SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Romanya’da Türk Çayı Coşkusu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta ve dış temsilciliklerde olduğu gibi Romanya’nın başkenti Bükreş’te de törenlerle kutlandı.

Romanya’da Türk Çayı Coşkusu
Bu haber 31 Ekim 2016 - 9:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Romanya’daki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları başkent Bükreş’teki Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı. Törene T.C. Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tamer Atalay, EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren başta olmak üzere, ülkede faaliyetlerini sürdüren işadamları dernekleri, Türk-Tatar sivil toplum kuruluşlarından birçok isim katıldı.

Atatürk Anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından buradaki tören sona ererken daha sonra Romanya Türk Şehitliğine geçildi.

Şehitlikteki tören Büyükelçi Osman Koray Ertaş ve ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu tarafından şehitliğe çelenk sunumu ile başladı, şehitlerin ruhuna Kur’an-ıKerim okunmasıyla devam edip şehitliğin gezilmesiyle sona erdi.

Bükreş Türk Şehitliğinde tek kabir halinde 400, toplu halde ise 535 olmak üzere toplam 935 şehit mezarı yer alıyor.

Romanya’daki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu daha sonra ise ÇAYKUR, EkoAvrasya ve Romanya-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen Türk Çayı ikramı ile devam etti.

“”Romanya”da Bir Yudum Türk Çayı” tanıtım organizasyonunun Bükreş ayağının açılışında konuşan ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu başta ülkede yaşayan Türk vatandaşları olmak üzere tüm Türk ulusunun bayramını kutladı.

Genel Müdür Sütlüoğlu; “Bugün bizim için mutlu bir gün, bu mutlu günde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz, tarih boyu barış içinde yaşamış iki ulusun halkları olarak bugün hep birlikteyiz, size çok sevdiğiniz Türk Kahvesinin ardından Türk Çayını da sevdirmeyi hedefliyoruz, bizleri yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum, şu anda dünyanın 88 ülkesinde Türk Çayını içiriyoruz, hedefimiz yıl sonuna kadar en az 100 ülkede yerimizi almak” dedi.

T.C. Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş ise yaptığı konuşmada; “Dilimizde ‘Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır’ şeklinde bir atasözümüz var, biz bunu şimdi ‘Bir fincan çayın ömür boyu hatırı vardır’ şeklinde geliştirmek, dostluğumuza dostluk katmak ve zaten son derece sıcak olan ilişkilerimizi daha da ileriye taşımak istiyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından organizasyona katkıda bulunan isimlere plaket takdimi yapılırken, ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Büyükelçi Ertaş ve Ticaret Odası Başkanı Atalay’a ÇAYKUR’un özel ürünü Beyaz Çay ve el dokuması Rize bezi hediyeler takdim etti.

Türk çayı tanıtım organizasyonu misafirlere sıcak ve soğuk Türk çayı ikramı ile sona erdi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA