SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Rize’nin İncisi Denizcilik Lisesi

Rize’nin İncisi Denizcilik Lisesi
Bu haber 01 Ağustos 2015 - 0:55 'de eklendi ve 229 kez görüntülendi.

01194049_46213_148245508532630_148245065199341_353654_276981_n

Haber: Hasan Fehmi Demir / Özel Haber

Denizcilik alanında, denizcilik sektörünün ihtiyaçları ile bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazanmış nitelikli meslek elemanları yetiştirmeyi amaçlayan Hasan Kemal Yardımcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Rizeliler’in olduğu kadar Rize dışındaki öğrencilerinde ilgi odağı haline geldi.

Her yıl 170 öğrenciyi Ortaokul sonunda elde edilen (TEOG) Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Puanı’na dayalı olarak yaptıkları tercihlere göre Milli Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi sistemle yerleştirilenler girdikleri mülakat sınavlarının ardından okula kayıt yaptırabiliyor.

GEMİDEKİ İKİ ALANA DA HÜKMEDEN OKUL

Hasan Kemal Yardımcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi içerisinde denizcilik alanı ile alakalı iki bölüm barındırıyor. Başarılı öğretmen kadrosu ile Eğitim ve Öğretim alanının dışında Denizcilik piyasasında da büyük bir yeri olan ve Gemi Adamı boşluğu konusunda büyük bir açığı kapatan okulun bölümleri eski ismi Güverte olan Gemi Yönetimi ve Kaptanlığı Dalı ile Eski ismi Gemi Makineleri olan Makine Zabitliği bölümleri.

RİZE’DEKİ OKULDA DENİZCİLİĞE ÖZEL DERSLER

Denizcilik Alanına kaydolan öğrenciler diğer yaşıtlarının aldığı derslerin yanı sıra 9 ve 10. Sınıfta herhangi bir bölüm seçmeyip branş dersleri yanında Yüzme, Mesleki Yabancı Dil, Denizde Güvenlik, Denizcilik ve Su Ürünleri Teknolojisi Dersleri gibi ortak mesleki alan dersleri de görerek kendilerini gemi adamlığına hazırlıyor.
Denizcilik alanında eğitim gören ve 10. sınıfı bitiren öğrenciler ise kendi istekleri ile Gemi Yönetimi ve Kaptanlığı ile Makine zabitliği dallarından birini seçerek, 11 ve 12. Sınıfları bu bölümlerde yer alma fırsatı buluyor. Hasan Kemal Yardımcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin diğer dengi okullardan farkı ise okulda öğretim gören öğrencilerin alan seçmeden önceki 2 yıl bölümlerle içli dışlı olup daha sonra yanlış meslek seçme pişmanlığını yaşıtlarına göre daha az yaşama fırsatı buluyor.

Okulun bünyesinde barındırdığı her iki bölümde de teorik derslerin yanında ağırlıklı olarak özenle hazırlanmış ve dizayn edilmiş okulun içerisindeki okula ait atölyelerde uygulamalı eğitim fırsatı sunuluyor. Bu uygulama eğitimleri için okul bünyesinde atölyelerin yanı sıra laboratuar, simülatör ve eğitim merkezleri de bulunmakta.

DENİZCİLİK MÜSTEŞARLIĞI ONAYI

Okul aynı zamanda eğitim kadrosu ve donanım olarak Denizcilik Müsteşarlığı tarafından yapılan denetlemeden geçerek uluslararası alanda çalışabilecek gemiadamı yetiştirmek üzere yetkilendirilen sayılı okullardan.

PEKİ OKULUN SONUNDA?

11. sınıfta Gemi Yönetimi ve Kaptanlığı bölümünü tercih eden öğrencilerimiz mezun olduklarında özel ya da devlet okullarında üniversite tahsili yapabilecekleri gibi, liman seferi dışında çalışan gemilerde toplam on iki ay deniz stajını tamamladıktan sonra Denizcilik Müsteşarlığı’nın öngördüğü sınavları başarmak koşulu ile “Vardiya Zabiti” yeterliliğine sahip oluyor. Bu bölüm mezunları Vardiya Zabiti ehliyeti ile kamu ve özel sektöre ait Türk ve yabancı bayraklı gemilerde istihdam edilirler. Okul eğitiminden sonra fiili olarak denizde görev yaparak meslekte tam anlamıyla uzmanlaşma sağlanmakta. Vardiya Zabiti ehliyeti ile belli süre denizde çalıştıktan sonra Gemiadamları Sınav Merkezinin yapmış olduğu sınavlara girerek ehliyetlerini yükseltebilmektedirler. Bu sistemde Uzakyol Kaptanlığına kadar yükselmek de mümkün.

LİSEDEN MAKİNE ZABİTLİĞİNE

11. sınıfta Denizcilik Alanının diğer bölümü olan Makine Zabitliği bölümünü tercih eden öğrencilerimiz de mezun olduklarında özel ya da devlet okullarında üniversite tahsili yapabilecekleri gibi, liman seferi dışında çalışan gemilerde toplam altı ay deniz stajını tamamladıktan sonra Denizcilik Müsteşarlığı’nın öngördüğü sınavları başarmak koşulu ile “Makine Zabiti” yeterliliğine sahip olurlar. Bu bölüm mezunları makine Zabiti ehliyeti ile kamu ve özel sektöre ait Türk ve yabancı bayraklı gemilerde istihdam edilirler. Okul eğitiminden sonra fiili olarak denizde görev yaparak meslekte tam anlamıyla uzmanlaşma sağlanmaktadır. makine Zabiti ehliyeti ile belli süre denizde çalıştıktan sonra Gemiadamları Sınav Merkezinin yapmış olduğu sınavlara girerek ehliyetlerini yükseltebilmekteler. Bu sistemde Uzakyol Baş Makinistliğe kadar yükselme mümkün.

Etiketler :
reklam
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAK襤KA