SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Şaka Gibi ama gerçek: Çernobil Yasalaştı

Şaka Gibi ama gerçek: Çernobil Yasalaştı
Bu haber 28 Nisan 2015 - 9:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Derelerin Kardeşliği Platformu, 26 Nisan Tarihli Resmi Gazetede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da İmzasıyla Yayımlanan İşbirliği Protokolüne Tepki Gösterdi…

çernobil yasalaştı

(RİZE)- Kısa adı DEKAP olan ve başta HES’ler olmak üzere, doğal yaşam alanlarına geri dönüşümsüz zararlar veren projelere karşı yaşam mücadelesi veren Derelerin Kardeşliği Platformu, Türkiye’nin, Çenobil faciasının 29. Yıldönümünde, Rusya ile imzalanan ‘nükleer protokolün’ yasalaşmasına sert tepki gösterdi.

Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Yürütme Kurulu Üyesi Ömer Şan, Türkiye’nin Rusya ile 6 Ağustos 2009’da Ankara’da imzalanan, ‘Nükleer Güç Mühendisliği Alanındaki İşbirliği Protokolü’nün, Çernobil Nükleer Santralindeki patlamanın 29. yıldönümünde Resmi Gazetede yayınlanmasına tepki gösterdi.

Ukrayna’nın Çernobil kentindeki Nükleer Enerji Reaktörünün patlamasıyla 26 Nisan 1986’da büyük bir facia yaşandığını hatırlatan Şan, radyasyon bulutlarının sadece insan yaşamını değil, tüm canlılar ve gelecek nesiller ile doğal yaşam koşullarını tehdit ederek ölümcül sonuçlar doğurduğunu belirtti.

Bölgede 29 yıldır yaşanan sıkıntıların görmezden gelindiğini, sanki böyle bir şey olmamış, radyasyon yayılmamış gibi davranıldığını kaydeden Şan, bugüne kadar kazanın oluşturduğu olumsuzlukların sürekli saklanmaya çalışıldığına dikkat çekti.

Çernobil kazası ve 4 yıl önceki Fukuşima’daki nükleer facianın sonuçlarına işaret eden Şan ayrıca, Ermenistan’ın Başkenti Erivan’daki Metsamor Nükleer Santraline de dikkat çekerek, aynı kaza ve sonuçların, burada da yaşanabileceğini kaydetti.

Şaka Gibi Ama Gerçek Bu!

Çernobil faciasının yıldönümünde tüm ülke genelinde nükleer santrallere karşı protesto eylemleri ve gösteriler yapılırken ve hala kazanın etkileri devam ederken; Türkiye’nin Rusya ile Nükleer Güç Mühendisliği alanında imzaladığı işbirliği protokolünün, 26 Nisan 2015 Pazar günkü Resmi Gazetede yayınlandığını ifade eden Şan, bu durumun tamamen tesadüf olamayacağına işaret etti.

Böylesine bir tarih ayarlamasının sadece bu tür projeleri dayatan siyasilerin aklına gelebileceğine dikkat çeken Şan, “Bu durum, akılla, bilimle, izanla, uluslararası anlaşmalar ve yasalarla dalga geçmek, alay etmektir. Halkı, kendi yurttaşlarını, sağlıklarını, sosyal ve kültürel yaşamlarını, yaşamın ta kendisini, doğadaki canlıları yok saymak anlamındadır” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Resmi Gazetede Yayımlandı

Olayı, sosyal medya araçları üzerindeki hesaplarından belgeleriyle beraber kamuoyuna duyuran Şan, “Çok ilginçtir ki başta HES projeleri olmak üzere doğal yaşam alanlarımızı katleden nükleer ve termik santraller, taşocakları, çimento tesisleri, maden aramaları ve siyanürlü maden çıkarma çalışmaları gibi birçok rant projesine karşı mücadele eden biz yaşam savunucularını, çeşitli ifadelerle suçlamaya çalışan siyasi iktidar, bugün ve özellikle de bu facianın yıldönümünde bir anlamda facianın hazırlayıcısı Rusya ile 2009 Ağustos’unda imzalanmış bir nükleer protokolü yasalaştırıyor. Resmi Gazetenin 26 Nisan 2015 Pazar günkü sayısında yayımlanan kararla, Rusya ile Nükleer Güç Mühendisliği Alanında İşbirliği Protokolü yasalaştırılıyor. Şaka gibi gelebilir ancak gerçek bu. İşte egemenlerin, emperyalizmin ve yüzünü ranta dönmüş siyasi iktidarların halka ve yaşama karşı sorumluluğunun en keskin örneği. Bizler, yaşamı kayıtsız koşulsuz savunmaya devam edenler, siyasi iktidarların bu tavır ve tutumlarını protesto ediyor ve yaşamı savunmanın inadıyla kınıyoruz” şeklinde konuştu.

Açıklamasının sonunda yetkili ve ilgilileri istifaya çağıran Şan, “Çernobil’in etkilerini halktan saklayan, Çernobil’de olduğu gibi dayatmacı bir zihniyetle HES’leri üzerimize salan siyasileri, kamu görevlilerini, bürokrat ve sözde bilim adamlarını kınıyor ve protesto ediyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzalı

Resmî Gazete’nin 26 Nisan 2015 Pazar günkü 29338 nolu sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Bakanlar Kurulu’nun imzasıyla yayımlanan, ‘Milletlerarası Andlaşma’ başlıklı ve 2015/7459 sayılı kararda, “6.8.2009 tarihinde Ankara’da imzalanan ekli ‘Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Rusya Federasyonu Enerji Bakanlığı Arasında Nükleer Güç Mühendisliği Alanında İşbirliği Protokolü’ ile Notaların onaylanması; Dışişleri Bakanlığının 16.2.2015 tarihli ve 7459862 sayılı yazısı üzerine, 31/5/1963 tarihli ve 244 sayılı Kanunun 3 üncü ve 5 inci maddelerine göre, Bakanlar Kurulu’nca 23/3/2015 tarihinde kararlaştırılmıştır” ifadeleri yer alıyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA