SON DAKİKA

Rize'nin Flash Haber Sitesi

Rizenin evladı konuştu: Oy çaldırtmazsak olur!

Rizenin evladı konuştu: Oy çaldırtmazsak olur!
Bu haber 05 Haziran 2015 - 16:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İki aydır sahada insanüstü bir çabayla çalışan MHP Ankara Milletvekili adayı Erkan Haberal bu kadar azimli: Uyumayı unuttuk ama AKP’ye dünyasını şaşırtmayı başardık.

erkan haberal copy
Yorulmak yok, işimiz yeni başlıyor. 7 Haziran’da sandıklara sahip çıkar ve bir tek oy çaldırmadan YSK sistemine girilmesini sağlayabilirsek ancak o zaman, huzurla koyarız başımızı yastığa…

İlk seçim röportajı sözünü bana, ben de ona vermiştim ama Adana’ydı, Van’dı, Trakya’ydı derken son dakikaya kaldı. Hoşdere’deki seçim merkezinde, elinde kanun kitaplarını andıran dosyalarla karşıladı beni Erkan Haberal.

– Nedir bunlar?

– Aşk!

Aslen yıllardır, kamuoyunun farkına vardığı haliyle iki aydır sergilediği adanmışlık daha güzel anlatılmazdı!

Ankara’da, onu evvelce tanıyan tanımayan, seven sevmeyen herkes ağız birliği etmiş gibi sadece “helal olsun” diyor artık onun adını duyduğunda. Aday olduğu Ankara 1. Bölge’nin her mahallesinde, sokağında, apartmanında “var” mutlaka… Çiçeği burnunda damat bu arada; ama sorun bakalım eve kaç saat uğradı iki ayda? Uğradı mı ya da?

“Haberal” olmak

Adaylığı açıklandığında “CHP’li babanın MHP’den aday oğlu” diye sundu medya. Ama…

Lise yıllarında Bahçelievler Ülkü Ocakları’nda başlayan, babası Mehmet Haberal ile gittiği ve Alparslan Türkeş’in elini öptüğü 3 Mayıs şöleninde pekişen, sonra MHP’nin ilçe ve il yöneticilikleri, son üç dönemdir MYK üyeliğiyle gelişen, sindire sindire kuşandığı ülkücülüğü sığmadı o başlıklara; taştı. Hep tekrarladığı gibi onun MHP’liliği, babasının CHP’liliğinden önce; siyasetteki kıdemi babasınınkinden fazlaydı.

Ki, adaylık sürecinde bir şeyi daha başardı; ülkenin/dünyanın en kıymetli bilim insanlarından birinin oğlu olduğu için, Haberal soyadını taşıdığı için değil “Erkan” olarak gösterdiği gayretle yazdırdı siyasete adını!

Yine babasının oğlu, yine “Hoca” deyince akan sular duruyor; babası değil sadece, aynı zamanda kahramanı Mehmet Haberal… Ama öte yandan, belki de ilk defa onun kendisine ait “serbest bölgesi” ni görme, tanıma imkanı buldu kamuoyu. Orada sokaklardan toplayıp Başkent Üniversitesi kampüsünde baktığı, -baktığı ne- her biriyle ayrı aşk yaşadığı, elleriyle beslediği 100’den fazla köpeği, kedileri, envai çeşit ağacı, çiçeği, böceği, hem yazdığı hem de aklına estikçe stüdyoya girip okuduğu şiirleri, kitaplara sığmaz naifliği, “canlı” ne varsa onu yaşatmaya dair hassasiyeti, samimiyeti, ha bir de olmadan olmaz muzipliği var…

Bir fırtına tuttu AKP’yi

“Nasıl” ını sorarak başlamalı:

– “Çalışarak” diyor; bir de “tecrübe” ye kulak kabartarak. Deniz Bölükbaşı… Metin Çobanoğlu… Naim Yanık, Ozan İlo; “Taş Medreseliler”… Dayılar, amcalar, kuzenler, yeğenler, eşi; ailesi… Parti ve Ocak teşkilatları… Akademisyenler … Ve bir de gençler ve kadınlardan oluşan dev bir “Erkan Haberal Gönüllüleri” ordusu yanında; uyumayı unuttular. Ama karşılığını da almaya başlamışlar:

– Başka partilerin adayları daha yerlerini hazmetmeye çalışırken biz sokağa indik. Ön almak için. Her yeri tuttuk; iktidar partisi devlet gücüyle yaptıklarımızı yıkmaya harcıyor bütün enerjisini. Bir fırtına estirdik dünyaları şaştı. Bayraklarımızı söküyor, afişlerimizi kaldırıyor, seçim bürolarımızın önünü kapatıyorlar. Ankara’da zabıta ekipleri sadece MHP’lilerin peşinde… Öyle bir güven bağı tesis ettik ki sokakla; vatandaş müdahale ediyor, bizim için kavgaya tutuşuyor, gece üç, sabah sekiz fark etmez arayıp “bayraklarınızı söküyorlar” diyor. Bu sahiplenme, sahiplenilme bile önemli bir sonuç. Emek verdiğinizi görünce kıyamıyor, kıydırmıyor milletimiz…

Gövde gösterisi yapıyoruz

İlk günden bugüne kat ettiği mesafe bundan yani “sahiplenilmiş” olmaktan ibaret mi?

“Bir de 100 bin km. var” diyor gülerek;

– 100 civarında giydirilmiş araçla çıktık. Sürekli benimle hareket eden 20-25 araçlık ayrı bir konvoy var… Seçim bürolarını sayamıyorum, hemen her mahallede… Gücü seviyor toplum. Biz de “MHP ne kadar güçlü” dedirttik.

Önce ben inandım

Tandoğan mitinginde adı anons edilip de, yumruğu havada çıktığında TIR’a, meydanda oluşan dalgalanma fark edilmeyecek gibi değildi;

“Çünkü” diyor;

– Ben inanarak girdim bu sürece. Ben inanınca çevremdeki insanlar da inandı. İnanç hırsı, hırs da bu azmi getirdi.

“Yorulmak” diye bir şey yok hayatında. “7 Haziran gecesine, son oyumuz sayılıp da, YSK’ya teslim edilene kadar Azrail gelse geri çeviririz” diyor;

– Halk da önce “sandıkları koruyun” diyor. İktidarımızdan da “işsizliğe çözüm bulun” ve “hırsızlığa geçit vermeyin” diye sıralanıyor beklentileri.

2 bin gönüllü oy bekçisi

Muhtemel seçim hilelerine karşı adeta seferberlik ilan etmiş durumda:

– Seçim sabahı 6’dan itibaren sahadayız. Bölgemizde 4 bin 500-5 bin sandık var, sadece ben Erkan Haberal olarak, gönüllülerimden 2 bin kişiyi yedekte tutacağım. Eksik tespit ettiğimiz anda tamamlayacağız. Hepsine gerekli eğitimleri verdik. Müşahitler ve sandıklarda görevli güvenlik personelin “iki yerde oy kullanması”nın önüne geçmek için de tedbir aldık. 20 bin polis görev yapsa çarpı iki 40 bin oy eder, büyük rakam. Ayrıca ‘Ankara’nın Oyları’ diye bir sivil toplum kuruluşu var. “Biz oy veriyoruz başkaları kazanıyor, kazanmasın” deyip bu konuya namus gibi bakıyorlar. Ankara’nın sandık haritasını çıkarmışlar, okul okul… Risk bölgeleri var. Her seçimde mahkemelik olan yerler var; istisnasız her seçimde ya oy çalınmış ya tutanaklarla oynanmış buralarda. Böyle noktalar için özel ekipler oluşturduk.

*

Evet mağdurum ama bundan

beslenecek kadar zavallı değilim

Sadece soyadının kaymağını yediği çok daha farklı bir kampanya da yürütebilirdi; yahut çok moda ya, milyonlarca insanın hayır duasını almış babası Mehmet Haberal’a reva görülen zulmü dolayıp ağzına, o da pekala ağlayabilirdi ekran ekran… Mevzu bahis mağduriyet edebiyatıysa daniskasını yapabilirdi;

“Mağduriyetten beslenmeyi zavallılık olarak görüyorum” diyerek özetliyor bu üsluba mesafesini;

– Benim anlatacak o kadar çok hikayem var ki, ihtiyacım yok buna. Önemli olan toplumsal mağduriyet. Toplumsal çoğunluğun canını acıtanları konuşuyorum.

– Hukuksuzluktan canı yanmayan kaldı mı memlekette?

– Bugün hâlâ susabilenler varsa canları yanmadığından. Bugün paralelciler için adaleti savunmanın Ergenekon sanıklarına düşmüş olması başka nasıl izah edilebilir. Yaşayan bilir.

– Yaşadığınız aynı şey mi?

– Aynı değil; Bir; biz mağdur edilirken topyekûn medya desteği yoktu arkamızda. İki; her şey birdenbire olmuştu, bir kitle desteğimiz yoktu. Türk vatandaşı olmanın dışında hiçbir yere ait değildik. Ve üç; biz suçsuzduk. Şimdi aynı eksende ortak hareket ederken yolları ayrılmış, birbirine düşmüş iki gücün savaşı var; her iki taraf da medya desteğine sahip, kitle desteğine sahip. İkisi de birbirinin açıklarına hâkim ve birbirini sırtından vuruyor ama yine de “ortak işlerindeki sırları” ifşa etmiyorlar; dolayısıyla bu anlamda bir mağduriyet görmüyorum.

Utanmadan

yargı diyor

AKP’nin bu koşullarda bile hâlâ “adalet” i bir vaat olarak seçim beyannamesine koymasını trajikomik buluyor:

– MHP, koalisyon ortağıydı, kendi adalet sistemini kurmaya kalkmadı, maliye memurlarıyla kimseye şantaj yapmadı, biz “adalet” vaat edebiliriz. Ama 2002, 2007, 2011ve geldik 2015… Utanmadan hâlâ “yargı bağımsız ve tarafsız olacak” diyorlar. İşinize gelmeyen herkesi hapse atmadınız mı! Günlerdir medyaya dönük hakaret ve tehditler bile adil olmayacaklarının ispatı. İstihdam açığı kapatılacak diyorlar beyannamelerinde. 28 bin kişiyi kamuya KPSS’siz torpille işe aldıktan sonra utanır insan bunu söylemeye! Vaat edip yerine getirmedikleri sözleri listeledim; “işsizlere iş” demişler; “işsiz” sayısı 6,5 milyona ulaşmış. “Yoksulluk olmayacak” demişler 19 milyon haneden 11 milyonuna icra gelmiş. 12 milyon açlık sınırında, 21 milyon yoksulluk sınırının altında…

Balkondan

atlamak istedim

“Neden şimdi” sorusuna karşılık “Çünkü bu Cumhuriyet’in seçimi” diyor;

– O kadar çok olmazsa olmazımız tartışıldı ki son dönemde… TBMM Genel Kurulu’nu izlerken “orada olsam” demediğim tek bir kare yok. Locadan izlediğim görüşmelerde; balkondan aşağıya atlamak istediğim çok oldu.

Babamın

oyu bana!

“Siyasete milletvekili sıfatı kazanmak için girmedim. Dokunulmazlık isteseydim önce de elde edebilirdim. Ki dokunulmazlığın anlamı olmadığını, babamda tecrübe ettik. Ben hizmet edebilmek istiyorum. Çalışkan bir milletvekili olacağım. Bu ülkenin temiz yüzünün tertemiz örneğiyim; millet samimiyetime inansın yeter…” diye anlatıyor kendini.

7 Haziran gecesi, başarı yahut başarısızlık için kullanacağı ölçü vicdanı:

– Seçim akşamı en rahat uyuyan ben olacağım. Partim, milletim, bayrağım, vatanım için yapabildiğim her şeyi yapmış olmanın verdiği mutlulukla uyuyacağım. Hiç uyumadığım kadar da uyuyacağım. Yapabileceğim her şeyi yaptım, borcumu ödedim, bu seçilip seçilmemekten daha büyük bir haz…

Her kapıyı çaldı peki ya babası? Oyunu almış mı?

Gülüyor önce… Biraz mahçup, biraz muzip “banko” oluyor cevabı.

Haberal: Bayraklarımızı söküyor, afişlerimizi kaldırıyor, seçim bürolarımızın önünü kapatıyorlar. Ankara’da zabıta ekipleri sadece MHP’lilerin peşinde…

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA