine göndermede bkonuda sağlıklı düşünmemiz gerekiyor. Sağlıklı düşünme yeteneğimizi kullanmıyoruz.”
Donald Trump, Orlando’da Afgan kökenli bir saldırganın düzenlediği ve 49 kişinin hayatını kayebettiği olaydan sonra dış ülkelerden Müslümanların ABD’ye giriş yapmasının geçici olarak yasaklanmasını da talep etmişti.

CUMHURİYETÇİLER’DE İSYAN HAREKETİ

Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayını kesinleştireceği kongreye dört hafta kala Trump’ın bu ve benzeri çıkışları parti içinde Trump karşıtlarının isyanına yol açıyor. Medya haberlerine göre kongreye katılacak olan onlarca delege kongre tüzüğünü değiştirmek için harekete geçti. Söz konusu delegeler başkan adayının ön seçimlerde eyaletlerden aldığı oy oranına bakılmaksızın kongrede resmen aday gösterilen kişiden farklı bir ismin seçilmesini olanaklı hale getirmek istiyorlar.ulunarak, “parti içinde çok fazla konuşulduğu” görüşünü savundu ve şöyle devam etti: “Siz kendi işinizle uğraşın, bırakın ben de kendi işime bakayım.”

APPLE SPONSORLUKTAN ÇEKİLDİ

Bu arada New York Times gazetesinin bir haberine göre bilgisayar devi Apple, Donald Trump’a ilişkin rahatsızlıklar nedeniyle bu defa Cumhuriyetçi parti kongresinde sponsor olmayacağını açıkladı. Apple’ın finans desteğini geri çekmesinin Cumhuriyetçiler açısından büyük bir kayıp olmadığı, ancak gittikçe daha fazla sayıda büyük firmanın desteğini ya azalttığı, ya da tamamen durdurduğu bildiriliyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA